Wydanie nr 88/2023, Środa 29.03.2023
imieniny: pokaż (5 imion)Wiktoryn, Marek, Eustazy, Czcirad, Cyryl
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Handlowali krajanką tytoniową i papierosami na ogromną skalę.

  • Wydanie nr 88/2023
  • 17 lutego 2022, 11:22
  • WMOSG
  • Na sygnale
Handlowali krajanką tytoniową i papierosami na ogromną skalę. fot. WMOSG
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą działającą na terenie województwa łódzkiego w latach 2018-2019. Członkowie nielegalnego procederu popełniali przestępstwa skarbowe w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Robili to w sposób ciągły, czyniąc sobie z tego stałe źródło dochodu.

 

W minionych dniach lutego do Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wpłynął akt oskarżenia przeciwko 11 osobom, w wieku od 29 do 71 lat. Zamieszani w nielegalny biznes tytoniowy, to mieszkańcy powiatu: będzińskiego, częstochowskiego, gorlickiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego oraz tomaszowskiego. 4 mężczyzn usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, natomiast pozostała siódemka usłyszała zarzuty popełniania przestępstw karno-skarbowych.

- „Wszystko zaczęło się od kontroli drogowej na terenie województwa łódzkiego. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z funkcjonariuszami KAS z Piotrkowa Trybunalskiego zabezpieczyli krajankę tytoniową o wartości ponad miliona złotych. Wtedy to funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach rozpoczęli śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim” - informuje mjr SG Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. - „Funkcjonariusze SG ustalili, że w skład grupy wchodzi 11 mężczyzn, którzy handlują wyrobami tytoniowymi na ogromną skalę. Zorganizowana grupa przestępcza działała według ustalonych reguł. Nabywali, sprzedawali i szukali odbiorców. Przewozili nielegalne towary zakupionymi pojazdami. Ponadto wyszukiwali dogodnych miejsc do  przechowywania i dystrybucji wyrobów akcyzowych. Nabywali przedmioty służące do ich produkcji, m.in. noże do cięcia tytoniu, opakowania do papierosów, czy kartony. Dzielili się również zyskami ze sprzedaży”.

W toku śledztwa ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza od grudnia 2018 r. do września 2019 r., handlując nielegalnymi wyrobami akcyzowymi, naraziła Skarb Państwa na straty blisko 15 mln zł.

- „Na poczet przyszłych kar zabezpieczono gotówkę w kwocie 170 tys. zł, prawie 5 tys. euro, 150 dolarów i 170 funtów brytyjskich. Zdeponowano również ponad 100 g złotej biżuterii, znalezionej podczas przeszukań u jednego z oskarżonych. Ponadto zabezpieczono samochody i nieruchomości na kwotę 1,1 mln zł” - wyjaśnia Mirosława Aleksandrowicz.

Mężczyznom grozi do 5 lat pozbawienia wolności.


 


 

Zdjęcia: WMOSG

WMOSG
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.