Wydanie nr 140/2024, Niedziela 19.05.2024
imieniny: pokaż (12 imiona)Celestyn, Potencjana, Potencjanna, Kryspin, Bernarda, Piotr, Iwo, Pękosław, Mikołaj, Augustyn, Pudencjana, Pudencjanna
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nareszcie wiemy o co chodzi w przekopie przez Mierzeję Wiślaną? Nie Elbląg, nie Mierzeja, nie turyści, nie przyroda, najważniejsza jest kasa? - 09.08.2016

Narazie tylko wirtualnie, ale pomarzyć można. Jak donosi Radio Gdańsk, opierając się na twierdzeniach wiceministra kultury Jarosława Sellina, Polska ma się wzbogacić o tony bursztynu dzięki zamierzonemu projektowi przekopania Mierzei Wiślanej. Wiceminister swoje „odkrywcze” wnioski opiera, powołując się na sprawozdanie przedstawione na posiedzeniu zespołu do spraw programowania prac rządu. Kwota wymieniona przez wiceministra Jarosława Sellina jest zawrotna. Koszt realizacji przekopu Mierzei Wiślanej opiewany na kwotę 880 mln złotych ma pokryć kwota z wydobycia bursztynu.

Ministerstwo jednak zaprzecza, aby było w posiadaniu takich wyliczeń, które wskazywałyby na potencjalnie duży urobek bursztynu w miejscu planowanego przekopu. Wskazuje jednak na prawdopodobieństwo wystąpienia bursztynu i przypomina, że zgodnie z Prawem Geologicznym wszelkie złoża kopalne, które uda się znaleźć z mocy prawa należą do Skarbu Państwa.

Przedsiębiorcy z branży bursztyniarskiej, twierdzą, że nie jest wykluczone, aby na Mierzei natrafić na duże złoża bursztynu. Nad Bałtykiem to właśnie Mierzeja Wiślana jest uważana za miejsce, gdzie bursztyn występuje w dużych ilościach.

Według planów Przekop Mierzei Wiślanej ma powstać do 2022 roku. 

źródło: Radio Gdańsk

Edyta Kozakiewicz
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.