Wydanie nr 167/2024, Sobota 15.06.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Bernard, Abraham, Edburga, Witold, Witosław, Jolanta, Wit, Leonida, Lotar, Angelina, Wisława
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Specustawa przyjęta. Wykonawcy projektu wyłonieni w przetargu. Przekop ruszy w 2018 roku - 29.12.2016

Urząd Morski w Gdyni rozstrzygnął przetarg 22.12.2016 r., na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Wybrano ofertę dwóch firm z Gdańska, konsorcjum złożonego z firm: Mosty Gdańsk Sp. z o.o. (ul. Jaśminowy Stok 12.) oraz „Projmors” Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o. (ul. Kruczkowskiego 2) Na wykonanie dokumentacji projektowej konsorcjum będzie miało 18 miesięcy, a przez kolejne 56 będzie nadzorowało budowę kanału. Wykonanie dokumentacji kosztować będzie 5,2 mln zł.

Przypomnijmy, że 13 grudnia 2016 r. Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej budowy kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dokument precyzuje zasady przygotowania, realizacji i finansowania przedsięwzięcia. Specustawa, której projekt już został przyjęty na posiedzeniu rządu, usprawni proces realizacji inwestycji.

Zgodnie z planem kanał ma być wybudowany do 2022 roku. Sama budowa ma ruszyć w 2018 roku. Kanał ma mieć długość 1,3 km, 5 metrów głębokości i 60 metrów szerokości.

Połączenie Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej kanałem przez Mierzeję Wiślaną to jedna z priorytetowych inwestycji obecnego rządu. Kanał w nowej sytuacji geopolitycznej Polski i wschodnich obszarów Unii Europejskiej ma znaczenie przede wszystkim ze względu na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa tej części Polski i wschodniej granicy Unii. Realizacja inwestycji jest konieczna ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa – umożliwi jednostkom Marynarki Wojennej i Straży Granicznej swobodny dostęp od strony morza do portów Zalewu Wiślanego w szczególności do portu w Elblągu. W efekcie inwestycja ta przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa granic zewnętrznych Polski i Unii Europejskiej. – argumentuje rząd.

Bardzo istotne są też aspekty rozwoju gospodarczego i turystycznego tych obszarów. Nowa droga wodna umożliwi swobodną żeglugę statków morskich do portu w Elblągu i pozostałych portów Zalewu Wiślanego, będących portami Unii Europejskiej.

Źródło:MGMiŻŚ 

Więcej : http://www.umgdy.gov.pl/?p=14578

 
Edyta Kozakiewicz
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.