Wydanie nr 161/2023, Sobota 10.06.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Bogumiła, Mauryn, Bogumił, Apollo, Edgar, Wiktorian, Wiktoriana, Wiktorianna, Ingolf, Małgorzata
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Polska gospodarzem rajdu rowerowego Climate Classic – trasa przebiegała będzie po Żuławach Wiślanych i Powiślu.

Polska gospodarzem rajdu rowerowego Climate Classic – trasa przebiegała… fot. Organizator
W niedzielę, 28 maja br. odbędzie się pierwsza edycja rajdu rowerowego Climate Classic Poland. Rowerzyści o zielonym sercu pojadą po Żuławach Wiślanych, ze startem i metą w Gdańsku na dystansie 100 lub 250 km.

Polska jest czwartym, po Holandii, Belgii i Francji, europejskim krajem, w którym odbędzie się rajd Climate Classic. Organizuje go Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe CYKLO, wspierane przez grupę wolontariuszy i fundację Cycling 4 Climate. Impreza ma charakter niekomercyjny. Rajd odbywa się w ramach Europejskiego Paktu na Rzecz Klimatu.

Rajdy Climate Classic, zapoczątkowane przez holenderską fundację Cycling 4 Climate, mają na celu szerzenie wiedzy o zmianach klimatu i mobilizowanie uczestników rajdu, jego partnerów oraz obserwatorów do ograniczenia negatywnego wpływu ich codziennych aktywności na środowisko. Każdy z uczestników szacuje swój ślad węglowy i podejmuje honorowe zobowiązanie do jego trwałej redukcji. Natomiast organizatorzy stają w awangardzie imprez sportowych i, we współpracy z partnerem merytorycznym, Carbon
Footprint Foundation, policzą ślad węglowy związany z organizacją rajdu i podejmą działania w kierunku jego offsetowania. Mottem rajdów jest: „CZAS JEST NASZYM JEDYNYM WYZWANIEM!”
 

Dlaczego trasa po Żuławach Wiślanych?

Wybór Żuław Wiślanych nie jest przypadkowy. Wzrost średnich temperatur powoduje m.in. podnoszenie się poziomu morza, które stanowi zagrożenie dla obszarów przybrzeżnych.

Patronat honorowy nad rajdem objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

- „Rajd Climate Classic, organizowany przez Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe Cyklo oraz holenderską Fundację Cycling 4 Climate, doskonale wpisuje się w strategię województwa pomorskiego, która ma na celu wspieranie zielonej transformacji i edukację na temat zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych. Dodatkowo, planowe trasy biegną przez Żuławy, Kociewie i Powiśle. Wybór tych subregionów jest kluczowy dla rozwoju i nowego spojrzenia na turystykę rowerową” - mówi Mieczysław Struk. - „Wymienione miejsca są dogodnymi do uprawiania różnych aktywności na rowerze, a dzięki takim rajdom udostępnione zostaną miejsca o dużej atrakcyjności kulturowej i przyrodniczej. Podjęte działania wychodzą naprzeciw aktualnym potrzebom, wynikającym z trendów dotyczących dbałości o środowisko i zdrowie mieszkańców oraz turystów”.

Ambasadorem imprezy jest Marek Kamiński, polski podróżnik, autor książek, zdobywca dwóch biegunów.

- „Zmiany klimatu postępują w bardzo szybkim tempie. Widzę to podczas swoich wypraw na przestrzeni wielu lat. Jeszcze 25 lat temu na biegun północny udało mi się dojść z Kanady na nartach. Dziś jest to już niemożliwe, gdyż pokrywy lodowej systematycznie
ubywa. Postępujące ocieplanie klimatu i związany z tym rosnący poziom mórz stanowi zagrożenie dla wielu miejsc na świecie, w tym dla mojego rodzinnego Gdańska i Żuław Wiślanych”
- opowiada Marek Kamiński. - „Cieszę się zatem bardzo, iż mogę zostać ambasadorem rajdu rowerowego Climate Classic Poland. Mam nadzieję, iż to wydarzenie, poprzez propagowanie wiedzy o zmianach klimatu i zobowiązania uczestników do ograniczenia własnego śladu węglowego, wpłynie na wzrost świadomości klimatycznej wśród społeczeństwa. Czas jest naszym jedynym wyzwaniem! Działajmy!”

Uczestnicy mają do wyboru dwie trasy – na dystansie 100 km (mała pętla) i 250 km (duża pętla). Punkty żywieniowe na trasie będą rozstawione na małej pętli w miejscowości Lichnowy. Na dużej pętli będą trzy bufety: w Tczewie, Sztumie i Nowym Dworze Gdańskim. Podgląd tras w załączniku.

Partnerami strategicznymi są Iberdrola, europejski lider w sektorze energetyki odnawialnej oraz Polskie (PSEW) i Europejskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej (WindEurope).

 

 

 

 

Informacja organizatora

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.