Wydanie nr 174/2024, Sobota 22.06.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Agenor, Flawiusz, Achacy, Innocenta, Paulina, Achacjusz, Innocenty, Tomasz, Alban
ReklamaKontakt
 • tvmalbork.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Malbork. Colubris – nowy projekt firmy produkującej wentylatory. Wideo i zdjęcia

Malbork. Colubris – nowy projekt firmy produkującej wentylatory. Wideo… fot. TvRegionalna24.pl
Firma Nyborg – Mawent z Malborka produkuje wentylatory przemysłowe osiowe i promieniowe, które stosowane są zarówno na lądzie, jak i na morzu. Swoją działalność rozpoczęła w 1956 r. i znana jest nie tylko w naszym kraju. Właśnie realizuje nowy projekt – Colubris.

W czwartek, 26 stycznia br. w nowo wybudowanej hali zaprezentowano najnowszy projekt firmy „Colubris”, którego celem jest opracowanie wentylatorów przemysłowych nowej generacji z poprawioną efektywnością energetyczną oraz znacznie ograniczonym poziomem generowanego hałasu.

W ramach prac badawczo - rozwojowych wykonano zespół trzech komór akustycznych umożliwiających badania akustyczne maszyn wirujących - dwie komory pogłosowe i jedną komorę bezechową.

Cechą szczególną komór są wyśrubowane parametry akustyki wnętrza izolacyjności akustycznej tak, aby zminimalizować poziom tła akustycznego oraz akustycznych fal odbitych od ścian i ograniczyć hałas dochodzący z zewnątrz. Każda z komór posiada ponad 200 m3 powierzchni użytkowej dając szerokie możliwości pomiarowe. Badania w komorach umożliwią obliczanie głośności tonalnej oraz wyznaczenie poziomu mocy akustycznej wlotu, wylotu oraz obudowy wentylatora oraz wielu innych urządzeń emitujących dźwięk lub mających za zadanie jego tłumienie.

W ramach projektu badawczo-rozwojowego firma Nyborg – Mawent opracowała i stworzyła inteligentny system zdalnej diagnostyki parametrów wentylatora. Jego zadaniem jest zbieranie i analiza parametrów eksploatacyjnych rejestrowanych bezpośrednio na urządzeniach w celu zapewnienia ich nieprzerwanej i efektywnej pracy.

Na system ten składają się:

 • kamera do wizualizacji i analizy drgań (jest to pierwszy na świecie bezdotykowy system wzmacniania ruchu; kamera stosowana jest przy produkcji i kontroli odbiorowej wentylatorów);

 • kamera akustyczna (pozwala na rejestrację obrazów rozkładu ciśnienia akustycznego emitowanego przez badany obiekt; trzy matryce kamery składają się łącznie z 384 mikrofonów odpowiednio rozmieszczonych względem siebie oraz centralnie umieszczonego rejestratora wideo);

 • kamera termowizyjna (pozwala na bezpieczne pomiary urządzeń elektrycznych pod kątem gorących punktów oraz szybko diagnozuje awarie elektryczne i mechaniczne różnych urządzeń);

 • skaner 3D (idealnie spełnia swoje zadanie w kontroli jakości półfabrykatów, jak i gotowych produktów oraz przy wdrażaniu nowych konstrukcji do produkcji)

 • wycinarka laserowa (precyzyjne procesy cięcia monitorowane są poprzez zaawansowany układ sensorów dźwiękowych i optycznych);

 • system nor1517a (służy do pomiaru porowatości nowych materiałów izolacyjnych w fazie testowania prototypów);

 • referencyjne źródło dźwięku (służy do wyznaczania obliczeniowych poprawek środowiskowych na pole pogłosowe metodą porównawczą);

 • sonda natężenia dźwięku (zaawansowane oprzyrządowanie do wyznaczania mocy akustycznej w komorze bezechowej);

 • analizator wielokanałowy (wykorzystywany do pomiarów mocy akustycznej).

 

Projekt swój początek miał w 2019 r. Jego koszt to ponad 13,5 mln zł, z czego blisko 7,7 mln zł to dofinansowanie.

Więcej szczegółów dotyczących projektu w materiale wideo wyjaśnią: Piotr Jaskólski, Prezes Zarządu Nyborg – Mawent, Marta Pawłowska, specjalista ds. kadr i projektów unijnych oraz Krzysztof Laszuk, Dyrektor Techniczny Nyborg – Mawent i kierownik projektu Colubris.

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Kon
Kon 26.01.2023, 22:11
I Pan red bull koło łysego
Nemo
Nemo 26.01.2023, 20:02
Cytat: "Każda z komór posiada ponad 200 m3 powierzchni użytkowej.." Szanowna redakcjo powierzchnia to m2 , m3 to objętość. Warto przeczytać przed opublikowaniem.