W poniedziałek, 21 lutego br. w godzinach 07.36 – 18.28 zastępy kierowane były do miejscowości Gościszewo, Tropy Sztumskie, Dzierzgoń, Waplewo Wielkie, Monasterzysko Wielkie i Sztum do usuwania drzew, które zagrażały bezpieczeństwu. W wyniku silnych wiatrów drzewa się przewracały na drogi, słupy itp.
O godzinie 08.32 zastęp zadysponowano do Sztumu, gdzie w budynku szkoły przy ul. Kasprowicza doszło do uszkodzenia opierzenia dachu.
W godzinach 17.55 – 21.14 zastępy gasiły palące się sadze w przewodzie kominowym budynków wielorodzinnych we wsi Jasna i miejscowościach Waplewo Wielkie oraz Cieszymowo.
We wtorek, 22 lutego br. o godzinie 09.32 dwa zastępy pojechały do Sztumu, gdzie na budynku administracyjnym Zakładu Karnego zwisała część blaszanego poszycia dachowego, którą strażacy zdemontowali.
W środę, 23 lutego br. o godzinie 07.59 zastęp skierowano do miejscowości Pronie do usunięcia uszkodzonego konaru drzewa.
O godzinie 09.15 dwa zastępy zadysponowano do Starego Dzierzgonia w piwnicy budynku jednorodzinnego znajdowała się woda gruntowa na wysokości około 1m. Ratownicy za pomocą pompy szlamowej wypompowali wodę.
O godzinie 17.34 zastęp pojechał do ugaszenia pożaru około 4m² suchej trawy przy brzegu jeziora.
W czwartek, 24 lutego br. w godzinach 15.05 – 16.22 zastępy skierowane były do usunięcia uszkodzonych konarów drzew w miejscowościach Gościszewo i Nowy Targ.
W piątek, 25 lutego br. w godzinach 07.18 – 15.02 zastępy zadysponowane zostały do usunięcia uszkodzonych konarów drzew w miejscowości Sztum i wsi Przezmark.
W niedzielę, 27 lutego br. o godzinie 07.12 zastęp skierowano do Sztumu, gdzie w mieszkaniu na parterze w jednym z budynków przy ul. Chełmińskiej znajdowała się osoba poszkodowana. Osoba zgłaszająca obecna była na zewnątrz budynku. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu gaśniczego z włączoną sygnalizacją świetlną i alarmową. Ratownicy nawiązali kontakt z osobą poszkodowaną. Przy pomocy drabiny i podręcznego sprzętu burzącego, otworzyli okno w mieszkaniu. Dzięki temu dotarli do osoby poszkodowanej, leżącej na podłodze - osoba logiczna w kontakcie, delikatne stłuczenie głowy, brak większych widocznych urazów. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej osobie - wsparcie psychiczne oraz doprowadzenie do pozycji półsiedzącej. Na miejsce przyjechał patrol policji oraz ZRM, który zajął się poszkodowaną osobą.
Jak uniknąć oszustw? - spotkanie policjantów z seniorami.
Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Współdziałanie społeczeństwa z policją w tym zakresie jest z pewnością bardzo ważne. Dlatego policjanci z powiatu sztumskiego bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach, na których przypominają mieszkańcom o zwykłych środkach bezpieczeństwa. Tym razem funkcjonariusze mieli okazję spotkać się z osobami starszymi.
Policjanci przekazali seniorom niezbędną wiedzę, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych oraz uświadomienie, jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą „na wnuczka, policjanta CBŚ” czy „na administratora”. Zwrócili uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych to najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające. Dodatkowo podczas miłej i przyjaznej wymiany zdań, funkcjonariusze odpowiadali na pytania gospodarzy związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami, jakie nurtują ludzi starszych, a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo. Ponadto uczestnicy spotkania chętnie dzielili się ze swoimi doświadczeniami życiowymi, niejednokrotnie przykrymi dla nich, ale pozwalającymi im na wyciągnięcie konstruktywnych wniosków na przyszłość. Spotkanie to przebiegło w miłej atmosferze oraz pozostawiło w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa. Na zakończenie spotkania, policjanci przekazali uczestnikom elementy odblaskowe oraz materiały informacyjne w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczny Senior”.
W poniedziałek, 28 lutego br. o godzinie 11.11 trzy zastępy pojechały do Sztumu, gdzie na ul. Wolności doszło do awarii samochodu pożarniczego z JRG Sztum. Samochód podczas drogi do zakładu mechanicznego uległ awarii – doszło do zablokowania skrzyni biegów. Samochód blokował jeden pas DK55. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wprowadzeniu ruchu wahadłowego. Na miejsce przyjechał patrol policji oraz zastępu SCRt z JRG Tczew. Przyjechał również kierownik sekcji ds. kwatermistrzowsko - technicznych z KP PSP Sztum. Uszkodzony samochód z JRG Sztum został odholowany do zakładu mechanicznego w Dzierzgoniu.
Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. asp. Karolina Gastoł - Zawicka, oficer prasowy KPP Sztum
Zdjęcie: KP PSP w Sztumie