Wydanie nr 147/2024, Niedziela 26.05.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Angelika, Filip, Adalwina, Alwina, Adalwin, Alwin, Emil, Ewelina, Paulina, Więcemił, Ariusz
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat sztumski. Bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym.

  • Wydanie nr 147/2024
  • 29 marca 2023, 12:48
  • KPP Sztum
  • Na sygnale
Powiat sztumski. Bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym. fot. KPP Sztum
Dzielnicowi z Posterunku Policji w Starym Targu oraz funkcjonariusz sztumskiej drogówki przeprowadzili zajęcia profilaktyczne dla seniorów z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Spotkanie zostało zorganizowane w Starym Targu.

We wtorek, 28 marca br. dzielnicowi ze Starego Targu oraz funkcjonariusz sztumskiej drogówki, odwiedzili seniorów w Starym Targu. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

- „Na spotkaniu z seniorami policjanci omówili najczęstsze przyczyny wypadków drogowych oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Przypomnieli podstawowe przepisy, czy to podczas poruszania się pieszo, czy podczas jazdy na rowerze. Mundurowi podkreślali, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Przypomnieli także, że obowiązek taki ma każda osoba piesza, która porusza się po zmroku poza obszarem zabudowanym. Kierujący samochodem widzi taką osobę z odległości od 150 do 300 metrów. Zwrócili też uwagę na konieczność zachowania szczególnej ostrożności w obrębie przejść dla pieszych” - informuje asp. sztab. Karolina Kosmowska, oficer prasowy KPP w Sztumie.

Skuteczne zapobieganie sytuacjom niebezpiecznym, stwarzającym zagrożenie dla życia i zdrowia jest niezwykle ważnym obszarem wspólnie podejmowanych działań. Każdy z uczestników ruchu drogowego - kierowca, rowerzysta, pieszy - jest tak samo odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa na drogach.

Znajomość przepisów prawnych - śledź na bieżąco zmiany w przepisach drogowych. Ich znajomość ułatwi Ci bezpieczne poruszanie się w ruchu drogowym.

Senior kierowca.

Zadbaj o bezpieczeństwo podróży - zaplanuj trasę, zachowaj większy odstęp od poprzedzającego samochodu, parkuj tak, aby wyjechać przodem, wybieraj trasy o mniejszym natężeniu ruchu, dostosuj zawsze prędkość do warunków na drodze.

Zadbaj o dobrą widoczność drogi - w miarę możliwości rezygnuj z jazdy nocą, wybieraj oświetlone drogi, kieruj wzrok na prawą stronę jezdni unikając odblasku reflektorów, używaj okularów słonecznych dla kierowców.

Koncentruj się podczas jazdy - ścisz muzykę, poproś pasażera o dodatkowe kontrolowanie drogi, rób przerwy podczas długiej jazdy - przynajmniej co 1-2 godziny lub kiedy poczujesz zmęczenie. Wykonaj kilka ćwiczeń, przespaceruj się, oddychaj głęboko, daj odpocząć mięśniom, pozwól by Twój wzrok odpoczął.

Przyjmujesz leki, preparaty ziołowe albo syropy? Sprawdź na ulotce, jak wpływają na zdolności prowadzenia pojazdów i stosuj się do zaleceń - zawarte w nich substancje mogą powodować m. in.: obniżenie koncentracji, bóle i zawroty głowy, wydłużenie czasu reakcji, zaburzenia widzenia, zaburzenia koordynacji ruchowej, senność, zmęczenie, niepokój, osłabienie.

PAMIĘTAJ! Zawsze zapytaj lekarza lub farmaceutę o wpływ leku lub preparatu na twoją zdolność psychoruchową.

Senior na rowerze.

Oznakuj swój rower - w przypadku kradzieży pomożesz sobie i Policji w jego zidentyfikowaniu.

Korzystaj ze sprawnego roweru wyposażonego przynajmniej w jeden hamulec, dzwonek, przednią i tylną lampkę oraz obowiązkowe światła odblaskowe.

Bądź widoczny na drodze - w miarę możliwości rezygnuj z jazdy nocą, podróżując rowerem warto zakładać kamizelkę odblaskową, zwłaszcza po zmroku lub przy złych warunkach atmosferycznych (mgła, deszcz), noś przy sobie elementy odblaskowe - to zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo, dając szansę kierowcy, aby w porę zauważył pieszego.

Bezpiecznie korzystaj z drogi - w Polsce obowiązuje ruch prawostronny – poruszaj się jak najbliżej prawej krawędzi drogi, jeżeli jest to możliwe - korzystaj ze ścieżek rowerowych, skup swoją uwagę na drodze, nie oglądaj się za siebie, pamiętaj o sygnalizowaniu zmiany kierunku ruchu – ułatwi to innym uczestnikom ruchu drogowego właściwe zareagowanie.

Kilka rad dla pieszego.

Zawsze poruszaj się po chodniku - jeśli nie ma chodnika, poruszaj się lewym poboczem drogi.

Zasada ograniczonego zaufania - dla własnego bezpieczeństwa upewnij się, czy inny użytkownik drogi zamierza przestrzegać przepisów na drodze. Nawet jeśli masz pierwszeństwo upewnij się, że możesz bezpiecznie wejść na pasy.

Przechodź przez jezdnię na pasach, a gdy ich nie ma – w bezpiecznym miejscu. Jeśli przechodzisz przez jezdnię na zielonym świetle, upewnij się, że wszystkie samochody się zatrzymały.

Zachowaj szczególną ostrożność.

Nigdy nie przechodź przez jezdnię pomiędzy samochodami i przed/za autobusem.

Jeśli idziesz po drodze o zmroku, zawsze zakładaj jasne ubrania, pamiętaj też o elementach odblaskowych, dzięki którym będziesz widoczny dla kierowcy.

Uważaj na parkingach, zwłaszcza przy marketach. Wyjeżdżający z parkingu kierowca może cię nie zauważyć.

 

KPP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.