Wydanie nr 332/2021, Niedziela 28.11.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Grzegorz, Lesław, Zdzisław, Gościrad, Lesława, Jakub, Rufin, Ginter, Guncerz, Gunter, Kwieta, Berta
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dużo pożarów w powiecie – raport sztumskich służb mundurowych.

Dużo pożarów w powiecie – raport sztumskich służb mundurowych. fot. zdjęcie poglądowe
W ostatnim tygodniu funkcjonariusze straży pożarnej i policji z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

 

W poniedziałek, 11 października br. o godzinie 15.03 dwa zastępy skierowano do Sztumu na ulicę Morawskiego do usunięcia plamy substancji ropopochodnej na odcinku około 60 m drogi osiedlowej.

 

Pościg za poszukiwanym.

Do zatrzymania poszukiwanego doszło w poniedziałek, 11 października w Sztumie. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sztumie patrolując miasto na jednej z ulic rozpoznali osobę, która najprawdopodobniej może być poszukiwana. Mężczyzna swoim wyglądem odpowiadał rysopisowi poszukiwanego. Policjanci podjęli czynności zmierzające do wylegitymowania i zatrzymania osoby. Mężczyzna na widok funkcjonariuszy zmierzających w jego kierunku nagle zaczął uciekać. Policjanci natychmiast ruszyli w pieszy pościg za uciekającym mężczyzną. Kilkuminutowy pościg osiedlowymi ulicami za 35-latkiem zakończył się jego zatrzymaniem. Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnej bazie okazało się, że mieszkaniec powiatu sztumskiego jest poszukiwany do odbycia kary 40 dni pozbawienia wolności w zakładzie karnym za nieopłacone mandaty karne. Poszukiwany mężczyzna został przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Sztumie, skąd w policyjnym konwoju trafił do zakładu karnego, gdzie będzie odbywać zasądzoną karę pozbawienia wolności. Ponadto wobec 35-latka toczą się inne postępowania karne.

 

 

We wtorek, 12 października br. o godzinie 18.30 zastęp pojechał do Sztumu na ulicę Kopernika do usunięcia plamy oleju (prawdopodobnie silnikowego) o wymiarach 1m x 7 m.

 

 

Kierowca pod wpływem narkotyków.

W środę, 13 października br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie patrolując gminę Sztum postanowili zatrzymać do kontroli drogowej osobowe BMW. Już na samym początku kontroli kierowca swoim zachowaniem wzbudzał podejrzenie, że może być pod wpływem narkotyków. Mundurowi przeprowadzili badanie wstępne testerem narkotykowym, które potwierdziło przypuszczenie policjantów o tym, że 24-latek jest pod wpływem amfetaminy. W trakcie interwencji okazało się również,  że ten sam narkotyk mężczyzna miał przy sobie. Mieszkaniec powiatu sztumskiego został zatrzymany. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, a za popełnienie przestępstwa wkrótce odpowie przed sądem.

Za posiadanie narkotyków grozi do 3 lat pozbawienia wolności, a za kierowanie pod ich wpływem 2 lata.

 

 

W czwartek, 14 października br. o godzinie 00.33 zastęp zadysponowano do Sztumu na ulicę Sienkiewicza, gdzie paliły się śmieci w wolnostojącym śmietniku.

O godzinie 16.58 dwa zastępy pojechały do miejscowości Tropy Sztumskie do usunięcia konaru drzewa, który blokował jeden pas drogi.

 

 

W piątek, 15 października br. o godzinie 17.01 zastęp skierowano do wsi Koniecwałd do usunięcia konaru, który został złamany przez silny wiatr i blokuje pas drogi krajowej nr 55.

O godzinie 17.20 siedem zastępów zadysponowano do miejscowości Lipiec do pożaru stodoły. Paliła się cała stodoła murowana z częścią dobudowaną z drewna, całość kryta dachówką. W budynku znajdował się sprzęt rolniczy oraz baloty słomy. Zagrożony pożarem był pobliski budynek mieszkalny. Nie było poszkodowanych osób. Mieszkańcy – kobieta i 11-letnie dziecko sami opuścili dom. Policja obecna była na miejscu.

Działania podjęte przez strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez ustawienie samochodów pożarniczych z włączonymi światłami mijania oraz niebieskimi błyskowymi. Ratownicy zbudowali linię główną W-75 oraz dwie linie gaśnicze W-52. Odłączyli prąd do budynku mieszkalnego i podali jeden prąd wody W-52 w natarciu na palącą się stodołę i drugi prąd W-52 w obronie na budynek mieszkalny. Na miejsce przyjechały zastępy OSP Stary Dzierzgoń. Strażacy zbudowali drugą linię gaśniczą i podali dwa kolejne prądy wody W-52 w natarciu na palącą się stodołę. Ratownicy zbudowali stanowisko zasilające (Niagara) z pobliskiej rzeczki oddalonej o 100 m od miejsca pożaru i wprowadzili system przepompowywania. Wprowadzili kolejny prąd gaśniczy W-52 na palące się baloty słomy. Na miejsce zdarzenia przyjechało pogotowie energetyczne. Strażacy dogaszali tlącą się słomę oraz przerzucali baloty widłami. Na miejscu pozostały zastępy z OSP Stary Dzierzgoń w celu kontrolowania i dogaszania ewentualnych zarzewi ognia. Mieszkańcy po zakończeniu akcji gaśniczej przebywali tej nocy u rodziny.

