Z tej okazji zapraszamy naszych Gości do wzięcia udziału w konkursie. Od 17 października aż do spodziewanej wizyty półmilionowego turysty, każdy odwiedzający Zamek w Malborku może wypełnić ankietę i wziąć udział w losowaniu nagród, ufundowanych przez partnerów naszego Muzeum. Do wygrania są m.in. obiady i kolacje przygotowane przez malborskich restauratorów: Gothic Cafe, Restaurację Piwniczka oraz Barkę Flisak, vouchery na noclegi w Hotelu Centrum oraz na Zamku, kupony do zrealizowania w sklepach muzealnych i vouchery na bezpłatne korzystanie z całej oferty Zamku w sezonie 2016. Ponadto, każdy odwiedzający w tych dniach malborski Zamek otrzyma kupon rabatowy do muzealnych sklepów. A nasz półmilionowy Gość obdarzony zostanie specjalnie przygotowanym na tę okoliczność pakietem niespodzianek.
Liczba turystów na Zamku od 2012 roku wzrosła o prawie 100 tysięcy rocznie. Muzeum konsekwentnie przywraca dawną świetność Zamku prowadząc od lat prace konserwatorskie, ale także wychodzi naprzeciw oczekiwaniom turystów wprowadzając udogodnienia i nowości skierowane do rodzin, grup szkolnych i szukających dodatkowych atrakcji.
Rodzinna przygoda na Zamku Malbork to zaproszenie dla rodziny z dziećmi na wyprawę szlakiem tajemnic sprzed sześciu wieków po średniowiecznym Zamku, z kolei Szlak zamkowych tajemnic – to specjalna trasa dla grup szkolnych, a Nocne zwiedzanie Zamku zapewni niezwykłą wędrówkę wśród iluminowanych średniowiecznych murów. W 2014 roku udostępniliśmy zwiedzającym odnowioną część Wałów von Plauena, obejmującą odrestaurowany Zespół Bramy Nowej z wewnętrznymi odcinkami murów obronnych, bastejami oraz Bramą Snycerską, a także nowe centrum obsługi turystycznej z kasami, poczekalnią i sklepem. Atrakcyjność zwiedzania podniosło przearanżowanie dwóch wystaw, prezentujących najważniejsze, malborskie kolekcje: Bursztynowe Konteksty - ekspozycja prezentująca kolekcję bursztynu, gromadzoną przez Muzeum Zamkowe od momentu jego powołania w roku 1961 a także Święci Orędownicy. Gotycka rzeźba na Zamku w Malborku - wystawa, prezentująca zbiory rzeźby gotyckiej przedstawiającej kult chrześcijańskich świętych w czasach Średniowiecza.
Do sukcesu frekwencyjnego przyczyniły się także organizacja wydarzeń plenerowych, w tym sztandarowej imprezy historyczno-edukacyjnej „Oblężenie Malborka” (tylko w ciągu weekendu oblężenia zamek odwiedziło prawie 14 000 osób), a także majowe mistrzostwa świata w sportowych walkach rycerskich, które po raz pierwszy odbywały się w Polsce i zgromadziły blisko 500 rycerzy z całego świata.
- Ufam, że po zakończeniu wiosną przyszłego roku prac konserwatorskich w Kościele Najświętszej Maryi Panny, ostatniej nieodbudowanym po pożodze wojennej części zamkowej, Zamek odwiedzi jeszcze więcej turystów – przekonuje Rafał Mańkus, zastępca dyrektora muzeum. Jednym z elementów wracających na swe dawne miejsce jest ośmiometrowa figura Madonny widziana od strony ul. Starościńskiej.
Również zamkowa oferta edukacyjna kierowana do szkół cieszy się niesłabnącą popularnością, już dziś przyjmujemy zapisy na maj przyszłego roku. W roku szkolnym 2014/2015 skorzystało z niej ponad 8 000 uczniów.
Polityka turystyczna Muzeum wpisuje się w działania metropolii, a zastępca dyrektora muzeum Rafał Mańkus będzie brał udział w jednym z paneli podczas odbywającej się 22-23 kongresu Smart Metropolia, poświęconego w tym roku tematowi METROPOLIA CZASU WOLNEGO.