Uroczyste otwarcie ekspozycji prac odbyło się w Sztumskim Centrum Kultury. W wernisażu wystawy uczestniczyło wielu znamienitych gości: senator RP Leszek Czarnobaj, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku, płk Radosław Chmielewski, zastępca przewodniczącego Trybunału Stanu, Jerzy Kozdroń, ppłk Andrzej Majcherczyk z Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Sztum, Ryszard Wirtwein. W otwarciu przeglądu uczestniczyli również przedstawiciele świata nauki, policji, straży pożarnej oraz środowiska lokalnego i funkcjonariusze Służby Więziennej, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb penitencjarnych z Czech i Litwy.
Otwarcia Przeglądu dokonali współorganizatorzy – Dyrektor Zakładu Karnego w Sztumie, płk Jan Morozowski i Dyrektor Sztumskiego Centrum Kultury, Adam Karaś. Ppłk Andrzej Majcherczyk odczytał list Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, gen. Jacka Kitlińskiego, który podkreślił, że rozwijanie zainteresowań artystycznych osób pozbawionych wolności jest bardzo ważna formą oddziaływań resocjalizacyjnych, a tego rodzaju przedsięwzięcia jak sztumski przegląd, z wieloletnimi tradycjami, budują pozytywny wizerunek Służby Więziennej.
Otwarcie jubileuszowego Przeglądu poprzedziły prezentacje teatralne i muzyczne zespołów i grup zza więziennego muru, a także pokazy multimedialne – filmów i videoklipów, które w ciągu trzech dni oglądać można było na scenie w Sztumskim Centrum Kultury oraz w Świetlicy Centralnej Zakładu Karnego w Sztumie.
Podczas otwarcia Przeglądu wystąpiła grupa osadzonych z Zakładu Karnego w Sztumie, która zdobyła główną nagrodę w kategorii teatralnej. Osadzeni, pod kierunkiem aktora z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Floriana Staniewskiego oraz Patrycji Neidrowskiej z SCK, przygotowali spektakl według Samuela Becketta Czekając na Godota. To wyjątkowy spektakl o samotności, wędrówce, oczekiwaniu na zbawienie, wolność..... Dla więziennych aktorów realne doświadczenia życia w izolacji doskonale przełożyły się efekty scenicznej ekspresji.
W tym roku na przegląd nadesłano około 850 prac w następujących kategoriach artystycznych: malarstwo (rysunek, plakat), rzeźba, ceramika, rękodzieło artystyczne (makramy, wyroby z chleba, sznurka, zapałek, papieru, kukiełki i zabawki), literackiej (poezja, proza, wspomnienia, satyra, esej, próby dramatyczne), teatralnej i muzycznej. Prace nadesłało 560 twórców.
-Jurorzy stanęli przed nie lada wyzwaniem, by wytypować zwycięzców, mówi dyrektor Sztumskiego Centrum Kultury, Adam Karaś, -bo prac w tym roku wpłynęło wyjątkowo dużo i to w wielu kategoriach artystycznych.
Nagrody trafiły między innymi do osadzonych we Wrocławiu, Białymstoku, Gdańsku, Sztumie, Opolu, Międzyrzeczu, Kwidzynie czy Grudziądzu. Wyjątkowym odkryciem przeglądu był zespół muzyczny „Paragraf 64” z Zakładu Karnego w Strzelcach Opolskich, który zdobył w tej kategorii główną nagrodę.
W ramach międzynarodowej edycji Przeglądu Sztuki Więziennej nadesłano blisko 200 prac artystów z Litwy i Czech. To efekt wieloletniej, dobrej współpracy między jednostkami penitencjarnymi w Sztumie, Mariampolu i Rynovicach, co podkreślają dyrektorzy tych jednostek penitencjarnych.
-To dla nas bardzo ważne przedsięwzięcie realizowane od ćwierćwiecza, podkreślił dyrektor Zakładu Karnego w Sztumie płk Jan Morozowski. Udało się to dzięki zaangażowaniu wielu funkcjonariuszy, wychowawców, terapeutów, psychologów, którzy na co dzień pracując z osadzonymi, wspierają ich w rozwijaniu artystycznych zainteresowań. Za to, wszystkim bardzo serdecznie dziękuję.
Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku, do 31 sierpnia. Wstęp wolny. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt ze Sztumskim Centrum Kultury, pod numerem telefonu 55 277 23 06.