Wydanie nr 7/2025, Wtorek 7.01.2025
imieniny: pokaż (8 imion)Chociesław (Chocsław), Izydor, Julian, Lucjan, Kryspin, Rajmund, Walenty, Rajnold
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Mała frekwencja zebrania wiejskiego i brak odpowiedzialnych za stworzenie bubla inwestycyjnego jakim jest Targowisko w Stegnie - 5.05.2016

Mała frekwencja zebrania wiejskiego i brak odpowiedzialnych za stworzenie… fot. Edyta Kozakiewicz
Pomimo przeprowadzonej kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Gmina Stegna oraz sprzecznych odniesień się co do kontroli pracowników Urzędu Gminy Stegna, a także po przeprowadzeniu ekspertyz technicznych przez Naczelną Organizację Techniczną z Gdańska widać wyraźnie duże nieprawidłowości w realizacji inwestycji budowy targowiska w Stegnie pod nazwą Mój Rynek, i to na etapie tworzenia projektu, a także w samych pracach budowlanych. Targowisko zostało dopuszczone do użytkowania 3 września 2014 r. i do tej pory nie przyniosło żadnego dochodu do budżetu Gminy, zostało dopuszczone bez parkingu z płytami OSB w środku, co jest niedopuszczalne przy sprzedaży art. spożywczych, bez odpowiedniego zasilania energetycznego, z pomieszczeniami po 11 m2 każde. Woda jest spuszczana na okres zimowy i napełniana na wiosnę a umowy są całoroczne. Zimową porą targowisko jest nieczynne. Targowisko miało być całoroczne zgodnie z zaleceniami i rozporządzeniami Ministerstwa Rolnictwa oraz Unii Europejskiej. Komisja Rewizyjna stwierdziła, iż brakowało nadzoru nad budową ze strony inwestora, jakim była Gmina. Zebranie wiejskie sołectwa Stegna w maju 2015 roku uchwaliło uchwałę w sprawie targowiska, ale jak do tej pory nie ma jej realizacji. Sołtys sołectwa Stegna na zebraniu wiejskim zobowiązał się do rozmowy z Wójtem i ponowienia wykonania uchwały.


Uchwała 2/2015
Zebrania Wiejskiego Sołectwa Stegna
Z dnia 29-05-2015 r.
W sprawie podjęcia przez Wójta Gminy Stegna działań dotyczących niejasności w przeprowadzonej inwestycji budowy Targowiska w Stegnie pod nazwą „Mój Rynek”

Na podstawie & 8 pkt 5 oraz & 4 pkt 1 Statutu Sołectwa Stegna
&1.
Wnioskuje się o podjęcie działań przez Wójta Gminy Stegna, mających na celu wyjaśnienie wszelkich niejasności i nieprawidłowości w przeprowadzonej inwestycji.
&2.
W związku z możliwością popełnienia przestępstwa niegospodarności i niedopełnienia obowiązków służbowych przez Wójta zobowiązuje się Wójta do podjęcia czynności w tej sprawie formalnych i prawnych, łącznie z powiadomieniem odpowiednich organów ścigania.


Podsumowanie kontroli przez Komisję Rewizyjną Rady Gmina Stegna
Projekt koncepcyjny targowiska gminnego w Stegnie nie odpowiada zapisom w planie zagospodarowania przestrzennego wsi Stegna – Centrum. Nie dołączono do opracowania szacunkowego kosztu realizacji pawilonów handlowych.
Projekt budowlany nie został wykonany zgodnie z zamówieniem na wykonanie projektu budowlanego. Brak notatek służbowych z konsultacji z mieszkańcami, o których wspomina Pani Kostarczyk w koncepcji. Pawilony handlowe wg projektu budowlanego są sezonowe, czyli niezgodnie z koncepcją.
Dziwi i zastanawia fakt, że projektant, pracownicy Urzędu Gminy, kierownik budowy oraz inspektorzy nie zwrócili uwagi na zaplanowaną zbyt małą moc przyłączeniową, która wynosi 6,5 kW, co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie boksów.
Znikomy nadzór z ramienia inwestora (Urzędu Gminy Stegna) zarówno na etapie tworzenia koncepcji, jak i na etapie powstawania projektu budowlanego – brak rozmów z projektantem dotyczących rozwiązań, jakie mają być zastosowane. Architekt wykonał koncepcję oraz projekt według własnej wizji bez uzgodnień z inwestorem. Brak notatek z przeprowadzonych konsultacji zarówno przez inwestora, jak i biuro projektowe AKO z osobami zainteresowanymi prowadzeniem handlu na targowisku w kwestii ich oczekiwań wobec powstających obiektów (małe metraże pkt. handlowych), rodzi podejrzenia co do faktu ich przeprowadzenia. Wniosek: Firma Ako Architekci reprezentowana przez p. Krystynę Stawiarską – Kostarczyk opracowała projekt budowlany niezgodnie z umową oraz niezgodnie z koncepcją. Pracownicy Urzędu Gminy Stegna nie nadzorowali opracowania koncepcji architektonicznej oraz projektu budowlanego, które wg oceny Komisji Rewizyjnej zostały wykonane wadliwie. W związku z powyższym Komisja Rewizyjna stwierdza, że biuro projektowe AKO oraz pracownicy Urzędu Gminy Stegna nie wykonali prawidłowo swoich zadań i obowiązków, co przyczyniło się do powstania tzw. „bubla inwestycyjnego”, a w konsekwencji narażenia budżetu gminy Stegna na straty finansowe. Wynikają one zarówno z braku wpływu środków za wynajem lub dzierżawę obiektów, a także z powodu konieczności poniesienia dodatkowych kosztów finansowych związanych z dostosowaniem instalacji elektrycznej celem prawidłowego działania (koszt wg ekspertyzy ok. 40.000 zł). Brak konsultacji na etapie powstawania koncepcji oraz projektu budowlanego przyczynił się do powstania mało funkcjonalnych obiektów handlowych, co przekłada się na znikome zainteresowanie ze strony potencjalnych dzierżawców lokali.

Nie było Cię na zebraniu wiejskim w Stegnie?

Zobacz wideo.

Edyta Kozakiewicz
Przejdź do komentarzy

 

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
ja
ja 17.05.2016, 17:16
a przy której z gminnych inwestycji ostatnich lat był nadzór ze strony urzędu?
no właśnie, tak myślałem...
egzab14
egzab14 16.05.2016, 07:36
A Kwiatkowska ma wojtowa i wojta w poważaniu.
grażyna
grażyna 14.05.2016, 21:37
Tu nawet nie powinno być komentarzy opisane dosadnie ,szkoda że tak mało osób