Wydanie nr 174/2024, Sobota 22.06.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Agenor, Flawiusz, Achacy, Innocenta, Paulina, Achacjusz, Innocenty, Tomasz, Alban
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat sztumski. 34 kierowców ukaranych za rozmowy telefoniczne podczas jazdy.

  • Wydanie nr 174/2024
  • 29 marca 2023, 09:51
  • KPP Sztum
  • Na sygnale
Powiat sztumski. 34 kierowców ukaranych za rozmowy telefoniczne podczas… fot. zdjęcie poglądowe
Wielu kierowców w dalszym ciągu nie zdaje sobie sprawy, że rozmowa z telefonem w ręku po zmianie przepisów jest zagrożona mandatem karnym w wysokości 500 zł. Jednak to nie wszystko - liczba punktów za tego rodzaju wykroczenie wzrosła aż do 12 punktów karnych. Warto o tym pomyśleć, zanim odbierzemy w sposób nieprawidłowy telefon.

Bo musiałem odebrać, przecież to tylko chwila" - takie tłumaczenia słyszą najczęściej sztumscy policjanci, którzy ujawniają kierujących podczas pisania SMS-ów lub prowadzenia rozmów telefonicznych bez wymaganego przepisami zestawu głośnomówiącego. Często osoby popełniające tego typu wykroczenia bagatelizują swoje postępowanie.

- „Rozmawianie przez telefon w sposób niezgodny z przepisami, pisanie wiadomości SMS oraz przeglądanie portali społecznościowych podczas jazdy, możemy porównać do jazdy będąc pod wpływem alkoholu. W sposób znaczący obniża się nasza koncentracja, czas reakcji, a co za tym idzie możliwość właściwej reakcji na to, co dzieje się na drodze. W ciągu kilku sekund samochód pokonuje odległość kilkudziesięciu metrów. W tym czasie, gdy kierowca nie patrzy na drogę, wielu zagrożeń może po prostu nie zauważyć. Wystarczy, że samochód jadący przed nim zacznie nagle hamować i może dojść do wypadku. Jeszcze większym zagrożeniem niż wybieranie numeru, jest pisanie przez kierowcę SMS-ów. Takie sytuację policjanci obserwują coraz częściej” - informuje asp. sztab. Karolina Kosmowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sztumie.

Przypomnijmy, że nowy taryfikator wprowadzony w ubiegłym roku zaostrzył przepisy w tym zakresie. Teraz za niezgodną z przepisami rozmowę telefoniczną otrzymamy nie 200 jak dotychczas, a 500 zł mandatu karnego. Wzrosła także liczba otrzymywanych za to wykroczenie punktów karnych. Teraz otrzymamy za tego rodzaju postępowanie aż 12 punktów karnych, które „kasują się” dopiero po 2 latach. Oznacza to, że osoby mające już na koncie choćby jeden punkt karny, mogą stracić prawo jazdy po dwóch takich wykroczeniach. Warto o tym pomyśleć, zanim odbierzemy w sposób nieprawidłowy telefon. Od początku roku za te wykroczenia policjanci sztumskiej drogówki ukarali aż 34 kierujących.

W przypadku osób, którzy nie są w stanie rozstać się z telefonem podczas jazdy powstały rozwiązania, m.in. zestaw głośnomówiący, który powoduje, że obydwie ręce są do dyspozycji kierowcy i dzięki temu może sprawnie zareagować na sytuację, które mogą zdarzyć się na drodze.

- „Pamiętajmy, że nie ma tak ważnego telefonu, czy też SMS-a, aby stał się on przyczyną wypadku” - dodaje policjantka.

KPP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.