Wydanie nr 108/2024, Środa 17.04.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Klara, Józef, Robert, Radociech, Anicet, Stefan, Izydora, Aniceta, Jakub, Innocenty
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Plama na jezdni, zalane piwnice i pożary sadz w kominie – raport sztumskich służb mundurowych.

  • Wydanie nr 108/2024
  • 19 lutego 2024, 15:34
  • KP PSP Sztum
  • Na sygnale
Plama na jezdni, zalane piwnice i pożary sadz w kominie – raport sztumskich… fot. OSP w Postolinie
W ostatnim tygodniu funkcjonariusze straży pożarnej z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

W poniedziałek, 12 lutego br. o godzinie 11:48 zastęp skierowano do miejscowości Biała Góra do kontroli wałów przeciwpowodziowych. Wały przeciwpowodziowe utrzymane są w bardzo dobrym stanie - brak krzaków i drzew. Tego dnia stan wysokości wody rzeki Wisły wynosił 530 cm (stan ostrzegawczy 600 cm). Stan wody podniósł się o 7 cm w 24 godz. Odczyty uzyskano na podstawie pracownika Śluzy.

O godzinie 13:32 dwa zastępy pojechały do wsi Postolin, gdzie na jezdni drogi powiatowej 3141 G znajdowała się plama substancji powodującej śliskość, na długości około 1 km, szeroka na około 1 m. Na miejscu brak było widocznego pojazdu, który prawdopodobnie spowodował wyciek. Strażacy dokonali sorpcji plamy sorbentem.

We wtorek, 13 lutego br. o godzinie 09:46 zastęp zadysponowano do miejscowości Piekło w celu kontroli wałów przeciwpowodziowych. Wały przeciwpowodziowe utrzymane w bardzo dobrym stanie - brak krzaków i drzew. Tego dnia stan wysokości wody rzeki Wisły wynosił 571 cm (stan ostrzegawczy 600 cm, alarmowy 700 cm). Stan wody podniósł się o 11 cm w 24 godz. Odczyty uzyskano na podstawie pracowników Śluzy.

W czwartek, 15 lutego br. o godzinie 15:48 zastęp skierowano do miejscowości Zakręty, gdzie w budynku mieszkalnym jednorodzinnym paliły się sadze w przewodzie dymowym.

Strażacy wygasili w piecu, wybrali palące się resztki z wyczystki. Ratownicy weszli na dach przy pomocy drabiny przystawnej. Podali proszek gaśniczy do wnętrza komina i ugasili pożar. Przeczyścili komin z resztek sadzy. Przewód dymowy był drożny na całej długości. Kontrola przewodu dymowego kamerą termowizyjną na całej długości wykazała, że temperatura jest bezpieczna. Strażacy wykonali pomiar wszystkich pomieszczeń na obecność tlenku węgla. Wynik 00 p.p.m. Ponowna kontrola komina na całej długości wykazała, że temperatura jest bezpieczna. Po przekazaniu miejsca zdarzenia użytkownikowi budynku zakończono działania.

O godzinie 16:40 zastęp pojechał do miejscowości Mikołajki Pomorskie, gdzie w piwnicy budynku mieszkalnego na wysokości około 0,4 m znajdowała się woda opadowa. Ratownicy za pomocą pompy szlamowej wypompowali wodę. Przy pomocy podręcznego sprzętu udrożnili przepust między budynkiem a drogą. Na tym zakończono działania.

W piątek, 16 lutego br. o godzinie 9:48 trzy zastępy zadysponowano do Sztumu, gdzie w budynku Banku załączył się alarm monitoringu przeciwpożarowego. Strażacy wspólnie z pracownikiem sprawdzili pomieszczenia. Okazało się, że prowadzone w budynku prace remontowe wzbudziły czujkę - brak zagrożenia. Na tym zakończono działania.

W sobotę, 17 lutego br. o godzinie 14:04 zastęp skierowano do miejscowości Jurkowice, gdzie doszło do zalania piwnicy w budynku wielorodzinnym. Lustro wody znajdowało się na wysokości około 1m. Zalanie spowodowane było opadami deszczu i wysokim poziomem wód gruntowych. Energia elektryczna w piwnicy była odłączona. Strażacy wypompowali wodę za pomocą pompy elektrycznej zanurzeniowej. Na tym zakończono działania.

O godzinie 14:12 dwa zastępy pojechały do miejscowości Zakręty, gdzie paliły się sadze w przewodzie kominowym budynku dwukondygnacyjnego. Dostęp do komina był przez wyłaz i ławę kominiarską. Brak zadymienia w budynku, brak poszkodowanych. Strażacy podali prąd wody lancą kominową przez wyczystkę przy piecu C.O. na parterze. Ratownicy weszli na dach przez wyłaz i wyczyścili komin zestawem kominiarskim - opadłe sadze usunięto przez wyczystkę. Sprawdzili pomieszczenia miernikiem wielogazowym - brak zagrożenia. Sprawdzili temperaturę komina kamerą termowizyjną - podwyższona temperatura komina (200º C) na poddaszu. Po oględzinach komina ponownie zmierzono temperaturę, która spadła do 80º C. Na tym zakończono działania.

O godzinie 15:21 trzy zastępy zadysponowano do Sztumu, gdzie paliły się sadze w przewodzie kominowym w budynku dwukondygnacyjnym. Dostęp do komina przez wyłaz na dachu. Brak zadymienia w budynku, brak poszkodowanych. Ratownicy weszli na dach i wyczyścili komin z palących się sadz, sadze usunięto przez wyczystkę przy piecu C.O. w piwnicy. Po ugaszeniu sprawdzono pomieszczenia miernikiem wielogazowym - brak zagrożenia. Sprawdzono komin kamerą termowizyjną - temperatura komina w normie. Na tym zakończono działania.

O godzinie 19:43 zastęp skierowano do miejscowości Jasna, gdzie silny wiatr złamał drzewo, które blokowało drogę powiatową. Strażacy pocięli drzewo za pomocą pilarki i usunęli z jezdni. Na tym zakończono działania.

O godzinie 20:06 dwa zastępy pojechały do miejscowości Tywęzy, gdzie paliły się sadze w przewodzie kominowym w budynku wielorodzinnym dwukondygnacyjnym. Pożar wygasł samoczynnie przed przybyciem JOP. Występowała podwyższona temperatura komina (80º C) na poddaszu, wygaszone w piecu. Strażacy sprawdzili pomieszczenia miernikiem wielogazowym - brak zagrożenia. Sprawdzili wnętrza komina przez wyczystkę na poddaszu - brak oznak pożaru. Ponowny pomiar temperatury wykazał, że temperatura komina zaczęła spadać. Na tym zakończono działania.

W niedzielę 18 lutego br. o godzinie 14:35 zastęp zadysponowano do miejscowości Postolin, gdzie w kontenerze paliły się śmieci o powierzchni około 1m². Strażacy podali prąd wody z szybkiego natarcia na palące się śmieci i ugasili pożar. Na tym zakończono działania.

 

 

Informacje przekazał: mł. kpt. Piotr Spiżewski, Specjalista Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum

Zdjęcie: OSP w Postolinie

KP PSP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.