Wydanie nr 142/2024, Wtorek 21.05.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Tymoteusz, Ryksa, Walenty, Wiktor, Przedsława, Jan, Pudens, Krzysztof, Piotr, Teobald
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum. Oświadczenie Zarządu Powiatu w sprawie szpitala.

  • Wydanie nr 142/2024
  • 31 marca 2022, 12:22
  • Starostwo Powiatowe w Sztumie
  • Wiadomości
Sztum. Oświadczenie Zarządu Powiatu w sprawie szpitala. fot. Starostwo Powiatowe w Sztumie
Podczas sesji Rady Powiatu Sztumskiego, która odbyła się w środę, 30 marca br. starosta Leszek Sarnowski przedstawił oświadczenie Zarządu Powiatu w sprawie sytuacji Szpitala Polskiego w Sztumie.

Oświadczenie Zarządu Powiatu Sztumskiego:

- „W związku z zamiarem sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa szpitala w Sztumie, informujemy, że umowa dzierżawy szpitala (nieruchomości i ruchomości) kończy się 31 sierpnia 2024 roku. Wobec niezadowalającej, szczególnie w ostatnim roku, współpracy, Zarząd Powiatu Sztumskiego, nie widzi możliwości kontynuacji tej współpracy.

W dniu 25 lipca 2009 roku Powiat sztumski zawarł ze spółką Szpitale Polskie SA w Katowicach umowę dzierżawy nieruchomości oraz sprzętu i wyposażenia, należącego wcześniej do SP ZOZ w Sztumie. Umowa została zawarta na 15 lat i zgodnie z zapisem § 15, pkt 2 umowy, może zostać przedłużona na kolejne pięć lat.

Nasze dotychczasowe doświadczenia we współpracy ze spółką Szpitale Polskie, nie są najlepsze, choć ze strony Powiatu Sztumskiego wola współpracy zawsze była i jest. Świadczą o tym choćby inwestycje, które poczyniliśmy w szpitalu, mimo, że operatorem była spółka prywatna. Wspomnieć tu należy choćby blok operacyjny, centralną sterylizatornię, oddział rehabilitacji czy wsparcie w pozyskaniu zewnętrznych środków na modernizację szpitala.

Ostatni rok pokazał, że władzom spółki Szpitale Polskie nie zależy na sprawnym funkcjonowaniu szpitala w Sztumie. Współpracy w zasadzie nie ma żadnej lub jest wymuszana przez nasze działania. Nawet o wniosku o upadłość spółki dowiedzieliśmy się po dłuższym czasie, a dziś oferuje się nam połowę naszych wierzytelności, dodajmy - publicznych pieniędzy. Jeszcze gorzej wygląda współpraca spółki Szpitale Polskie z Narodowym Funduszem Zdrowia, który również musi zabiegać o informacje na temat sytuacji w szpitalu w Sztumie. W kontekście tego, że NFZ pełni funkcję świadczeniodawcy, dzięki któremu szpital może funkcjonować, jest to zupełnie niezrozumiałe.

Postępowanie układowe w naszym przekonaniu (wierzycieli publicznych pieniędzy) traktowane jest przez władze spółki jako forma pozbycia się długów, a nie restrukturyzacji przedsiębiorstwa świadczącego usługi medyczne. Jeśli stan niepewności, zagrożenia bytu naszej placówki leczniczej będzie nadal trwał, istnieje zagrożenie, że szpital straci możliwość zakwalifikowania przez NFZ do sieci szpitali, a to oznaczać będzie poważne problemy dla mieszkańców naszego powiatu.

Wszystko to pokazuje, że nie są nam niestety znane prawdziwe intencje obecnych władz spółki, która w naszych oczach straciła wiarygodność i nic nie wskazuje, aby ją w najbliższym czasie odzyskała. Ponadto władze spółki nie podejmują żadnych działań, by nie tylko uspokoić władze powiatu sztumskiego czy NFZ-u, ale również pracowników zatroskanych o dalsze losy szpitala i swoją przyszłość”.

 

 

 

Informacja: Starostwo Powiatowe w Sztumie

Starostwo Powiatowe w Sztumie
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.