Wydanie nr 111/2024, Sobota 20.04.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Amalia, Sekundyn, Teodor, Marcelin, Berenika, Agnieszka, Nawoj, Szymon, Sulpicjusz, Czesław, Ursycyn
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztutowo. Wielki finał w sprawie przekazania zabytku Nowej Kuchni Obozowej

Sztutowo. Wielki finał w sprawie przekazania zabytku Nowej Kuchni Obozowej fot. Gmina Sztutowo
Zakończył się proces przejęcia przez Muzeum Stutthof w Sztutowie budynku tzw. Nowej Kuchni. To jeden z obiektów infrastruktury niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof, który pozostawał po utworzeniu Muzeum poza jego terenem.

Data 20 marca 2023 r. zapisze się na stałe w historii Gminy Sztutowo. Po wielu latach wytężonej pracy wójta gminy Sztutowo Roberta Zielińskiego, dyrektora Muzeum Stutthof Piotra Tarnowskiego oraz pracowników obu instytucji, aktem notarialnym w drodze darowizny przeniesiono prawo własności nieruchomości zabudowanej, tzw. Nowej Kuchni Obozowej, będącej własnością Gminy Sztutowo, na rzecz Muzeum Stutthof w Sztutowie.

 

Budynek Nowej Kuchni Obozowej to zabytek historycznie dużej wagi. Jego historia rozpoczyna się wraz z podjęciem przez Niemców decyzji o przekształceniu obozu Stutthof w obóz koncentracyjny. Plany rozbudowy zakładały wzniesienie budynku kuchni obozowej, która byłaby w stanie zapewnić posiłki dla ponad 100 tys. więźniów. Pracę rozpoczęto w połowie 1943 r., zakończono w 1944 r. Tuż przed budynkiem Nowej Kuchni miał rozciągać się nowy, ogromny plac apelowy. Pomimo ukończenia prac budowlanych, Nowa Kuchnia nigdy nie pełniła funkcji, jaką dla niej pierwotnie przewidziano. Budynek wykorzystywano jako magazyny, a od sierpnia 1944 r. pełnił również miejsce tymczasowego lokum dla przybywających transportów żydowskich, w większości kobiet.

Losy zabudowań były przewrotne. Decyzją ówczesnych władz, tj. po zakończeniu II wojny światowej i utworzeniu Muzeum Stutthof w Sztutowie, obiekt nie wszedł w jego skład, podobnie jak m.in. hale Niemieckich Zakładów Zbrojeniowych (DAW), budynek psiarni i willa komendanta. Obiekty były wykorzystywane na różne sposoby. Z biegiem lat obiekty, za wyjątkiem tzw. psiarni i budynku komendanta, przestały pełnić jakąkolwiek funkcję.

Dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gmina Sztutowo w 2021 r. wykonała dokumentację, która umożliwi przystosowanie i wykorzystanie obiektu na potrzeby zwiedzających. Dokumentacja uzyskała uzgodnienie od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- „Dziś zakończony został pierwszy etap procesu przekazywania zabytków. Przed nami jeszcze wiele wytężonej pracy związanej z przekazaniem kolejnych obiektów” - mówi Robert Zieliński wójt gminy Sztutowo.

W dowód uznania za współpracę z Dyrekcją Muzeum Stutthof, Wójt przekazał sadzonkę dębu, jako symbol długowieczności, siły i wytrzymałości, tak aby kolejnym pokoleniom okazać, iż sumienną i wytrwałą pracą można wiele zdziałać.

W tym ważnym wydarzeniu nie zabrakło również deklaracji Wójta Gminy Sztutowo, iż jako samorząd lokalny zawsze będzie wspierać wszelkie działania mające na celu ukorzenienie naszej historii, tak aby kolejnym pokoleniom nigdy nie zabrakło wiedzy na temat losów naszych przodków.

 

 

 

 

Informacja i zdjęcia: Gmina Sztutowo, Muzeum Stutthof w Sztutowie

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze

Na czas ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi 2024 komentarze zostały wyłączone.