Wydanie nr 293/2024, Sobota 19.10.2024
imieniny: pokaż (7 imion)Paweł, Pelagia, Ziemowit, Kleopatra, Ferdynand, Siemowit, Skarbimir
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Strażacy ćwiczyli za zamarzniętym Nogacie.

  • Wydanie nr 293/2024
  • 19 stycznia 2024, 13:44
  • KP PSP Malbork
  • Na sygnale
Malbork. Strażacy ćwiczyli za zamarzniętym Nogacie. fot. Konrad Sosiński
Na terenie kąpieliska miejskiego w Malborku strażacy przeprowadzili cykl ćwiczeń z zakresu technik ratownictwa lodowego, połączonych z akcją „Bezpieczne Lodowiska 2024”.

W dniach 16-18 stycznia strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Malborku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Stogach uczestniczyli w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa lodowego, przeprowadzonych na terenie kąpieliska miejskiego. Ćwiczenia połączone były z akcją „Bezpieczne Lodowiska 2024” z udziałem uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Stawie, którzy uczestniczą w programie „Aktywni Błękitni”.

- „Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności prowadzenia specjalistycznych działań ratowniczych na poziomie podstawowym, podczas zdarzeń na zbiornikach zalodzonych. Ćwiczenia praktyczne poprzedzał instruktaż z zakresu bhp, zabezpieczenia ratowników oraz zasad ewakuacji osób poszkodowanych z wody. Podczas realizacji ćwiczeń wykorzystano specjalistyczny sprzęt, taki jak m. in. sanie lodowe, węgorz ratowniczy” – wyjaśnia mł. kpt. Adam Nosko z KP PSP w Malborku. - „Cykliczne doskonalenie umiejętności i technik ratowniczych jest jednym z priorytetowych zadań strażaków - ratowników”.

Przebywanie na zamarzniętej rzece, jeziorze czy zbiorniku wodnym zawsze stanowi ogromne zagrożenie. Dlatego strażacy apelują o rozwagę i ostrożność podczas spacerów wokół akwenów oraz nie wchodzenie na taflę lodu.

- „Z brzegu wydawać się może, że lód pokrywający wodę jest gruby i wytrzymały, a w rzeczywistości po zrobieniu kilku kroków może się okazać, że jest cienki i słaby załamując się pod naporem ciężaru przebywających na nim ludzi” – dodaje mł. kpt. Adam Nosko. - „Osobom, pod którymi załamał się lód, w wielu przypadkach są w stanie pomóc świadkowie zdarzenia. Jeśli zachowają szczególną ostrożność, mogą wykorzystać przedmioty znajdujące się pod ręką – np. szalik czy długą grubą gałąź”.

Człowiek, pod którym załamał się lód, bardzo szybko się wychładza i traci siły, przez co nie jest w stanie wydostać się sam na brzeg.

- „Ważne, żeby taką osobę uspokoić, aby nie wykonywała gwałtownych ruchów, a ręce miała szeroko rozłożone na krawędzi lodu” – podsumowuje mł. kpt. Adam Nosko.

WAŻNE! Przed przystąpieniem do udzielania pomocy, świadkowie za każdym razem powinni wezwać fachową pomoc – Straż Pożarną nr tel. 112.

 

Zdjęcia: KP PSP Malbork/Konrad Sosiński

KP PSP Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.