Wydanie nr 149/2023, Poniedziałek 29.05.2023
imieniny: pokaż (9 imion)Maksymina, Teodor, Bogusława, Maksymin, Ermentruda, Urszula, Rajmunda, Magdalena, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum. Czas na zdrowie – bezpłatne badania i wykłady.

Sztum. Czas na zdrowie – bezpłatne badania i wykłady. fot. Starostwo Powiatowe w Sztumie
W Sztumskim Centrum Kultury odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Klubu Pacjenta. Fundacja „Z sercem do Pacjenta” zaprosiła wszystkich mieszkańców powiatu sztumskiego na spotkanie edukacyjno-zdrowotne. Rozmawiano m.in. o profilaktyce kardiologicznej, dietach, które nie szkodzą zdrowiu, czy też jak się zachować jeśli się otrzyma diagnozę. Były pytania do specjalistów i możliwość zrobienia badań.

Pierwszy Klub Pacjenta w powiecie sztumskim otworzyli razem starosta Leszek Sarnowski i burmistrz Sztumu Leszek Tabor. Panowie przede wszystkim życzyli licznie zgromadzonym mieszkańcom dużo zdrowia i zachęcali do stosowania się do zaleceń ekspertów.

Pierwszym prelegentem był dr n. med. Przemysław Wilczewski, ordynator oddziału kardiologicznego Grupy American Heart of Poland w sztumskim szpitalu. Lekarz w swoim wystąpieniu skupił się na wytłumaczeniu, skąd się biorą choroby serca, ale też jak można w łatwy sposób próbować zmniejszyć ryzyko zachorowań. Tłumaczył zebranym jak bardzo ważny jest ruch fizyczny i ograniczenie złych nawyków. Ekspert poruszył też temat diet i chudnięcia. Słuchaczom zalecał ostrożność w wyborze jadłospisu i polecał zdrową dietę dash.

Hanna Jankiewicz, koordynator ds. profilaktyki z Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku mówiła o programach profilaktycznych na jakich skupia się obecnie NFZ. Prelegentka poruszyła także temat zbilansowanego żywienia. Wszystkim którzy się jeszcze wahają polecała stronę https://diety.nfz.gov.pl/. Pani Jankiewicz tłumaczyła zebranym czym jest Teleplatforma Pierwszego Kontaktu. Dzwoniąc pod numer 800 137 200 można obecnie zarówno w nocy, w weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, otrzymać profesjonalną pomoc medyczną przez telefon.

Wykłady zakończyła tego dnia Bożena Paplińska, pielęgniarka kardiologiczna i edukator cukrzycy. Ekspertka skupiła się w swoim wystąpieniu na radach dla osób, które wychodzą ze szpitala m.in. po zawale serca. Podkreślała, że lekarz nas nie wyleczy, jeżeli sami nie będziemy tego chcieli, jeżeli sami sobą odpowiednio się nie zajmiemy.

Po skończonych prelekcjach wszyscy chętni mogli skorzystać z bezpłatnych porad medycznych oraz wykonać badania.

Patronat nad wydarzeniem objął starosta sztumski Leszek Sarnowski oraz burmistrz Sztumu Leszek Tabor. Bezpłatne spotkanie z cyklu „Klub Pacjenta” zorganizowane zostało przez Fundację „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland. Rolą fundacji jest edukować społeczeństwo o ważnych problemach zdrowia publicznego, czyli m.in. o chorobach cywilizacyjnych, zdrowym stylu życia i zdrowym odżywianiu.

 

 

 

 

Informacja i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Sztumie

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.