Pierwsza część tego aktu, czyli podpisanie umowy w Kilkenny, miało miejsce 17 marca br. podczas narodowego święta Irlandii czyli Dnia Świętego Patryka. Uroczystość tę uświetnił występ zespołu Secret Garden Singers z Malborka.
Podczas zbliżającej się Majówki nastąpi ratyfikacja umowy w Malborku. Ceremonia odbędzie się 1 maja w Kapitularzu na Zamku Wysokim. Tym razem oprawę muzyczną przygotują dwie grupy - chór chłopięcy CBS Primary z Kilkenny oraz studio wokalne "Balbiny" z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, które w ten sposób rozpoczną współpracę i wymianę kulturalną.
Wcześniej, bo o godz. 12.00, młodych wykonawców będzie można usłyszeć w godzinnym koncercie na Jarmarku Staroci przy zamku.
We wtorek, 2 maja około godz. 18.00 burmistrz Malborka oraz burmistrz Kilkenny symbolicznie odsłonią kamień z nazwą nowego miasta partnerskiego na placu Kazimierza Jagiellończyka. Towarzyszyć temu wydarzeniu będzie przemarsz i koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Helikon z Kwidzyna wraz z grupą mażoretek „Muszkieterki”, którzy wystąpią w ramach Malborskiej Majówki.
W uzasadnieniu uchwały w sprawie umowy partnerskiej z miastem Kilkenny/Irlandia czytamy:
Współpracę z Kilkenny zainicjował pan Piotr Rakowski - kierownik Referatu Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Dublinie, który pochodzi z Malborka. Propozycja współpracy padła już w 2014 r., jednak pierwsze kontakty zostały nawiązane w roku 2015 r.
Zarówno Ambasada RP w Dublinie jak i Ambasada Irlandii w Warszawie zapewniły swoje pełne wsparcie przy realizacji przyszłych wspólnych projektów.
Oba miasta - Malbork i Kilkenny - zostały założone w średniowieczu, oba były dawnymi stolicami państw. Pomimo tego, że różnią się architektonicznie - budowle w Malborku są z cegły, w Kilkenny z kamienia - to łączy je fakt posiadania zamku, oba mają również typowo turystyczny charakter.
Kilkenny położone jest nad rzeką Nore na południowym wschodzie Irlandii, w hrabstwie Kilkenny i jest najlepiej zachowanym w Irlandii średniowiecznym miasteczkiem. Liczba mieszkańców w mieście i na przedmieściach wynosi ponad 22 tys. osób. W latach 1293-1408 oraz 1642-1648 w Kilkenny obradował Anglo-Normandzki parlament – Kilkenny było wtedy stolicą Konfederacji Rzymskokatolickiej oraz jednocześnie stolicą Irlandii.
Kilkenny położone jest ok. 130 km od stolicy Irlandii Dublina. Dzięki bezpośredniemu połączeniu tanimi liniami lotniczymi z Gdańska, można się tam dostać w kilka godzin. Długość trasy samochodem z Malborka wynosi prawie 2.400 km.
Kilkenny to niezwykle atrakcyjne miasto i przepiękne okolice, słusznie nazywa się Irlandię zieloną wyspą. Z historią można się tu zetknąć niemal na każdym kroku. Przez miasto ciągną się dawne, kamienne mury obronne z licznymi wieżami i bramami.
Zachowało się tu również wiele cennych zabytkowych budowli. Najważniejszą z nich jest zamek obronny z widokiem na most na rzece Nore. Warto zobaczyć tu również katedrę św. Kanizjusza wybudowaną w drugiej połowie XIII wieku w miejscu dawnego opactwa, muzeum browarnictwa (Kilkenny Brewery), zbudowany w drugiej połowie XVI wieku budynek Ratusza oraz pozostałości trzech dawnych opactw (St Francis' Abbey, Black Abbey i St John's Priory).
W Kilkenny działa bardzo duża Polonia, liczy się, że w mieście i okolicy mieszka ponad 1000 Polaków, którzy są uznawani za dobrych sąsiadów i dobrych fachowców. Są też wśród Polonii osoby, które już zaangażowały się we współpracę z Malborkiem i zadeklarowały wszelką możliwą pomoc.
W 2016 r. odbyły się dwie wizyty, podczas których przedstawiciele poszczególnych samorządów mogli się ze sobą spotkać i wypracować wspólne płaszczyzny współpracy.
Delegacja z Kilkenny gościła w Malborku w czerwcu podczas obchodów jubileuszu 730-lecia podpisania praw miejskich i brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dawnej, natomiast przedstawiciele Malborka byli w Irlandii w październiku.
Podczas tego spotkania, 28 października 2016 r., burmistrz Marek Charzewski oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta Malborka Bożena Piątkowska podpisali list intencyjny w sprawie przystąpienia do partnerstwa miast pomiędzy obiema gminami.
Wymiana partnerska planowana jest głównie w obszarach zarządzania miejskiego, edukacji, kultury i sportu, gospodarki, turystyki, realizacji wspólnych projektów, również tych finansowanych ze środków unijnych oraz wymiany doświadczeń między instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi.
Głównym aspektem współpracy partnerskiej jest obopólne zrozumienie, które budowane jest na bazie wymian i współpracy mieszkańców w różnym wieku i na różnych płaszczyznach. Dzielenie się własnym doświadczeniem gwarantuje integrację europejską na poziomie porozumienia, współpracy i autentycznych związków między mieszkańcami miast.