Wydanie nr 52/2024, Środa 21.02.2024
imieniny: pokaż (3 imiona)Eleonora, Piotr, Gumbert
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

  • Wydanie nr 52/2024
  • 12 stycznia 2023, 14:52
  • KPP Malbork
  • Na sygnale
Malbork. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe? fot. zdjęcie poglądowe
Za kilka dni w województwie pomorskim rozpoczynają się ferie zimowe.  Dla dzieci  i młodzieży oraz ich rodziców będzie to okazja do wypoczynku, aktywnego relaksu oraz wyjazdów. Jednak ten okres niesie ze sobą też wiele zagrożeń. Policjanci przypominają o kilku najważniejszych zasadach, które pozwolą bezpiecznie spędzić wolny, zimowy czas.

Dzieci i młodzież

Wychodząc bawić się na powietrze, ubierajcie się stosownie do pogody tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu.

Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierajcie miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych oraz zbiorników wodnych. Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyjcie trasę zjazdu, usuńcie z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie czy gałęzie drzew.

Bawiąc się śnieżkami nie rzucajcie w kolegów kulkami z mocno ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała. Nie rzucajcie śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.

Gdy jeździcie na łyżwach, korzystajcie wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodźcie na lód zamarzniętych jezior, kanałów, stawów i rzek.  Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z ryzykiem i może być śmiertelnie niebezpieczne. Grubość i wytrzymałość tafli lodu jest zmienna i nigdy nie jest taka sama na całym zbiorniku. W słabszym miejscu pod osobą wchodzącą na lód może dojść do jego załamania, co może doprowadzić do tragedii.

Kulig organizujcie wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączcie grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy. Nie dołączajcie sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.  

Zawsze informujcie rodziców lub opiekunów gdzie i z kim wychodzicie i kiedy wrócicie.

Nigdy nie oddalajcie się z osobami obcymi, osobom takim nie otwierajcie też drzwi domu czy mieszkania.

Rodzice

Jeżeli decydujecie się wysłać swoje dziecko na wyjazd zorganizowany, sprawdźcie dokładnie jego organizatora. Upewnijcie się, czy wyjazd jest zgłoszony do kuratorium oświaty. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jeśli wybieracie się w podróż samochodem pamiętajcie o odpowiednim jego przygotowaniu – sprawdzeniu stanu technicznego, oświetlenia i wyposażenia. Pamiętajmy, żeby podróżować w zapiętych pasach bezpieczeństwa, a dzieci obowiązkowo w fotelikach. Kierowco - zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność i dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze.

Przed wyjazdem na ferie poproście sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas Waszej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, odbierała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiajcie kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką.

Pamiętajcie również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzicie z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.

Miejcie też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Rozważcie czy zdjęcia z ferii nie będzie lepiej zamieścić dopiero po powrocie.

Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych ferii!


 

 

 

Informacje przekazała: st. asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP w Malborku

KPP Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.