 

 

W sobotę, 16 października br. o godzinie 12.01 dwa zastępy pojechały do miejscowości Lipiec do dogaszenia tlących się około 10 balotów słomy na pogorzelisku po wcześniejszym pożarze. Nie występowało zagrożenie dla innych obiektów.

O godzinie 16.19 zastęp zadysponowano do Sztumu na ulicę Galla Anonima do usunięcia plamy oleju z chodnika.

O godzinie 19.34 sześć zastępów skierowano do wsi Koniecwałd do pożaru słomy. W budynku produkcyjno-magazynowym produkującym pellet, w młynie sieczki doszło do zapalenia się słomy, w wyniku czego ogień przeniósł się  na część linii produkcyjnej. Dwóch pracowników próbowało ugasić pożar za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego. Pracownik poinformował, że prąd na linii produkcyjnej jest odłączony. Hala produkcyjna była zadymiona.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów gaśniczych z włączoną sygnalizacją świetlną oraz podaniu jednego prądu gaśniczego na młyn sieczki. Ratownicy pracowali w SOUO. Oddymili pomieszczenia poprzez otwarcie wszystkich bram w hali. Na miejsce zdarzenia przyjechał zastęp OSP Gościszewo. Strażacy podali drugi prąd wody w natarciu wewnętrznym na elementy linii produkcyjnej. Po sprawdzeniu dokumentacji technologicznej i konsultacji z pracownikami zakładu, ratownicy wyznaczyli miejsce częściowej rozbiórki linii produkcyjnej. Roty pracowały przy rozbiórce klap rewizyjnych linii produkcyjnej w celu dotarcia do ukrytych zarzewi ognia. Na miejsce przyjechał również zastęp OSP Postolin. Strażacy zbudowali punkt czerpania wody z przeciwpożarowego zbiornika znajdującego się na terenie zakładu. Podali trzeci prąd wody na układ filtrów pyłowych z jednoczesnym demontażem filtrów i dogaszeniem. Skontrolowali kamerą termowizyjną wszystkie elementy linii produkcyjnej. Na tym zakończyli działania.


 

 

Prowadził samochód pod wpływem narkotyków.

W sobotę, 16 października funkcjonariusze sztumskiej drogówki patrolując gminę Stary Targ postanowili zatrzymać do kontroli drogowej osobową Hondę. W trakcie kontroli kierujący swoim zachowaniem wzbudził podejrzenie, że może znajdować się pod wpływem narkotyków. Mundurowi poddali mężczyznę badaniu na zawartość środków odurzających w organizmie testerem narkotykowym. To badanie potwierdziło, że 47-letni mieszkaniec gm. Stary Targ jest pod wpływem amfetaminy. Mężczyznę zatrzymano oraz przewieziono do szpitala, gdzie pobrano mu krew do badań. Kierującemu zatrzymano prawo jazdy, a za popełnienie przestępstwo wkrótce odpowie przed sądem.

Za kierowanie autem będąc pod wpływem środków odurzających 47-latkowi grozi do 2 lat pozbawienia wolności.


 

 

Wsiadł za kierownicę mimo zakazu.

W sobotę, 16 października policjanci Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie w trakcie kontroli drogowej zauważyli osobowe Audi, którego kierujący najprawdopodobniej posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Auto zostało zatrzymane do kontroli. Przypuszczenia funkcjonariuszy potwierdziły się. Po sprawdzeniu kierującego w policyjnej bazie okazało się, że 21-latek kilka miesięcy temu stracił prawo jazdy za kierowanie pod wpływem narkotyków oraz posiada zakaz sądowy prowadzenia pojazdów, który obowiązuje do marca 2024 r. Mężczyzna został zatrzymany. Teraz 21-letni mieszkaniec gm. Stary Targ odpowie przed sądem za popełnione przestępstwo.

Za kierowanie samochodem w czasie obowiązującego sądowego zakazu grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.


 

 

W niedzielę, 17 października br. o godzinie 20.59 sześć zastępów pojechało do miejscowości Monasterzysko Wielkie do gaszenia pożaru składowiska zużytych opon samochodowych o powierzchni 10 m x 5 m. Występowało bardzo duże zadymienie. Właściciel posesji na miejscu rozmawiał z patrolem policji. Liczba palących się opon to około 50 szt. Najbliższe zabudowania znajdowały się w odległości około 100m od miejsca pożaru.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdów z włączoną sygnalizacją świetlna i błyskową oraz podaniu jednego prądu wody W-52 w natarciu na palące się opony. Po zlokalizowaniu źródła pożaru, ratownicy przelewali wodą palące się opony z jednoczesnym rozrzucaniem na większą powierzchnię i ponownie przelewali wodą, aż do ugaszenia. Przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzili pogorzelisko w celu eliminacji zarzewi ognia. Na tym zakończono działania.


 

 

 

Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. sierż. Paweł Łyko, oficer prasowy KPP Sztum

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.