Rywalizacja w programie Polska Stolica Recyklingu odbywała się w dwóch kategoriach: miast oraz znajdujących się na ich terenie instytucji miejskich. W przypadku samorządów wygra ten, który zbierze największą ilość elektrycznych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca. Chodzi tu zarówno o zbiórki, odbiory domowe oraz urządzenia oddane do czerwonych pojemników.
W Malborku mieszkańcy mają do dyspozycji 9. pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Mogą także korzystać z bezpłatnych odbiorów domowych, zgłaszanych przy użyciu infolinii 572 102 102 lub formularza online.
- „Program Polska Stolica Recyklingu doskonale wpisuje się w realizowaną przez Fundację Odzyskaj Środowisko ideę niestandardowej, wykraczającej poza schematy edukacji ekologicznej. W ten sposób chcemy przypominać mieszkańcom jak ważna jest selektywna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Polacy mają tendencję do „chomikowania” – w szufladach, piwnicach czy na strychach przechowujemy miliony sztuk starych telefonów czy komputerów. A to nie jest miejsce dla nich. Elektryczne śmieci powinny trafić do profesjonalnych zakładów przetwarzania, gdzie m.in. zostaną z nich odzyskane cenne surowce” - mówi Katarzyna Sieradzka z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Kongres Miast i Biznesu
Zwycięzcę trzeciej edycji Polskiej Stolicy Recyklingu poznamy 26. lutego, podczas Gali Finałowej w Fabryce Wełny w Pabianicach. Tradycyjnie już, wydarzenie będzie połączone z Kongresem Miast i Biznesu, odbywającym się w tym roku pod hasłem „Zasypani w mieście, firmie i społeczeństwie”. Kongres zostanie podzielony na dwa moduły dyskusyjno-warsztatowe: ESG City oraz Smart Community.
Inspiracją do stworzenia tegorocznego hasła Kongresu Miast i Biznesu, była lektura książki Olivera Franklin – Wallis’a „Zasypani. Sekretne życie śmieci”, w której autor prezentuje zawiły labirynt globalnej gospodarki odpadami. Najważniejsze tematy Kongresu będą dotyczyły rewolucji, która czeka nas w obszarach zrównoważonego rozwoju, ESG, zbiórki tekstyliów czy funkcjonowania systemu kaucyjnego. Podczas wydarzenia eksperci z różnych dziedzin będą szukali odpowiedzi na pytanie - jak uniknąć „zasypania” informacjami, regulacjami czy odpadami.
Kongres Miast i Biznesu otworzy debata pod tytułem „Odporne miasto. Skuteczna firma. Intelignetne społeczeństwo. Kierunki zrównoważonego rozwoju”, do której zaproszeni zostaną m.in. prezydenci miast biorących udział w projekcie Elektryczne Śmieci. Potem wydarzenie przyjmie formę dwóch równoległych modułów dyskusyjno – warsztatowych: ESG City oraz Smart Community.
Wydarzenie zakończy się debatą pod hasłem „Nić Ariadny i sztuczna inteligencja. nieZASYPANI”, podczas której zaprezentowane zostaną rozwiązania wypracowane podczas warsztatów. W ich podsumowaniu i wyciągnięciu wniosków pomoże nam AI.
Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.
Agenda KMiB: https://odzyskajsrodowisko.pl/agenda-kongres-miast-i-biznesu-3/
Informacja prasowa Fundacji Odzyskaj Środowisko