Wydanie nr 331/2024, Wtorek 26.11.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Leonard, Sylwester, Dobiemiest, Delfin, Lechosława, Lechosław, Jan, Konrad, Sylwestra, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zagłodził  i zaniedbał kilkanaście sztuk bydła – raport sztumskich służb mundurowych.

Zagłodził  i zaniedbał kilkanaście sztuk bydła – raport sztumskich… fot. KPP Sztum
W ostatnim tygodniu funkcjonariusze straży pożarnej i policji z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

 

W poniedziałek, 31 stycznia br. w godzinach od 07.33 do 15.44 zastępy straży pożarnej wyjeżdżały do 14 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru.

O godzinie 10.46 dwa zastępy zadysponowano do miejscowości Zakręty, gdzie doszło do potrącenia rowerzysty przez samochód osobowy.

We wtorek, 1 lutego br. w godzinach od 09.18 do 15.55 zastępy straży pożarnej wyjeżdżały do 2 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru.

 

 

W środę, 2 lutego br. o godzinie 13.28 zastęp skierowano do wsi Postolin, gdzie na drodze gruntowej prowadzącej do kilku posesji znajdował się uszkodzony konar drzewa blokujący przejazd.

W czwartek, 3 lutego br. o godzinie 16.10 cztery zastępy pojechały do wsi Pietrzwałd, gdzie w budynku jednorodzinnym paliły się sadze w przewodzie kominowym. Dwie osoby znajdowały się na zewnątrz - właściciel poinformował, że komin posiada wkład kominowy z blachy kwasoodpornej. Na poddaszu występowało zadymienie.

O godzinie 16.25 dwa zastępy skierowano do miejscowości Cierpięta, gdzie w budynku mieszkalnym typu bliźniak paliły się sadze w przewodzie kominowym.

 

 

 

O bezpiecznym feriach z uczniami podstawówki z Dzierzgonia i Sztumu.

Ferie zimowe w województwie pomorskim rozpoczynają się 14 lutego. W czwartek, 3 lutego mundurowi spotkali się z uczniami w Szkole Podstawowej nr 2 w Sztumie i Szkole Podstawowej w Dzierzgoniu. Podczas spotkania funkcjonariusze mówili o bezpieczeństwie podczas zabaw na śniegu i bezpiecznych zachowaniach w trakcie trwania ferii zimowych. Policjanci przestrzegali przed grożącymi niebezpieczeństwami związanymi z wchodzeniem na zamarznięte akweny wodne, a także ze spędzaniem wolnego czasu w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Mundurowi przypominali również dzieciom, jak należy zachowywać się, gdy pozostają same w domu. Podczas spotkań z policjantami najmłodsi uczniowie dowiedzieli się też, jak zachować się na wypadek niebezpieczeństwa poznając ważne numery telefonów alarmowych.

Podczas spotkań mundurowi przypomnieli dzieciom, jak należy prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Dzieci uczyły się wzywania służb ratunkowych, przekazywania ważnych informacji na temat poszkodowanego i miejsca zdarzenia. Poznały sposoby sprawdzania przytomności i udzielenia pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Policjanci mówili także o tych dzieciach z naszego kraju, których nazywa się „Małymi bohaterami” za ratowanie życie i zdrowia dorosłym, często członkom rodziny. Podczas spotkania uczniowie ćwiczyli na fantomie m.in. zasady prawidłowej oceny przytomności, udrażnianie dróg oddechowych i prawidłowe wykonanie resuscytacji krążeniowo- oddechowej.

Uczniowie podczas spotkania uzyskali niezbędną wiedzę mogącą przyczynić się do uratowania życia innego człowieka w sytuacji zagrożenia.

 

 

 

W piątek, 4 lutego br. o godzinie 18.56 cztery zastępy zadysponowano do miejscowości Cierpięta, gdzie paliła się szopka (składzik na drewno) objęta całkowicie ogniem, oddalona od budynku 3m.

W niedzielę, 6 lutego br. o godzinie 17.57 zastęp skierowano do Sztumskiej Wsi, gdzie w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego zamknięte były drzwi do mieszkania, a w środku znajdowała się osoba wzywająca pomoc. Na miejscu obecny był patrol policji i ZRM.

O godzinie 18.25 cztery zastępy pojechały do Sztumu, gdzie w budynku wielorodzinnym przy ul. Morawskiego było widoczne umiarkowane zadymienie na dwóch równoległych klatkach schodowych, a dym wydobywał się z piwnicy.

 

 

 

Znęcał się nad zwierzętami.

W piątek, 4 lutego br. w godzinach popołudniowych oficer dyżurny sztumskiej komendy policji otrzymał zgłoszenie, że w jednym z gospodarstw na terenie gminy Mikołajki Pomorskie znajduje się zaniedbane bydło. Na miejsce natychmiast pojechał patrol policji, który w oborze zauważył padłe krowy. Pozostałe bydło również było w złym stanie. Po potwierdzeniu informacji na miejsce została skierowana grupa dochodzeniowo-śledcza, technik kryminalistyki oraz lekarz weterynarii. Okazało się, że 41-letni właściciel zaniedbywał zwierzęta nie dostarczając im odpowiedniego pokarmu oraz odpowiedniej ilości wody. W ocenie lekarza, zwierzęta były od dłuższego czasu zaniedbywane. Przebywały w złych warunkach higienicznych oraz nie otrzymywały odpowiedniej opieki i pomocy lekarza weterynarii, co w konsekwencji doprowadziło do śmierci 11 cielaków.

Wstępnie inspektor weterynarii stwierdził, że krowa padła z powodu nienależytej opieki i niedożywienia. Zostanie przeprowadzona sekcja zwłok padłych cieląt, która wskaże dokładną przyczynę śmierci zwierząt. Policjanci wykonują dalsze czynności w tej sprawie. Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 

Policjanci apelują!

Osoby, które posiadają wiedzę o miejscach, gdzie znajdują się niedożywione i zaniedbane zwierzęta proszone są o zgłaszanie tego rodzaju sytuacji do lekarza weterynarii, właściwego urzędu gminy lub na policji.

 

 

 

 

Informację przekazali: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. asp. Karolina Gastoł - Zawicka, oficer prasowy KPP Sztum

Zdjęcia: KPP w Sztumie

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.