Wydanie nr 26/2025, Niedziela 26.01.2025
imieniny: pokaż (10 imion)Paula, Skarbimir, Leon, Tymoteusz, Tytus, Leona, Wanda, Żeligniew, Ksenofont, Małostryj
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

NOWY DWÓR GDAŃSKI. ŻYDOWSKIE MOTYWY W ŻUŁAWSKIM PARKU HISTORYCZNYM - 29/30.01.2015

NOWY DWÓR GDAŃSKI. ŻYDOWSKIE MOTYWY W ŻUŁAWSKIM PARKU HISTORYCZNYM… fot. Edyta Kozakiewicz [Edka]
Żydowskie Motywy w Żuławskim Parku Historycznym Już po raz trzeci Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim we współpracy z Klubem Nowodworskim, Stowarzyszeniem Warszawska54.org oraz Żuławskim Parkiem Historycznym zorganizował pokazy pofestiwalowe Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy” W dniach 29 – 30 stycznia 2015 r. w Żuławskim Parku Historycznym odbyły się pokazy pofestiwalowe 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”.

 

 

​W trakcie dwóch dni mieszkańcy powiatu nowodworskiego mogli zobaczyć 8 filmów, których tematami przewodnimi były II wojna światowa, holokaust, relacje polsko – żydowskie oraz współczesna tożsamość żydowska. Jak co roku pomysł zorganizowania pokazów po festiwalowych to inicjatywa Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim oraz Klubu Nowodworskiego. Jak podkreślają organizatorzy festiwal ma na celu zwrócenie młodemu pokoleniu uwagi na tematy, które wielokrotnie są w ich życiu codziennym pomijane. Wojna, holokaust, tolerancja i dialog międzykulturowy jak pokazują badania naukowe to sfery, które dla wielu społeczeństw stanowią kwestie, o których chciałoby się szybko zapomnieć. Czy zbliżamy się do momentu, w którym kolejne pokolenia na pytanie dotyczące definicji „holokaust” będą udzielać odpowiedzi „klej do tapet?”. To właśnie film Mumina Shakirova pod tytułem „Holokaust - klej do tapet?” był jedną z najważniejszych projekcji w trakcie tegorocznych spotkań w Żuławskim Parku Historycznym. Problem edukacji historycznej, świadomość młodych pokoleń na temat wydarzeń z lat 1939 - 1945 był nie tylko obecny w filmach, ale także w wystąpieniach zaproszonych na pokazy pofestiwalowe gości.

Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim p. Wioletta Przyborowska w swym przemówieniu zwróciła uwagę, na to jak ważne zadanie stoi przed młodym pokoleniem jako nośnikiem pamięci o tragicznych wydarzeniach Shoah, ale także Polaków i Polski w czasie okupacji.

Łukasz Kępski - nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 2 - podkreślił rolę edukacji i obiektywizacji nauki w tym procesie. W trakcie dwóch dni pokazów po festiwalowych mogliśmy zobaczyć filmy, o różnej tematyce i różnym spojrzeniu na dane zjawisko. Filmy wzruszające, jak nagrodzona Oscarem produkcja „Pani spod szóstki”, opowiadająca historię najstarszej ocalałej z holokaustu Alice Herz Sommer. Czy też filmy artystyczne jak „Twarze nieistniejącego miasta”, dokumentu, który wyłącznie przy pomocy starych zdjęć i dźwięku przeniósł nas do przedwojennego Lublina. Różnorodność, to hasło, które najlepiej oddaje istotę nowodworskich pokazów. Nie zabrakło również czegoś dla koneserów dobrej kuchni. Po raz kolejny uczniowie z klas 2 Zasadniczej Szkoły Zawodowej kształcący się w zawodzie kucharz oraz 2 Technikum Żywienia przygotowali tradycyjne potrawy żydowskie. Goście festiwalu mogli spróbować gęsich pipek, chałki, klusek żydowskich, własnoręcznie przygotowanej macy, czy też kruchych rogalików regulach.

W pokazach po festiwalowych wzięło udział blisko 120 osób. Głównie młodzież nowodworskich szkół ponadgimnazjalnych. Nie zabrakło również władz lokalnych Burmistrza Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański p. Jacka Michalskiego. Powiat nowodworski reprezentowany był przez inspektor ds. oświaty p. Agnieszkę Glazer. Zapraszamy na kolejne pokazy pofestiwalowe już w przyszłym roku 2016

 

Zobacz wideo.

 

Edyta Kozakiewicz
Przejdź do komentarzy

 

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wydarzenia


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.