Wydanie nr 8/2025, Środa 8.01.2025
imieniny: pokaż (4 imiona)Mścisław, Seweryn, Teofil, Mroczysław
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Delegacja z Malborka w Irlandii. Kilkenny zostanie miastem partnerskim? - 03.11.2016

  • Wydanie nr 8/2025
  • 3 listopada 2016, 08:48
  • 82-200.pl
  • Wiadomości
Delegacja z Malborka w Irlandii. Kilkenny zostanie miastem partnerskim?… fot. Malbork - oficjalny profil miasta
28 października 2016 r. burmistrz Marek Charzewski oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta Malborka Bożena Piątkowska podpisali list intencyjny w sprawie przystąpienia do partnerstwa miast pomiędzy Malborkiem a Kilkenny w Irlandii. Przed podpisaniem finalnej umowy, partnerstwo to musi zostać jeszcze zatwierdzone przez odpowiednie organy władz lokalnych obydwu miast.

Delegacja z Malborka gościła w Kilkenny od 26 do 31 października br. W jej skład poza burmistrzem i wiceprzewodniczącą weszli radna Beata Komoszyńska, asystent burmistrza Marta Wróblewska, która pracowała przy tworzeniu partnerstwa i ustaleniu obszarów współpracy i jednocześnie była tłumaczem oraz Katarzyna Fabiańska, odpowiedzialna za partnerstwa miast.  Była to doskonała okazja do poznania tego pięknego miasta i okolic, do poznania jego historii i kultury oraz do rozmów na temat przyszłej współpracy. Już podczas pierwszych spotkań padło wiele propozycji wymian, między innymi pomiędzy szkołami, w zakresie kultury i sportu jak również w zakresie rynku pracy. Burmistrz Patrick O'Neill zapewnił o wsparciu dla mieszkańców naszego miasta przy szukaniu pracy właśnie w Kilkenny. Pierwszą akcję przeprowadzimy dla polskiej szkoły, której brakuje polskiej literatury, szczególnie lektur, książek o słynnych Polakach i ciekawych miejscach. Zachęcamy do przyłączenia się do zbiórki. Szczegóły podamy wkrótce.

Pobyt delegacji rozpoczął się od wizyty w Parlamencie w Dublinie, gdzie w tym czasie przemawiał między innymi premier Irlandii Enda Kenny. Jej uczestnicy poznali sylwetki poprzednich szefów rządu, historię odzyskania niepodległości przez Irlandię, mogli również przyjrzeć się pracy jednej z parlamentarnych komisji.

Kolejne spotkanie w stolicy miało miejsce w ambasadzie RP. Jego gospodarzem był Piotr Rakowski - kierownik Referatu Polityczno-Ekonomicznego Ambasady w Dublinie, który pochodzi z Malborka i często odwiedza swoje rodzinne miasto. To właśnie on zainicjował pierwsze kontakty, widząc podobieństwa pomiędzy obu gminami, głównie pod kątem historycznym i turystycznym. Piotr Rakowski zapewnił o pełnym wsparciu ambasady przy realizacji przyszłych projektów, był również gościem Wieczoru Polskiego, zorganizowanego przez Polonię ostatniego dnia wizyty.

W programie znalazło się bardzo ciekawe wydarzenie, a mianowicie lokalne wydanie "Tańca z Gwiazdami" (na licencji Dance with the Stars) z udziałem burmistrza Kilkenny. Była to impreza charytatywna na rzecz osób z nowotworem i ich rodzin, uczestnicy poza wykonaniem wybranego tańca musieli również znaleźć sponsorów. Na naukę mieli 6 tygodni, a całość oceniało czteroosobowe Jury. Patrick O'Neill przygotował się perfekcyjnie i na 13 par zajął drugie miejsce w konkursie.

Miłą niespodzianką był koncert zespołu gospel w kościele św. Jana, prowadzony przez tamtejszego księdza. Jeszcze przed wizytą zespół otrzymał propozycję współpracy z jednym z zespołów z Malborka.

Narodowym sportem w Irlandii jest hurling, uznany za najszybszą grę zespołową na świecie. Swoją drużynę ma również Kilkenny (Kilkenny Cats), która w 2009 r., po raz czwarty z rzędu, zdobyła tytuł mistrza Irlandii. Nic więc dziwnego, że obowiązkowym punktem był mecz rozgrywany w ramach lokalnych finałów. Niestety drużyna "kotów" odpadła wcześniej i nie brała udziału w finałowych rozgrywkach.

Kilkenny to niezwykle atrakcyjne miasto i przepiękne okolice, słusznie nazywa się Irlandię zieloną wyspą. W Kilkenny można zetknąć się z historią niemal na każdym kroku. Przez miasto ciągną się dawne, kamienne mury obronne z licznymi wieżami i bramami. Zachowało się tu również wiele cennych zabytkowych budowli. Najważniejszą z nich jest zamek obronny z widokiem na most na rzece Nore. Przez 8 stuleci wprowadzono w nim wiele zmian i dziś jest interesującym połączeniem wielu różnych stylów architektonicznych. Warto zobaczyć tu również katedrę św. Kanizjusza wybudowaną w drugiej połowie XIII wieku w miejscu dawnego opactwa, muzeum browarnictwa (Kilkenny Brewery), zbudowany w drugiej połowie XVI wieku budynek Ratusza oraz pozostałości trzech dawnych opactw (St Francis' Abbey, Black Abbey i St John's Priory).

Równie piękne są okolice. Szczególne wrażenie zrobiły założony w połowie XIX wieku Ogród Woodstock, w którym znaleźć można setki drzew, krzewów i innych roślin z całego świata oraz Castlecomer Discovery Park z parkiem linowym, domkami dla elfów i 300-metrową (najdłuższą w Irlandii) zjeżdżalnią nad wodą (rodzaj tyrolki). Ciekawym obiektem zabytkowym są ruiny Jerpoint Abbey - dawnego klasztoru cystersów, wybudowanego w drugiej połowie XII wieku.

82-200.pl
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.