Wydanie nr 56/2024, Niedziela 25.02.2024
imieniny: pokaż (5 imion)Cezary, Wiktor, Lubart, Antonina, Adam
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wniosek o dokończenie budowy drogi – ulicy Kwiatkowskiego w Malborku.

  • Wydanie nr 56/2024
  • 31 stycznia 2023, 10:22
  • Adam Ilarz – RAJCA miejski
  • MalborkUrzędowe
  • 1 komentarz
Wniosek o dokończenie budowy drogi – ulicy Kwiatkowskiego w Malborku. fot. Wniosek o dokończenie budowy drogi – ulicy Kwiatkowskiego w Malborku.
Do Rady Miasta Malborka trafił wniosek o dokończenie budowy drogi – ulicy Kwiatkowskiego w Malborku. Wniosek trafił do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Komisja wystąpiła do Burmistrza Miasta Malborka o ustosunkowanie się do Wniosku, a następnie przedłożyła Radzie Miasta projekt uchwały.
Opinia Burmistrza Miasta Malborka była następująca: „Szanowny Panie Przewodniczący, nawiązując do pisma z 24.10.br. w sprawie utwardzenia nawierzchni ul. Kwiatkowskiego informuję, że odcinek drogi, o którym wspominaliśmy w piśmie DK.7234.15.2022.PM z 28 lutego 2022 r. adresowanym do pana … (anonimizacja AI), Kancelarii Radcy Prawnego, zaplanowaliśmy do wykonania na XII 2022 r. lub I kwartał 2023 roku. Nadmieniam również, że termin realizacji zadania może ulec zmianie jeśli wystąpią niesprzyjające ku temu warunki pogodowe”.
Treść uzasadnienia do uchwały Rady Miasta Malborka brzmiała: „Około 2002 roku wykonano częściowo ulicę Kwiatkowskiego wraz z chodnikiem, jednakże tylko do granicy działki nr 9/16 obręb 16. Od 20 lat nie są podejmowane żadne działania w celu dokończenia budowy drogi.
Od 1999 roku wzdłuż ulicy Kwiatkowskiego w Malborku powstają domy jednorodzinne. Obecnie prawie wszystkie działki są już zabudowane budynkami, a właściciele nieruchomości płacą regularnie podatki do budżetu miasta Malborka. Droga dojazdowa do budynków jest drogą gruntową, na której nie ma żadnego utwardzenia, a także chodnika.
Mieszkańcy domów zrealizowanych wzdłuż ulicy od ponad 20 lat korzystają z błotnistej drogi. Opady deszczu oraz topniejący śnieg sukcesywnie wypłukują kamienie nawożone przez zarządcę drogi. W okresie opadów nie jest możliwe wyjście z domów bez ugrzęźnięcia w błocie. Natomiast w okresie letnim pojazdy poruszające się po ulicy wzniecają ogromne ilości pyłu. Dziury w jezdni powodują ciągłe uszkodzenia w pojazdach mieszkańców, co naraża ich na ponoszenie wydatków związanych z naprawą. Stan drogi uniemożliwia także szybkie i bezpieczne dotarcie służb ratunkowych do mieszkańców. Ciągłe „ulepszanie" błotnistej nawierzchni poprzez nawożenie kamieni nie przynosi żądnego skutku, a jedynie powoduje rosnącą frustrację u mieszkańców ulicy. Koszty „napraw" gruntowej drogi wyniosły do tej pory z pewnością kilkanaście tysięcy złotych, co w żaden sposób nie poprawiło warunków życia mieszkańców.
Władze miasta od ponad 20 lat nie podjęły żadnych działań, w celu wykonania utwardzonej nawierzchni drogi oraz budowy chodnika. Sytuacja taka jest niezrozumiała, skoro na terenie innych dzielnic miasta wykonuje się utwardzenie dróg, jak choćby na osiedlu Czwartaki. Mieszkańcy ulicy Kwiatkowskiego są traktowani jako mieszkańcy gorszej kategorii, pomimo płacenia takich samych podatków do budżetu miasta, jak mieszkańcy innych dzielnic.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym, zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy gminnych dróg. Zgodnie art. 19 ust. 2 pkt 4 ustawy o drogach publicznych zarządcą drogi publicznej jest burmistrz miasta.”
Rada Miasta Malborka podjęła uchwałę uznającą wniosek o dokończenie drogi ul. Kwiatkowskiego za zasadny.
Adam Ilarz – RAJCA miejski
PS. Źródła jakie wykorzystałem:
1) odpowiedź Burmistrza miasta Malborka na zapytanie Komisji SWiP z dnia 26.10.2022 r.,
2) uzasadnienie do projektu uchwały o rozpatrzeniu wniosku.
Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Malbork


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Tomek
Tomek 07.02.2023, 09:13
Dobrze, że w końcu ktoś się zajmie tym tematem. Droga wygląda jak na froncie w Ukrainie