Projekt realizowany przez Powiat Malborski/Powiatowy Urząd Pracy w Malborku w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 obejmuje działania aktywizacyjne w postaci usług rozwojowych.
Projekt realizowany w partnerstwie z: Powiatem Sztumskim/Powiatowym Urzędem Pracy w Sztumie z siedzibą w Dzierzgoniu, Powiatem Kwidzyńskim/Powiatowym Urzędem Pracy w Kwidzynie, Powiatem Starogardzkim/Powiatowym Urzędem Pracy w Starogardzie Gdańskim oraz Powiatem Tczewskim/ Powiatowym Urzędem Pracy w Tczewie.
- „Celem projektu jest podniesienie i/lub potwierdzenie do 30.09.2029 r. kwalifikacji/kompetencji 2400 osób dorosłych mieszkających i/lub pracujących/uczących się na obszarze subregionu nadwiślańskiego, które z własnej inicjatywy wyrażają chęć ustawicznego kształcenia, a przez to dostosowania jakości kapitału ludzkiego subregionu do potrzeb rynku” - wyjaśnia Starostwo Powiatowe w Malborku.
Wsparcie projektowe w pierwszej kolejności skierowane zostanie do osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy tj.: w wieku 18-29 lat, w wieku 55 lat i starsze, długotrwale bezrobotni (pozostający w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych), o niskich kwalifikacjach zawodowych (do matury włącznie), z niepełnosprawnościami, kobiety oraz sprawujące opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami czy osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
- „Projekt zakłada rezultaty w postaci uzyskania przez 1 728 osób kwalifikacji po zakończeniu udziału w programie” - dodaje Urząd.
Wartość projektu to 26 527 905,92 zł, z czego 22 548 720,03 zł pochodzi z Funduszy Europejskich.
Projekt realizowany jest zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasadą równości szans kobiet i mężczyzn, Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej, Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych, zasadą zrównoważonego rozwoju, w tym zasadą DNSH oraz Standardami dostępności.
- „Informujemy, że budynek Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku spełnia standard dostępności architektonicznej i jest dostosowany do osób z niepełnosprawnością ruchową. Przed wejściem do budynku Urzędu dostępne jest miejsce parkingowe oraz podjazd dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, w budynku zamontowano windę, drzwi posiadają odpowiednią szerokość, na korytarzach nie ma wystających gablot, ani elementów dekoracji, które mogłyby być przeszkodą dla osób z niepełnosprawnościami” - informuje Starostwo.
Istnieje także możliwość skorzystania z usług dostępowych, na przykład: tłumacz języka migowego, asystent osoby z niepełnosprawnością, materiały szkoleniowe, projektowe w formie dostępnej (np. elektronicznej z możliwością powiększenia druku lub odwrócenia kontrastu) – o potrzebie skorzystania z takich usług dostępowych należy z wyprzedzeniem powiadomić tutejszy Urząd mailowo (sekretariat@malbork.praca.gov.pl), bądź zgłaszając swojemu doradcy klienta.
Informacja i zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Malborku