Wydanie nr 140/2024, Niedziela 19.05.2024
imieniny: pokaż (12 imiona)Celestyn, Potencjana, Potencjanna, Kryspin, Bernarda, Piotr, Iwo, Pękosław, Mikołaj, Augustyn, Pudencjana, Pudencjanna
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gmina Sztutowo. Za nami dożynki śledziowe.

Gmina Sztutowo. Za nami dożynki śledziowe. fot. Gmina Sztutowo
Na terenie portu w Kątach Rybackich odbyły się dożynki śledziowe, podczas których nie zabrakło pokazów kulinarnych i degustacji potraw ze śledzia.

Zalew Wiślany jest najważniejszym akwenem rozrodczym śledzia w wodach polskiego wybrzeża. Największe ławice koncentrują się w jego wschodniej części po wpłynięciu z Cieśniny Pilawskiej. Śledzie pojawiają się masowo w Zalewie na początku wiosny, po ustąpieniu lodu. Rozród ryb odbywa się od marca do maja, z największą intensywnością w okolicach kwietnia. Ławice pojawiają się, gdy woda ma temperaturę około 6–8°C. Po złożeniu ikry opuszczają Zalew i wracają do Bałtyku. Krótki okres tarła sprawia, że połowy śledzia są bardzo intensywne. Rybacy nazywają je „śledziowymi żniwami”.

I w nawiązaniu do tej nazwy zorganizowane zostały w sobotę, 13 kwietnia w porcie w Kątach Rybackich dożynki śledziowe, czyli uroczyste wydarzenie następujące tradycyjnie po zakończeniu żniw. Była to okazja do poznania tradycji rybackich, lokalnego rzemiosła, potraw ze śledzi z wykorzystaniem naturalnych produktów regionalnych oraz zabawy.

Podczas wydarzenia nie zabrakło pokazów kulinarnych i degustacji potraw ze śledzi. Impreza była okazją do poznania dawnych tradycji poprzez uczestnictwo w pokazach rzemiosła rybaków. Dla dzieci przygotowano strefę animacji i warsztaty oraz słodki poczęstunek. Zwieńczeniem wydarzenia był koncert szant w rockowym wydaniu.

 

Informacja i zdjęcia: Gmina Sztutowo

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.