W tym roku szkolnym w młodszej grupie wiekowej klas 0-3 działania rozpoczęliśmy od świętowania Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Nie zabrakło uczniów ubranych na żółto, czyli w kolorze optymizmu i radości, pojawiły się fotoramki i symboliczne przywieszki. Drzwi naszych sal przyozdobione zostały wesołymi minkami oraz cytatami o dobroci i życzliwości. Cała społeczność szkolna została zaproszona przez klasy trzecie do słodkiej kawiarenki na „słodkie pozdrowienia”. Po omówieniu praw i obowiązków dzieci przygotowaliśmy plakaty – drzewa z kolorowymi jabłkami: zielone symbolizowały prawa dzieci, a czerwone – obowiązki. Omówiliśmy sposoby radzenia sobie ze złością oraz spróbowaliśmy wyobrazić sobie jak ona wygląda. Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny „Moja idealna szkoła”, w którym zwyciężyła Natalia Chmielewska z klasy 2a - relacjonuje Justyna Zaborowska, opiekun grupy wiekowej klas 0-3.
W starszej grupie wiekowej klas 4-8 uczniowie podczas zajęć godziny wychowawczej oglądali film na platformie YouTube „NIEMOC – film o agresji w szkole”. Klasy 4-7 w czasie lekcji plastyki w miesiącu listopadzie, podczas wykonywania prac, słuchali muzyki relaksacyjnej. Wybrane klasy zostały objęte cyklicznymi spotkaniami z psychologiem i pedagogiem szkolnym oraz cotygodniowymi zajęciami rozwijającymi kompetencje emocjonalno – społeczne.
Klasa 4a, wraz z wychowawczynią Anną Linkner-Suską, przygotowała i nagrała scenkę dramową na temat tolerancji i akceptacji. Filmik został zaprezentowany uczniom podczas apelu podsumowującego. Można go zobaczyć na naszym szkolnym profilu na YouTube lub poniżej
Zadaniem uczniów klasy 7a było przygotowanie prezentacji multimedialnej o agresji (do obejrzenia pod tym artykułem). Dodatkowo ta sama klasa, pod opieką pani pedagog Emilii Łęczkowskiej, zaśpiewała i nagrała film do piosenki „Stop przemocy” zespołu MOW Squad (autorem utworu jest Paweł Skowroński - nauczyciel MOW Bielice). Montażem teledysku zajął się pan Maciej Kloc, który jest opiekunem szkolnego koła filmowego. Do obejrzenia zapraszamy również na nasz kanał na YouTube lub poniżej:
Kolejnym krokiem było wykonanie przez każdą klasę plakatu pod tytułem „Przemocy mówimy nie” lub plakatu z okazji Dnia Życzliwości. Wystawę prac można było podziwiać na szkolnym korytarzu obok sekretariatu.
W naszej szkole odbyła się również akcja „Podaruj komuś miłe słowo”, np. „ładnie wyglądasz”, „nie smuć się”, „z tobą jest mi weselej”, „będzie dobrze”, „dziękuję że jesteś”, „do twarzy ci z uśmiechem”, „inspirujesz mnie”. Kartki były wywieszone na terenie szkoły. Wystarczyło oderwać odpowiedni napis i wręczyć drugiej osobie. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w tej akcji, a karteczki rozchodziły się „jak świeże bułeczki”.
20 litopada społeczność szkolna, wspólnie z UNICEF Polska, obchodziła Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie oglądali animację „Wszyscy mamy prawa”, przypomnieli sobie informacje o prawach dziecka i mieli możliwość sprawdzenia swoich sił w przygotowanych przez UNICEF quizach.
Podsumowaniem wszystkich listopadowych działań był tydzień bez dzwonków oraz spotkanie klas 4-8 z przedstawicielami policji podczas apelu i zajęć na temat przeciwdziałania agresji i przemocy w szkole – relacjonuje Emilia Łęczkowska, pedagog szkolny.
Tekst: Emilia Łęczkowska, Justyna Zaborowska
Zdjęcia: Emilia Łęczkowska, Justyna Zaborowska, Anna Osipiak, Lidia Krzyżosiak
reklama