Wydanie nr 88/2023, Środa 29.03.2023
imieniny: pokaż (5 imion)Wiktoryn, Marek, Eustazy, Czcirad, Cyryl
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kim jest sommelier i jak nim zostać?

Kim jest sommelier i jak nim zostać? fot. Kim sommelier i jak nim zostać?
Podczas szukania odpowiedniego zawodu dla siebie, amatorzy chcący pracować w gastronomii często zastanawiają się nad karierą sommeliera. Osoba na takim stanowisku zajmuje się doradztwem w kwestii win klientom w restauracjach. Sprawdź koniecznie, jak nim zostać!

Kim jest sommelier?

Przeglądasz oferty pracy np. na portalu Pracuj.pl i zastanawiasz się nad zawodem sommeliera? Osoba zatrudniona na tym stanowisku pomaga z doborem wina do np. danej potrawy czy do gustu osoby. Pracownik powinien mieć szeroką wiedzę na temat tego rodzaju alkoholu, pasjonować się nim. Klienci często chcą poznać najważniejsze ciekawostki, dlatego praca jako sommelier wymaga ciągłego kształcenia się i uzupełniania wiedzy.

Pracując jako sommelier, powinieneś jednocześnie mieć cechy kelnera, managera i degustatora, tak aby dostarczyć klientom jak najlepszą obsługę i służyć im pomocą. Powinieneś przede wszystkim umieć rozmawiać z innymi i mieć szeroko rozwinięte umiejętności interpersonalne.

Jak zostać sommelierem?

Aby zostać sommelierem, oprócz wiedzy z zakresu wykorzystywania win, rozpoznawania alkoholu po smaku czy zapachu, historii tego trunku, technik podania czy wiedzy teoretycznej dotyczącej rozpoznawania winogron, czy znajomości regionu, z którego pochodzi dany rodzaj wina, powinieneś przejść specjalistyczne szkolenie. Pracę będziesz mógł znaleźć w przeróżnych prestiżowych restauracjach czy hotelach, w których obsługa gości prestiżowych klientów.

Kurs i szkolenie na sommeliera – ile kosztuje?

Tak jak wyżej wspomniano, aby zostać sommelierem, należy odbyć specjalny kurs. Podczas niego będziesz w stanie poznać teoretyczną wiedzę dotyczącą specyfiki win, rodzajów serwowania itp. Teorię łączy się tam z praktyką, dzięki czemu po jego ukończeniu posiadasz zestaw umiejętności, które umożliwią Ci znalezienie pracy. Oprócz samego kursu najważniejsza jest jednak pasja i chęć kształcenia, ponieważ ciągle powstają nowe rodzaje win, które trzeba poznawać.

Jeżeli chodzi o koszt szkolenia na sommeliera, w zależności od zakresu wiedzy, jaki zostanie na nim przekazana, cena waha się od 500 do nawet 1500 złotych. Mimo dużych kwot, jeżeli czujesz, że ten zawód jest stworzony dla siebie, na pewno warto, abyś spróbował swoich sił!

Zastanawiasz się jak zmienić pracę? Odwiedź porady.pracuj.pl. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki dotyczące tego jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz w jaki sposób napisać profesjonalne CV czy list motywacyjny.

 

Kim sommelier i jak nim zostać?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.