Poza sezonem z psem można swobodnie spacerować niemal po wszystkich pomorskich plażach. W sezonie, który trwa od 1 maja do 30 września, miasta wprowadzają w tym zakresie pewne ograniczenia. Przepisy nie są ujednolicone dla wszystkich plaż, ale zależą od miasta, na terenie którego się znajdują. Dlatego zanim wybierzemy się z psem na plażę, sprawdźmy aktualnie wytyczne, dostępne na oficjalnych stronach miejskich.
Gdańsk – gdzie z psem na plażę?
W Gdańsku, poza sezonem można wejść z psem na każdą plażę. W sezonie nadal można spacerować prawie wszędzie, z wyłączeniem kąpielisk strzeżonych przez ratowników, które są odpowiednio oznaczone. Jeżeli jednak poszukujemy miejsca, gdzie nasz pies może bezpiecznie pobiegać na ogrodzonym terenie, warto udać się do Brzeźna (wejście nr 34) na tzw. Psią Stację. Poza piaszczystym wybiegiem znajdziemy tam również kilka ciekawych „zabawek” dla czworonogów – tunel prosty, tyczki do slalomu oraz poprzeczki do przeskoków. Teren otwarty jest całodobowo przez cały rok, ale urządzenia do ćwiczeń demontowane są na okres zimowy, aby uchronić je przed zalaniem.
Gdynia – gdzie z psem na plażę?
W Gdyni obowiązuje zakaz spacerowania z psem po plaży w sezonie letnim. Miasto pamiętając jednak o czworonogach wyznaczyło kilka miejsc, gdzie możemy zabrać pupila. Pierwsze znajduje się przy wejściu nr 4 na Babich Dołach, gdzie do dyspozycji mamy 200 metrów piaszczystego wybiegu. Druga psia plaża znajduje się w Kolibkach (wejścia nr 18 i 19). To bardzo atrakcyjne miejsce dla czworonogów, ponieważ nieopodal znajduje się wybieg dla psów z wieloma atrakcjami. Na psim placu zabaw znajdziemy m.in. skocznie, tunele i huśtawki dla zwierząt.
Sopot – gdzie z psem na plażę?
Poza sezonem, z psem można spacerować na całym odcinku sopockiej plaży. W sezonie letnim udostępniono dwa miejsca dla czworonogów – pierwszy pomiędzy wejściami nr 1 i 2 oraz drugi pomiędzy wejściami nr 43 i 45. Z czworonogiem można również spacerować po sopockim molo, ale tylko na smyczy.
Województwo pomorskie – gdzie z psem na plażę?
Nie tylko Trójmiasto stoi otworem dla czworonogów. Pomorskie plaże dla psów są otwarte na podobnych zasadach. W Sztutowie plaża dla zwierząt zlokalizowana jest przy wejściu nr 56. Na pozostałych plażach Sztutowa spacerowanie z czworonogiem jest zabronione. W Łebie psy mogą korzystać z dwóch plaż – pierwszej zlokalizowanej pomiędzy falochronem zachodnim, a plażą zachodnią (tzw. plaża B) oraz drugiej na wschód od falochronu i portu jachtowego (tzw. plaża A).
W Świnoujściu czworonogi są mile widziane na tzw. plaży J od końca ulicy Uzdrowiskowej, gdzie czeka na nich ponad 1000 metrów kwadratowych wolnej przestrzeni. W Międzyzdrojach dla psów wyznaczono teren pomiędzy wejściami od L do M. Poza oznaczonymi terenami, spacerowanie z psem w Międzyzdrojach w sezonie letnim jest zabronione.
Dwie psie plaże znajdziemy również w Kołobrzegu (wschodnia, która rozpoczyna się przy ostatnim zejściu na Osiedlu Podczele przy ul. Brzeskiej oraz zachodnia przy ostatnim wejściu na Osiedlu Radzikowo przy ul. Plażowej). W Jastarni psy mogą biegać na plaży przy wejściu nr 55 (od strony Juraty). W Pobierowie nasz pies może się wybiegać na plaży wschodniej przy wejściu nr 32 od ul. Granicznej. W Pustkowie kierujmy się z czworonogiem do wejścia nr 31 od ul. Bałtyckiej 13. W Trzęsaczu psy są mile widziane na plaży od wejścia nr 27 przy ul. Rewalskiej 2. W Rewalu odcinek psiej plaży znajdziemy przy wejściu nr 20 od ul. Klifowej 13.
W Darłowie zwierzaki mogą biegać na odcinku plaży przy ul. Słowiańskiej 24. Plażę dla psów w miejscowości Rowy znajdziemy przy ul. Wczasowej 16. W Jastarni kierujmy się do wejścia nr 55, w Kuźnicy do wejścia nr 29, a w Dębkach do wejścia nr 18. Liberalna w kwestii psów jest Ustka. Tutaj z psem można wejść na każdą plażę z wyłączeniem strzeżonych kąpielisk w godz. 10:00, a 18:00.
Pomorskie plaże dla psów – o czym należy pamiętać?
Niezależnie od pory roku – w sezonie czy poza nim zawsze sprzątajmy po naszych pupilach. Za pozostawienie psich nieczystości grozi nam mandat w wysokości 500 zł. Pamiętajmy również, aby uszanować pomorską naturę i nie wchodzić z psami na wydmy oraz do rezerwatów przyrody. Należy również pamiętać, aby poza wybiegami dla psów zawsze wyprowadzać zwierzaka na smyczy, a w przypadku ras dużych oraz tych uznawanych za agresywne – również w kagańcu.