Wydanie nr 26/2025, Niedziela 26.01.2025
imieniny: pokaż (10 imion)Paula, Skarbimir, Leon, Tymoteusz, Tytus, Leona, Wanda, Żeligniew, Ksenofont, Małostryj
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wywiad z radną powiatu sztumskiego Elżbietą Domańską

Na pytania Grzegorza Murawskiego odpowiada radna powiatowa

Przepytujemy już kolejną osobę z pytań jakie Państwo proponują. Zachęcamy do przesyłania informacji o tym z kim według Państwa powinniśmy przeprowadzać kolejne rozmowy, z pewnością takie próby będziemy podejmować. Dzisiaj zapraszamy do przeczytania wywiadu z radną powiatu sztumskiego a zarazem szefową PO w Dzierzgoniu Elżbietą Domańską:
1.Ile czasu pełni Pani funkcję radnej powiatowej i jak ocenia Pani ten okres?

Radną powiatową jestem drugą kadencję. Przypominam, że kadencja trwa 4 lata. W pierwszej kadencji pełniłam funkcję członka zarządu. Okres ten uważam za bardzo pracowity i dynamiczny. Podjętych zostało wiele działań dla rozwoju powiatu, wymienię te najważniejsze:
- budowa i wyposażenie szkoły w Dzierzgoniu – szkoła ta na dzień dzisiejszy jest lub powinna być wizytówką XXI wieku. Ubolewam tylko, że nie odzwierciedla się to w naborze uczniów;
- restrukturyzacja Szpitala w Sztumie – w momencie objęcia władzy w powiecie zorientowaliśmy się, że zadłużenie szpitala, a tym samym powiatu, rośnie z roku na rok. Dług wynosił 14 milionów. Dlatego też podjęliśmy kroki zmierzające do ratowania szpitala. Nie wyobrażaliśmy sobie sytuacji, która doprowadziłaby do zamknięcia szpitala i pozbawiła mieszkańców opieki medycznej. Praca ta wymagała wielu spotkań z placówkami, które dokonały już prędzej restrukturyzacji, opracowania dokumentacji przekształcenia placówki ze strony prawnej. Wielkie słowa uznania za wielkie zaangażowanie się i znajomość prawną w opracowaniu dokumentacji należą się Pani Marii Król – byłej sekretarz powiatu sztumskiego. Wiele samorządów z Polski odwiedziło nasz powiat z prośbą o pomoc i udostępnienie dokumentacji w przekształcaniu szpitali. Szpital został wydzierżawiony dla Spółki Szpitale Polskie. Z dzierżawy spłacane jest zadłużenie powiatu – na koniec roku 2012 wynosi 2.621.38zł. W szpitalu Spółka dokonała wielu inwestycji, które poprawiły warunki leczenia dla pacjentów. Powstała nowa izba przyjęć, odział laryngologiczny, oddział kardiochirurgii, dokonano remontów na pozostałych oddziałach. Mam nadzieję, że w roku 2014 środki z dzierżawy szpitala będzie można przeznaczyć na inwestycje – a potrzeby są ogromne, drogi, szkoły………
- złożenie wniosków oraz realizacja remontu i modernizacji dróg tzw. schetynówki – dokonano położenia nowej nawierzchni 30 km dróg.
- budowa dwóch domów, które umożliwiły likwidację domu dziecka w Dzierzgoniu.



2.Proszę powiedzieć co uważa Pani za największe osiągnięcie jako radna powiatowa dla gminy Dzierzgoń?

Największym osiągnięciem dla Gminy Dzierzgoń uważam podjęcie decyzji Zarządu Rady Powiatu o wyrażeniu zgody do świadczenia usług transportowych dla prywatnych przewoźników Latocha i Rydwan na terenie gminy Dzierzgoń. Mam nadzieję, że wszyscy pamiętamy problemy komunikacyjne, z jakimi się borykaliśmy. Dojazd lub wydostanie się z Dzierzgonia w weekendy, a nawet w dni robocze, graniczyły z cudem. Uważam, że konkurencja jest wskazana, ponieważ ceny biletów spadły o połowę – i każdemu się opłaca. Mieszkańcy płacą mniej za bilety i mają możliwość dojazdu do Sztumu, Malborka, Starego Dzierzgonia co 15 min.
Zastanawiam się dlaczego wszyscy radni Gminy Dzierzgoń nie wyrażali zgody na wprowadzenie Latochy i Rydwanu na teren Gminy Dzierzgoń. Z przeprowadzonych rozmów z przedstawicielami firm transportowych wiem, że czynili starania kilkakrotnie, lecz otrzymywali zawsze negatywne opinie Rady Gminy.



3.Jak ocenia Pani współpracę i działania władz gminnych?

Mam mieszane uczucia…. Na wiele pytań nie potrafię sobie jednoznacznie odpowiedzieć. Może o wielu sprawach nie wiem i nie chciałabym oceniać. Zastanawiam się tylko czy firma świadcząca usługi stolarskie (po przekształceniu…………) była i jest najlepszą firmą, która wygrywa przetargi ogłaszane przez gminę. Oceny dokonają wyborcy Gminy w następnych wyborach.



4.Jak ocenia Pani funkcjonowanie ośrodka zdrowia w Dzierzgoniu a także dlaczego do tej pory nie udało się ściągnąć specjalistów, jaka jest według Pani tego przyczyna ?

