Wydanie nr 14/2025, Wtorek 14.01.2025
imieniny: pokaż (10 imion)Feliks, Hilary, Amadea, Krystiana, Nina, Otto, Rajner, Saba, Mściwuj, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Upamiętnienie Pawła Adamowicza w szóstą rocznicę tragicznych wydarzeń

  • Wydanie nr 14/2025
  • 14 stycznia 2025, 07:25
  • Marta Formella Urząd Miejski w Gdańsku
  • Wiadomości
13 stycznia 2025 roku minęło sześć lat od zamachu na prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. W rocznicę tego tragicznego dnia gdańszczanie, rodzina zmarłego, przyjaciele, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy z całej Polski spotkali się, by oddać hołd zmarłemu. Uroczystości pełne wzruszeń i refleksji odbyły się w miejscu zamachu, przy płycie pamiątkowej z ostatnimi słowami prezydenta, oraz przy jego grobie w bazylice Mariackiej.

Paweł Adamowicz został zaatakowany 13 stycznia 2019 roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ostatnie jego słowa, pełne miłości i dumy wobec Gdańska, zostały wyryte na pamiątkowej płycie w miejscu zamachu:

„Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam!”

To właśnie przy tej płycie, niemal o tej samej godzinie, w której 6 lat temu nastąpił atak, zgromadzeni oddali hołd zmarłemu prezydentowi, składając białe róże i zapalając znicze. Obecni byli prezydenci miast, burmistrzowie, radni oraz przedstawiciele społeczności lokalnych.

Podczas uroczystości głos zabrała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

- Panie prezydencie, drogi Pawle. Nie ma dnia, abym i ja nie myślała o Tobie i o tym, co się wydarzyło - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Codzienna troska o miasto, rzetelność, pracowitość, pasja i miłość są dla wielu z nas wzorem. Obyśmy my umieli głosić prawdę i nazywać kłamców. Abyśmy się łączyli w gestach solidarności i wzmacniali głosy słabszych, dodając do nich nasze.

Na miejscu obecna była również rodzina zmarłego: żona Magdalena Adamowicz, córki Antonina i Teresa oraz brat Piotr Adamowicz, który również podzielił się wspomnieniami.

- 6 lat temu w tym miejscu zamordowany został Paweł. Rok temu na dożywocie prawomocnym wyrokiem został skazany morderca mojego męża – mówiła Magdalena Adamowicz. - Sąd, w tym ostatecznym wyroku orzekł, że mój mąż nie był przypadkową ofiarą, że tłem tego mordu była polityka.

Przemawiał także brat prezydenta. 

- Jedna z dziennikarek zapytała mnie, czy w telefonie komórkowym nadal mam numer mojego brata Pawła. Odpowiedziałem, że tak, nadal mam. Mam, choć rzeczywiście minęło 6 lat. To szmat czasu, ale okoliczności są te same. To hejt, nienawiść i pogarda. To, co się ponownie dzieje, to co się stało w ostatnich dniach, nie pozwala mi wykasować tego numeru telefonu – mówił Piotr Adamowicz.

Następnie zgromadzeni przeszli do bazyliki Mariackiej, aby złożyć kwiaty przy grobie Pawła Adamowicza. Drodze towarzyszyły dźwięki carillonu Ratusza Głównego Miasta, skąd rozbrzmiewał utwór „The Sound of Silence”, w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej. Było to na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Carillon był jednym z ulubionych instrumentów zmarłego prezydenta.

W bazylice odbyła się modlitwa ekumeniczna, prowadzona przez ks. prałata Ireneusza Bradtke.

- Od dnia pogrzebu św. pamięci pana prezydenta Pawła Adamowicza, co roku 13 stycznia spotykamy się tutaj w tej bazylice nazywanej koroną miasta Gdańska, gdzie spoczęły prochy św. pamięci pana prezydenta, w gronie przedstawicieli różnych wyznań i religii, aby wspólnie modlić się o spokój ducha, łaskę nieba dla niego, ale także o pokój na świecie. To nasze świadectwo jedności i różnorodności jest bardzo ważne. Niech to przesłanie, że można być razem mimo różnorodności płynie do wszystkich rodzin, do wszystkich naszych rodaków – wzywał ks. prałat Ireneusz Bradtke.

Następnie przy dźwiękach muzyki wykonywanej przez Cappellę Gedanensis złożono przy grobie kwiaty.

Pamiątkowa tablica w ECS

Poniedziałkowe uroczystości upamiętniające 6. rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza rozpoczęło odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Europejskim Centrum Solidarności. Na jednym z filarów ogrodu zimowego zawisło zdjęcie prezydenta, a przy nim tekst:

Nie byłoby Europejskiego Centrum Solidarności, gdyby nie marzenie Pawła Adamowicza i jego determinacja w dążeniu do celu. Prezydent Gdańska wierzył w międzyludzką solidarność. Kochał ECS, współtworzył jego program i często w nim bywał. Ostatni raz w styczniu 2019, gdy w ogrodzie zimowym stanęła jego trumna po tym, jak zamachowiec odebrał mu życie. Z wdzięcznością pamiętamy.

W uroczystości wzięła udział rodzina prezydenta, a także samorządowcy, przyjaciele, przedstawiciele mediów i pracownicy ECS.

Dzień Patrona w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza

We wtorek, 14 stycznia o godz. 10.00 w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza, ulicy Traugutta 92, rozpocznie się uroczysty Dzień Patrona. Wydarzenie upamiętnia inicjatora powstania szkoły i jego zaangażowanie w edukację oraz promowanie wartości dialogu i otwartości.

W programie Dnia Patrona znalazło się m.in.:

  • Wręczenie wyróżnienia im. Pawła Adamowicza dla wybitnego absolwenta ULO,
  • Debata pt. „Rola sztucznej inteligencji w procesie edukacji szkolnej”, która zgłębi wyzwania i możliwości związane z wykorzystaniem AI w nauczaniu.

Nie chcemy hejtu!

Także we wtorek, od godz. 14.00 na Placu Solidarności rozpocznie się symboliczne formowanie wielkiego serca ze zniczy dla Pawła Adamowicza. Wydarzenie to jest połączone z młodzieżową akcją „Nie chcemy hejtu”, której celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec zjawiska mowy nienawiści, dotykającej szczególnie młodsze pokolenia. Wewnątrz dużego serca powstanie mniejsze, ułożone przez dzieci i młodzież gdańskich szkół – jako wyraz solidarności i wartości bliskich śp. prezydentowi. Akcję koordynują uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego oraz przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji Region Pomorze. Finał wydarzenia zaplanowano na godz. 16.30.

Uroczystości upamiętnienia 6. Rocznicy śmierci Pawła Adamowicza zakończy msza święta, która zostanie odprawiona o godz. 18.00 w bazylice Mariackiej.

14 stycznia 2025 – program obchodów

  • 10.00 Dzień Patrona / Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza od
  • 14.00 (finał o 16.30) gdańskie serce dla prezydenta / Plac Solidarności
  • 18.00 msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza / bazylika Mariacka – transmisja gdansk.pl
Marta Formella Urząd Miejski w Gdańsku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.