Od poniedziałku, 6 listopada Muzeum Zamkowe w Malborku prezentuje zupełnie nową, historyczną wystawę planszową, dokumentującą pobyt króla Zygmunta III wraz z rodziną w Prusach Królewskich oraz w Malborku. Wystawa ta została przygotowana przez dr Rafała Panfila kustosza Muzeum Zamkowego w Malborku, specjalnie na 400-setną rocznicę przyjazdu monarchy.
Malborki zamek przez ponad 300 lat był siedzibą polskich królów i gościł w swoich wnętrzach wiele koronowanych głów, setki dworzan, urzędników państwowych oraz zaproszonych gości z niemal wszystkich zakątków nowożytnej Europy. Ideą wystawy jest przybliżenie nieprezentowanej dotychczas historii przebiegu wizyty dynastii Wazów na malborskim zamku. Zarówno sama rocznica jak i upamiętniająca ją wystawa stały się pretekstem do wydania edycji naukowej źródła opisującego przebieg królewskiej peregrynacji. Spisane w języku niemieckim przez anonimowego pisarza miejskiego, źródło to zachowało się w Archiwum Państwowym w Gdańsku.
- „Na wystawie zaprezentujemy reprodukcje portretów rodziny królewskiej i plansze z tekstami przybliżającymi przebieg wizyty królewskiej oraz obrazujące ją reprodukcje planów, map, dokumentów, monet i widoków z epoki. Miejscem ekspozycji będzie plac przed kasami zamkowymi” – mówi dr Rafał Panfil, Muzeum Zamkowe w Malborku.
Monarcha przybył do Malborka latem 1623 r. wraz z małżonką, królową polską Konstancją Habsburżanką, najstarszym synem królewiczem Władysławem Zygmuntem (późniejszym królem Władysławem IV) i córką Anną Katarzyną Konstancją. Wizyta miała miejsce w maju i czerwcu 1623 r., zatem na rok 2023 przypada jej czterechsetna rocznica. Rodzina królewska zamieszkała w rezydencji królewskiej mieszczącej się od drugiej połowy XV wieku na pierwszym piętrze dawnej siedziby wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego.
- „Na termin otwarcia Wystawy wybraliśmy celowo listopad ze względu na cykliczny udział Muzeum Zamkowego w programie ministerialnym „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”, w ramach którego bilet wstępu na malborski zamek (także jego oddziały w Kwidzynie i Sztumie) jest bezpłatny. Dodatkowo w ramach zajęć edukacyjnych przygotowaliśmy prelekcję poruszającą temat pobytu Wazów w Malborku (tytuł: „Diariusz pobytu króla Zygmunta III w Malborku. Omówienie i prezentacja fragmentów źródła”). Prelekcja ta odbędzie się 25 listopada o godz. 12:00 na terenie Ośrodka Konferencyjnego Karwan. Wstęp na nią jest także bezpłatny. Szczegóły programu Darmowy Listopad dostępne na naszej stronie www.zamek.malbork.pl. Serdecznie zapraszamy do udziału i odwiedzenia malborskiej twierdzy oraz wszystkich prezentowanych w jej wnętrzu wystaw – podsumowuje Iwona Orszulak, Kierownik Działu Promocji MZM.
Trochę historii
400 lat temu, 31 maja 1623 r., między godziną czwartą a piątą po południu, do Malborka przybył król Zygmunt III w towarzystwie swojej rodziny: żony królowej Konstancji, królewicza Władysława i czteroletniej królewny Anny Katarzyny Konstancji. Był tu uroczyście witany przez dostojników Prus Królewskich i władze miasta. Monarcha zamieszkał w swojej rezydencji w malborskim zamku i w kolejnych dniach pobytu wizytował miasto, przyjmował wysłanników Elbląga i Gdańska oraz urządzał otwarte dla mieszczan bankiety w Wielkiej Sali (Letni Refektarz).
8 czerwca król wraz z królewiczem oraz całym dworem udał się do Elbląga. Podróż w inne rejony Prus Królewskich i Książęcych, min. do Pasłęka, gdzie Zygmunt III spotkał się z wysłannikami księcia pruskiego, trwała 12 dni. W tym samym czasie królewicz Władysław przebywał w Braniewie i w Królewcu.
20 czerwca Zygmunt III powrócił do Malborka. 22 czerwca rano, podczas obchodów uroczystości Oktawy Bożego Ciała, król, królowa i królewicz wzięli udział we mszy świętej w kościele parafialnym a następnie w tradycyjnej procesji z okazji tego święta. Następnego dnia król wybrał się na przejażdżkę do należącego do ekonomii malborskiej folwarku Mątowy Wielkie, aby na własne oczy obejrzeć skutki zerwania wałów przeciwpowodziowych i przeprowadzane prace naprawcze.
25 czerwca 1623 r. w kościele zamkowym NMP w obecności króla i królowej odbył się ślub dwórki królowej Zofii Konstancji Sobieskiej i dworzanina królewskiego Zygmunta Ferdynanda Szczepańskiego. Następnie w obecności pary królewskiej i licznych dostojników państwowych odbyło się kilkudniowe wesele. Król opuścił Malbork 30 czerwca i udał się do Gdańska.
Informacja prasowa Muzeum Zamkowego w Malborku