Pamiętam dobrze przekazanie ośrodka zdrowia w Dzierzgoniu. Nie ogłoszono przetargu na świadczenie usług w tym zakresie W umowie przekazania ośrodka zdrowia za przysłowiowa złotówkę - pracownicy ośrodka zdrowia mieli zabezpieczyć mieszkańcom gminy dostęp do wszystkich specjalistów. Rzeczywistość okazała się całkiem inna. Zarząd Powiatu zorganizował spotkanie z radnymi Gminy Dzierzgoń i pracownikami ośrodka zdrowia w Dzierzgoniu w celu wyjaśnienia problemów nurtujących mieszkańców gminy. Na spotkanie przybyło zaledwie kilku radnych gminnych, natomiast z ośrodka zdrowia nikt nie przybył. Ich nieobecności na spotkaniu nikt nie wytłumaczył. Chciałabym nadmienić, że ośrodka zdrowia podlega Gminie, natomiast szpital podlega Starostwu.



5.Jak ocenia Pani sprzedaż budynku po byłym domu dziecka przez powiat gminie Dzierzgoń?

Uważam, że budynek ten powinien pozostać w majątku gminy Dzierzgoń. Problem ten trwał bardzo długo. Pomysłów przekazania było więcej. Jako członek zarządu prosiłam o dżentelmeńskie rozmowy Pana Starosty z Panem Burmistrzem – lecz one nie przyniosły żadnych rozwiązań. Czy pozbycie się majątku gminy – czyli oddanie budynku, w którym mieści się Powiatowy Urząd Pracy w zamian za budynek po byłym domu dziecka, było najlepszym rozwiązaniem - mam wątpliwości.



6.Jak Pani sądzi jakie są największe problemy gminy Dzierzgoń i dlaczego nie zostały rozwiązane?

Za najważniejszy uważam problem braku miejsc pracy na terenie gminy Dzierzgoń. Ubolewam, że przedsiębiorcy z naszej gminy inwestują w innych gminach, powiatach.
To oni tworzą miejsca pracy i pozostawiają podatki w tej gminie, na terenie których prowadzą działalność. Gmina nasza starzeje się. Młodzież opuszcza naszą gminę, ponieważ nie ma możliwości pracy i rozwoju.



7.Dlaczego tak rzadko pojawia się Pani na sesjach Rady Miejskiej w Dzierzgoniu.

Jestem osobą pracującą, swoją pracę traktuję bardzo poważnie i poświęcam jej wiele czasu, dlatego też nie zawsze mogę uczestniczyć w sesjach Rady Gminy. Dla osób, które chciałyby mieć ze mną kontakt w sprawach ważnych dla naszej gminy, podaję nr tel. 504056249





8 .Czy będzie się Pani ubiegała o stanowisko Burmistrza w przyszłorocznych wyborach samorządowych, a także- jeśli nie- to którego z kandydatów poparłaby Pani mając do wyboru Pana Kazimierza Szewczuna i Pana Zbigniewa Przybysza i dlaczego?

Nie będę ubiegała się o stanowisko burmistrza w przyszłych wyborach samorządowych. Poprę kandydaturę Pana Zbigniewa Przybysza. Czas na zmianę i spojrzenie innym okiem na potrzeby gminy i jej dynamiczny rozwój.



9. Dlaczego jako radna powiatowa reprezentująca mieszkańców Gminy Dzierzgoń torpeduje Pani działania na rzecz gminy i krytykuje rozwiązania pozwalające na zaoszczędzenie w kasie gminy np. dla przedszkola , ośrodka zdrowia, wpychanie utrzymania dróg powiatowych na terenie miasta czy sprzedaż nieruchomości powiatowych dla gminy, kiedy ta powinna ją otrzymać nieodpłatnie, tak potrzebnych środków, na rzecz pomysłów rady powiatu? Czy takie działania Pani zdaniem leżą w interesie gminy Dzierzgoń czy powiatu sztumskiego?

W odpowiedzi na pytanie ważne jest kto zadaje pytanie. Co to znaczy torpedowanie? W pytaniu nie pojawia się „czy”?, lecz „dlaczego”. W tym miejscu przypomina mi się dowcip z czasów komunistycznych- pytanie na maturę: Kto jest Twoim idolem i dlaczego Stalin?”
Nigdy nie torpedowałam żadnych działań na rzecz Gminy Dzierzgoń, a tym bardziej działań w celu zaoszczędzenia w kasie gminy środków na jej rozwój.
Środki na zimowe czy letnie utrzymanie dróg są przekazywane na podstawie porozumień między powiatem a gminą. Pragnę poinformować, że są to subwencje otrzymywane z ministerstwa. Uważam, że pieniądze przekazane bezpośrednio do gminy, będą lepiej zagospodarowane, ponieważ każdy gospodarz zna potrzeby swej gminy i potrafi wykorzystać przekazane środki najracjonalniej.


10.Czy i w jaki sposób można zmniejszyć bezrobocie w naszej gminie a także czy Urząd Pracy spełnia swoją rolę w tej kwestii?

Problem na dzień dzisiejszy jest bardzo poważny, o czym wspominałam w poprzednich pytaniach. Uważam, że do obowiązków władz gminy należy dbanie o pracodawców, stwarzanie im jak najlepszych możliwości rozwoju i inwestowania na terenie gminy. Troska o rozwój gminy i jej mieszkańców to obowiązek władz naszej każdej gminy.




11.Ostatnio w sejmie był gorący temat czyli związki partnerskie, proszę powiedzieć co Pani o tym sądzi?

Nie są dla mnie konkurencja, zagrożeniem - więc nie mam nic przeciwko.



12.W jaki sposób spędza Pani swój wolny czas?

Nie mam go za dużo, natomiast staram się wykorzystać go bardzo aktywnie. Moje hobby to las, łono natury i wnuk, któremu mogłabym poświęcić cały wolny czas.
Dziękuję za rozmowę.
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.