Wydanie nr 272/2023, Piątek 29.09.2023
imieniny: pokaż (17 imion)Cyriak, Dadzbog, Dadzboga, Lutwin, Dariusz, Franciszek, Fraternus, Gabriel, Gajana, Grimbald, Michalina, Michał, Mikołaj, Rafał, Rypsyma, Teodota, Ludwin
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Problem z parkowaniem na ul. 17 Marca. Dochodzi do uszkodzeń samochodów – alarmują mieszkańcy.

Malbork. Problem z parkowaniem na ul. 17 Marca. Dochodzi do uszkodzeń… fot. TvRegionalna24.pl
Wraz z rozwojem motoryzacji na naszych ulicach robi się coraz tłoczniej, a miejsc do parkowania przybywa znacznie wolniej niż samochodów. Co za tym idzie – kierowcy coraz częściej mają problem ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego. Parkują wszędzie – na chodnikach, terenach zielonych czy wzdłuż ulic nie zwracając przy tym uwagi, czy można w tym miejscu parkować czy też nie. Jednak tak zaparkowane samochody wzdłuż ulicy, szczególnie przy skrzyżowaniach, są wielkim utrapieniem dla autobusów, które w związku z tym mają nie lada problem przy skręcaniu. Taki właśnie problem występuje na skrzyżowaniu ulic 17 Marca i Grunwaldzkiej w Malborku.

Wzdłuż ulicy 17 Marca znajduje się m.in. Liceum Ogólnokształcące, bank, sklep spożywczy i sklepy przemysłowe, hotel, przedszkole i żłobek, a w sąsiedztwie teren jednostki wojskowej. W związku z tym jest to ulica, którą w ciągu dnia przejeżdża naprawdę dużo samochodów i komunikacja miejska, a wzdłuż ulicy parkują samochody rodziców przywożących i odbierających dzieci z placówek oświatowych czy klienci sklepów lub restauracji.

Do naszej redakcji zadzwonił zaniepokojony mieszkaniec Malborka, który zwrócił uwagę, że w godzinach porannych na zakręcie skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej i 17 Marca dość często dochodzi do przetarć zaparkowanych wzdłuż drogi samochodów osobowych przez skręcające autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji. Z jego informacji wynika, że w ubiegłym roku doszło do kilku takich sytuacji, a w tym roku był świadkiem już jednej. Zasugerował, że może lepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby z ulicy 17 Marca zrobić ulicę jednokierunkową.

Postanowiliśmy zbadać tę informację i zwróciliśmy się o wyjaśnienie tej sprawy do kilku instytucji w naszym mieście.

Na dzisiaj problem jest rozwiązany.

Miejski Zakład Komunikacji w Malborku Sp. z o.o. poinformował nas, że wielokrotnie zgłaszał problem Policji i Straży Miejskiej.

- „Dbając o bezpieczeństwo pasażerów, jak i naszych kierowców oraz w trosce o majątek spółki wystosowaliśmy do Urzędu Miasta prośbę o zabezpieczenie skrzyżowania w taki sposób, by uniemożliwić parkowania aut przy ul. 17 Marca na odcinku 10 m od skrzyżowania. Nadmieniamy również, że skrzyżowanie ulic Grunwaldzkiej i 17 Marca są monitorowane przez kamery straży miejskiej” - napisał w odpowiedzi MZK.

W malborskim magistracie usłyszeliśmy, że na dzień dzisiejszy problem nielegalnego parkowania samochodów na ulicy 17 Marca został pozytywnie rozwiązany.

- „Dzięki interwencji policji oraz straży miejskiej nie notujemy obecnie stawiania tam pojazdów (zgodnie z przepisami kodeksu drogowego zabrania się tego w odległości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania; w tym przypadku między ul. Derdowskiego a 17 Marca). Rzecz będziemy tez monitorować na bieżąco, a w razie powtarzania się sytuacji rozważymy inne działania, np. montaż na chodniku betonowych gazonów kwiatowych” - informuje Jan Tadeusz Wilk, Zastępca Burmistrza Malborka. - „Nie analizowaliśmy potrzeby wprowadzenia na ulicach ruchu jednokierunkowego. Uważamy jednakże, że z uwagi na duże nasycenie pojazdów (m.in. pobliska jednostka wojskowa) takie rozwiązanie byłoby niekorzystne i nieefektywne”.

Odcinek drogi „na celowniku” strażników i policjantów.

