Wydanie nr 174/2024, Sobota 22.06.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Agenor, Flawiusz, Achacy, Innocenta, Paulina, Achacjusz, Innocenty, Tomasz, Alban
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Starosta spotkał się z samorządowcami w sprawie pomocy dla mieszkańców Ukrainy.

Malbork. Starosta spotkał się z samorządowcami w sprawie pomocy dla… fot. Starostwo Powiatowe w Malborku
W poniedziałek (28 lutego br.) w siedzibie Starostwa Powiatowego w Malborku odbyło się spotkanie robocze w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Starosty Powiatu Malborskiego, Mirosława Czapli.

 

W naradzie poświęconej bieżącej sytuacji na Ukrainie, pomocy humanitarnej i pomocy dla uchodźców z Ukrainy udział wzięli wszyscy Wójtowie i Burmistrzowie powiatu malborskiego, Komendanci Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej, Dyrektor Urzędu Pracy oraz przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu. Uczestnicy wypracowali sposób prowadzenia pomocy humanitarnej na terenie powiatu.

- „Na początku wiodący będzie samorząd Miasta Malborka. W dalszej kolejności będzie realizowana pomoc humanitarna w oparciu o potrzeby wypracowane przez Pomorski Urząd Wojewódzki i koordynowana na szczeblu powiatu” - wyjaśnia Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Malborku. - „Samorządowcy będą mogli też przekazać środki finansowe przeznaczone dla potrzeb humanitarnych za pośrednictwem fundacji”.

Włodarze w dalszym ciągu będą poszukiwać miejsc schronienia na swoim terenie i będzie tworzona baza danych miejsca pobytu i aktualizowana na bieżąco oraz koordynowana na szczeblu powiatu.

- „Ponadto samorządy mają możliwość skorzystania z tzw. rezerwy budżetowej zwanej „kryzysową” z przeznaczeniem na pomoc dla osób uciekających z Ukrainy” - informuje Stanisław Chabel. - „Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej szczegółowo poinformował uczestników spotkania na temat wymaganych procedur pobytowych na terenie kraju, status uchodźcy i procedury tzw. ochrony międzynarodowej”.

Wszystkie informacje dostępne będą na stronach samorządów i instytucji współdziałających. 

Główny Punkt Informacyjny dla uchodźców z Ukrainy znajduje się na Dworcu PKP w Gdańsku przy ul. Podwale Grodzkie 1. Czynny jest codziennie do odwołania w godz. 8 – 20. Infolinia 734 117 307.

- „Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych. Obecnie po zmianie przepisów, nie trzeba składać żadnych wniosków w placówkach Straży Granicznej czy Urzędzie Wojewódzkim. Mają zapewnioną pomoc medyczną, co potwierdził NFZ” - wyjaśnia Dyrektor WbiZK i dodaje, że samorządy będą wspierać punkty informacyjne. W Malborku punkt taki powstanie na dworcu PKP. - „Musimy pamiętać, że jesteśmy w okresie pandemii. Osoby, które przybyły do naszego kraju, muszą mieć zapewnioną możliwość odbycia kwarantanny i izolacji oraz przestrzegać reżimu sanitarnego”.

Przed samorządami pozostał jeden problem do rozwiązania związany z edukacją dzieci i pomocy socjalnej dla rodzin, które z przyczyn wojny utraciły możliwość pracy, a przebywały w naszym kraju.

- „Niezależnie od spotkania głównego, odbyło się równoległe spotkanie pracowników zajmujących się zagadnieniami zarządzania kryzysowego. Tematyką spotkania były zagadnienia obronne” - podsumowuje Stanisław Chabel.


 

Starostwo Powiatowe w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.