Wydanie nr 112/2024, Niedziela 21.04.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Feliks, Addar, Anzelm, Drogomił, Apollo, Apollina, Bartosz, Konrad
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czy w ECO Malbork można kupić detalicznie węgiel?

Czy w ECO Malbork można kupić detalicznie węgiel? fot. Czy w ECO Malbork można kupić detalicznie węgiel?
Od dłuższego czasu węgiel w Polsce jest towarem deficytowym. Nikogo nawet nie pociesza fakt wypłat dodatku węglowego, skoro nawet nie ma gdzie tego węgla kupić. Składy świecą pustkami. Mało tego – przeciętnie gospodarstwa potrzebują 3-4 ton węgla na sezon, a dopłata w wysokości 3 tys. zł może starczyć co najwyżej na 1 tonę. Ostatnio rząd wystosował apel do samorządowców o zaangażowanie się w dystrybucję węgla wśród mieszkańców. Ze względu na to, że wiele lat temu Miasto Malbork sprywatyzowało spółkę ciepłowniczą, w tej chwili nie dysponuje własnym składem węgla. Ale czy spółka ECO może sprzedawać detalicznie węgiel mieszkańcom?

W związku z brakiem węgla na rynku detalicznym i kryzysem grzewczym, rząd naszego kraju zapowiedział przygotowanie ustawy regulującej zasady sprzedaży węgla przez samorządy. Wyglądałoby to w ten sposób, że w gminach nie posiadających spółek komunalnych, samorząd sam wybrałby podmiot gospodarczy, który w jego imieniu odebrałby z punktów dystrybucyjnych węgiel, po czym sprzedawał mieszkańcom po ustalonej z samorządem cenie.

W Malborku na myśl przychodzą nam tylko dwa miejsca, gdzie ewentualnie węgiel mógłby być dystrybuowany – w ciepłowni ECO oraz cukrowni.

Jednak zastanawialiśmy się również, czy spółki te w tej chwili nie prowadzą sprzedaży detalicznej węgla dla mieszkańców naszego miasta. W związku z tym wysłaliśmy do nich zapytanie w tej sprawie.

W odpowiedzi Mirosław Romanowicz, członek zarządu ECO ds. operacyjnych napisał, że GK ECO SA na terenie 10 województw szacunkowo odpowiedzialna jest za zaopatrzenie w ciepło systemowe ponad pół miliona osób.
- W umowie spółki specjalistycznej realizującej dostawy opału dla spółek ciepłowniczych GK ECO tj. ECO Logistyki z głównym dostawcą węgla: Polską Grupą Górniczą SA wpisany jest zakaz odsprzedaży węgla poza GK ECO. Dlatego ewentualna sprzedaż detaliczna węgla byłaby możliwa jedynie w przypadku powstania nadwyżek z pozostałych dostaw w dwóch lokalizacjach: w Krapkowicach oraz Malborku. Te pozostałe dostawy stanowią jednak niewielki procent zaopatrzenia GK w węgiel i są zakontraktowane wyłącznie do wysokości zapotrzebowania dla GK ECO. Zabezpieczenie opału na potrzeby produkcji energii dla odbiorców, z którymi spółki ciepłownicze GK ECO mają podpisane umowy sprzedaży ciepła ma dla nas najwyższy priorytet.
Z uwagi na powyższe GK ECO nie prowadzi aktualnie sprzedaży węgla na rynku detalicznym. Sytuacja ta może ulec zmianie w przypadku powstania ewentualnych nadwyżek surowca oraz wprowadzenia stosownych uregulowań prawnych w tym zakresie” - wyjaśnił Mirosław Romanowicz.

Do momentu ukazania się artykułu, Cukrownia Malbork nie udzieliła odpowiedzi.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze

Na czas ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi 2024 komentarze zostały wyłączone.