Komendant Straży Miejskiej w Malborku Tomasz Farysej potwierdza, że zarówno kierownictwo Miejskiego Zakładu Komunikacji, jak i sami kierowcy alarmowali o trudnościach na tym odcinku. Do strażników dotarła również informacja o kolizjach, które miały tam miejsce.

- „Ten odcinek mamy kolokwialnie rzecz ujmując „na celowniku”. Wielokrotnie na przestrzeni miesięcy tam interweniowaliśmy, zakładając blokady, udzielając pouczeń, nakładając mandaty karne. Idąc dalej, teraz decydujemy się, i już to robimy, na odholowywanie pojazdów, które stwarzają tam zagrożenie w ruchu. Wydaje mi się, że ilość nieprawidłowo parkujących samochodów spadła” - dodaje Tomasz Farysej.

W dniu 11 stycznia br. na ulicy 17 Marca w Malborku doszło do zdarzenia drogowego, w którym kierowca autobusu skręcając w lewo w ul. Grunwaldzką, tyłem pojazdu uderzył w zaparkowanego w obrębie skrzyżowania samochód osobowy marki Opel.

- „Podczas obsługi zdarzenia kierowca autobusu zgłosił policjantom fakt, że w tym miejscu występują utrudnienia, gdyż z uwagi na znajdujące się w pobliżu placówki oświatowe, często parkują tam pojazdy. Policjanci potwierdzili tę informację, kontaktując się również ze Strażą Miejską w Malborku i zarządcą drogi. Funkcjonariusze malborskiej komendy zostali zadaniowani do szczególnego monitorowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym na tym skrzyżowaniu” - informuje st. asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Malborku.

Do końca lutego za nieprawidłowe parkowanie (w obrębie skrzyżowania) policjanci ukarali 3 kierowców mandatami karnymi oraz wystosowali 3 wnioski o ukaranie do sądu.

- „Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego malborskiej jednostki prowadził rozmowy z przedstawicielem zarządcy tej drogi na temat zastosowania w tym miejscu urządzeń, które w przyszłości uniemożliwiłyby tam parkowanie. Nadmieniam, że w zeszłym roku w Komendzie Powiatowej Policji w Malborku nie odnotowano żadnych zdarzeń drogowych na tym skrzyżowaniu. Jedynym zdarzeniem jest ww. ze stycznia br.” - dodaje st. asp. Sylwia Kowalewska.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
gosc
gosc 13.03.2023, 07:57
idzie rewitalizacja parku z "czołgiem" może warto pomyśleć o parkingu wzdłuż ulicy (prostopadłym nie równoległym) skoro już tyle kasy miasto chce zainwestować tam.
Al
Al 13.03.2023, 09:16 (odpowiedź do gosc)
Zgadzam się, tylko z czego jak miasto zadłużone prawdopodobnie na maksa.
gość
gość 13.03.2023, 07:58 (odpowiedź do gosc)
bo karanie to trochę krótkowzroczne działanie.
Art
Art 12.03.2023, 18:16
W całym mieście brakuje parkingów
mieszkaniec
mieszkaniec 12.03.2023, 16:20
Samochodów, więcej, autobusy większe. Ale skoro burmistrz chadza pieszo wyglądając idiotycznie w garniturku w śnieżycy to dróg nam nie trzeba, a parkingów już wcale. Inna sprawa, że jak na posesji miejsce jest to jej właściciele, mieszkańcy powinni mieć obowiązek parkowania tam, a nie na ulicy.
mieszkanka
mieszkanka 12.03.2023, 22:36 (odpowiedź do mieszkaniec)
Ktoś jak ma posesje niekiedy nie ma jak na nią wjechać bo niestety samochody zaparkowane na poboczach wręcz na skrzyżowaniu przez bezmyślnych a wręcz chamskich kierowców którzy jak twierdzą mogą i są beszczelni jak się im uwagę zwraca więc pozostaje policja. Niekiedy aby na chwilę wejść do domu i zaraz znowu jechać to nikt nie będzie co chwilę otwierać i zamykać bramy , gdzie jest jeden wjazd i 4 samochody na dwa bloki. Wyjazd z posesji przy skrzyżowani to tragedia przy ustawionych tak bezmyślnie aut to jest koszmar i tylko czekać na wypadek. Więc jeśli my powinniśmy mieć obowiązek wjazdu na posesję to inni powinni mieć obowiązek parkować u siebie pod blokiem.
Km
Km 12.03.2023, 16:08
To ma być te rozwiązanie? Karanie kierowców.