Wydanie nr 56/2024, Niedziela 25.02.2024
imieniny: pokaż (5 imion)Cezary, Wiktor, Lubart, Antonina, Adam
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Ostatnia prosta do przekopu Mierzei Wiślanej. Konferencja w Elblągu.

Ostatnia prosta do przekopu Mierzei Wiślanej. Konferencja w Elblągu. fot. TvRegionalna24.pl
W Elblągu trwa dwudniowa gospodarcza konferencja poświęcona rozwojowi miasta Elbląga i regionu w kontekście funkcjonowania portu morskiego oraz uruchomienia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Zapoczątkowało ją podpisanie porozumienia o współpracy między portem w Elblągu i duńskim portem w Vordingborgu.

We wtorek i środę, 13 i 14 września w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbywa się konferencja dotycząca rozwoju Elbląga i regionu w kontekście funkcjonowania portu morskiego oraz uruchomienia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Biorą w niej udział m.in. przedstawiciele władz Elbląga, województwa warmińsko-mazurskiego, samorządów, portu w Elblągu i Kołobrzegu oraz instytucji związanych z gospodarką morską.

- Samorząd Elbląga od samego początku podejmował działania zmierzające do tego, aby port stał się jednym ze strategicznych punktów na morskiej mapie Polski. W infrastrukturę portową zainwestowaliśmy ponad 100 mln zł. Praktycznie wszyscy prezydenci, przewodniczący Rad ukierunkowani byli na to, by port się rozwijał” - wyjaśnia Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - „Dziś, dzięki budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną mamy na to szansę. Port jest przygotowany. Pozostaje ostatnia prosta – pogłębienie przez Rząd ostatnich 900 metrów toru dostępowego do naszego portu, należącego do Skarbu Państwa”.

Po rozpoczęciu konferencji przez Prezydenta Elbląga i zabraniu głosu przez przedstawicieli województwa warmińsko-mazurskiego, podpisano porozumienie o współpracy między portem w Elblągu i duńskim portem w Vordingborgu. W imieniu miasta Elbląga porozumienie podpisał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga i Arkadiusz Zgliński, Prezes Zarządu Portu Morskiego w Elblągu. Z ramienia duńskiego portu podpisy złożyli: Daniel Irvold, Prezes Zarządu Portu Morskiego Verdingborg i Jan-Jaap Cramer, Dyrektor Portu Vordingborg.

- „Dzięki tej współpracy powstaje siatka połączeń możliwych do realizacji w naszym porcie” – podkreśla Prezydent Elbląga.

Podczas dwudniowej konferencji elbląski samorząd zaprezentuje, co do tej pory zrobił w kontekście rozwoju portu. Prowadzona będzie również dyskusja o rozwoju miasta i regionu w kontekście uruchomienia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że oficjalne otwarcie I etapu inwestycji pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” odbędzie się w najbliższą sobotę, 17 września br.

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z pierwszej części pierwszego dnia konferencji.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.