W poniedziałek, 23 sierpnia br. o godzinie 12.50 dwa zastępy skierowano do Sztumu, gdzie w pomieszczeniu kotłowni piekarni przy ulicy Wincentego Witosa paliła się sadza w metalowym przewodzie kominowym.
O godzinie 17.12 zastęp zadysponowano do miejscowości Krastudy do usunięcia kokonu owadów błonkoskrzydłych, który znajdował się nad wejściem do mieszkania.
O godzinie 18.12 zastęp pojechał do Sztumu do usunięcia kokonu owadów błonkoskrzydłych, który znajdował się na podbitce dachowej jednego z budynków przy ulicy Zacisze.
W środę, 25 sierpnia br. o godzinie 13.41 dwa zastępy skierowano do miejscowości Mikołajki Pomorskie do pożaru około 30 a ścierniska.
O godzinie 14.37 zastęp pojechał do Sztumu do usunięcia kokonu owadów błonkoskrzydłych, który znajdował się pod podbitką dachową jednego z budynków przy ulicy Zacisze.
W czwartek, 26 sierpnia br. o godzinie 18.54 zastęp zadysponowano do Dzierzgonia do usunięcia kokonu owadów błonkoskrzydłych, który znajdował się na szczycie budynku jednorodzinnego na wysokości około 7m. Stwarzał zagrożenie dla mieszkańców
W piątek, 27 sierpnia br. o godzinie 10.07 cztery zastępy pojechały do Sztumu, gdzie w parku miejskim pomagali policji w poszukiwaniu prawdopodobnego samobójcy.
W sobotę, 28 sierpnia br. o godzinie 10.30 zastęp skierowano do miejscowości Waplewo Wielkie, gdzie złamane drzewo blokowało drogę gminną.
O godzinie 21.24 dwa zastępy zadysponowano do wsi Jasna, gdzie nie było kontaktu z mieszkanka jednego z domów jednorodzinnych.
W niedzielę, 29 sierpnia br. o godzinie 13.49 zastęp pojechał do miejscowości Mortąg, gdzie na obszarze około 3m x 3m upraw leśnych paliły się worki ze śmieciami (około 30 szt. plastiki i puszki). Na miejscu obecna była policja.
O godzinie 13.52 zastęp zadysponowano do miejscowości Bukowo do usunięcia kokonu owadów błonkoskrzydłych, który znajdował się na ganku w podbitce dachowej i stwarzał zagrożenie dla mieszkańców.
O godzinie 18.01 zastęp skierowano do miejscowości Gościszewo do usunięcia kokonu owadów błonkoskrzydłych, który znajdował się na poddaszu budynku jednorodzinnego i stwarzał zagrożenie dla mieszkańców.
W poniedziałek, 30 sierpnia br. o godzinie 09.02 zastęp pojechał do Sztumu do usunięcia kokonu owadów błonkoskrzydłych, który znajdował się na poddaszu budynku jednorodzinnego.
O godzinie 09.46 zastęp skierowano do Koniecwałdu do usunięcia kokonu owadów błonkoskrzydłych, który znajdował się na poddaszu budynku jednorodzinnego.
O godzinie 16.11 zastęp zadysponowano do Starego Dzierzgonia, gdzie paliło się około 30 m² trawy na nieużytku przy ogrodzeniu cmentarza.
We wtorek, 31 sierpnia br. o godzinie 19.26 trzy zastępy pojechały do miejscowości Polaszki, gdzie doszło do wypadku drogowego samochodu osobowego marki Toyota Yaris, która leżała na boku częściowo na jezdni i częściowo w rowie. Samochodem podróżowały dwie osoby.
O godzinie 20.05 zastęp skierowano do miejscowości Zakręty, gdzie drzewo leżało na drodze wojewódzkiej nr 515 i blokowało pas jezdni.
W środę, 1 września br. o godzinie 14.43 zastęp zadysponowano do Dzierzgonia, gdzie na ulicy Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” silny wiatr złamał konar drzewa, który częściowo blokował chodnik i drogę.
W czwartek, 2 września br. o godzinie 11.49 zastęp zadysponowano do Sztumu, gdzie w jednym z budynków przy ulicy Baczyńskiego znajdowało się gniazdo owadów błonkoskrzydłych.
Po narkotykach siadła za kierownicę.
W czwartek, 2 września br. funkcjonariusze Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie patrolując ulice Sztumu zatrzymali do kontroli osobowe BMW. W trakcie kontroli okazało się, że pojazd osobowy jest niesprawny technicznie. Mundurowi zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu. W trakcie dalszej kontroli, kierująca osobówką wzbudziła podejrzenie funkcjonariuszy, że może być pod wpływem narkotyków. Policjanci poddali kierującą badaniu na zawartość środków odurzających w organizmie testerem narkotykowym. To badanie potwierdziło, że 20-latka jest pod wpływem amfetaminy. Mieszkanka powiatu sztumskiego została zatrzymana oraz przewieziona do szpitala, gdzie pobrano jej krew do badań. Kobiecie zatrzymano prawo jazdy, a za popełnienie przestępstwo wkrótce odpowie przed sądem.
Za kierowanie autem będąc pod ich wpływem środków odurzających 20-latce grozi do 2 lat pozbawienia wolności.
W piątek, 3 września br. o godzinie 22.07 dwa zastępy pojechały do miejscowości Ankamaty, gdzie samochód osobowy marki Nissan na drodze wojewódzkiej nr 515 uderzył w przydrożne drzewo.
Dwie osoby ranne po uderzeniu osobówki w drzewo.
Do zdarzenia doszło w piątek, 3 września br. na drodze wojewódzkiej 515 niedaleko miejscowości Litewki. Pracujący na miejscu funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sztumie wstępnie ustalili, że 28-letni mężczyzna kierując osobowym Nissanem, wyjeżdżając z łuku drogi nie dostosował prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, wskutek czego stracił panowanie nad prowadzonym pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. Kierujący mieszkaniec powiatu iławskiego z obrażeniami ciała został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Gdańsku. Z kierującym mężczyzną podróżował 26-latek, mieszkaniec powiatu sztumskiego, którego z obrażeniami ciała przewieziono do szpitala w Sztumie. Policjanci zabezpieczyli ujawnione na miejscu zdarzenia ślady, wykonali dokumentację fotograficzną oraz sporządzili oględziny rozbitego samochodu. Śledczy wyjaśnią teraz bliższe okoliczności tego zdarzenia.
Policjanci przypominają kierującym o rozsądku i rozwadze oraz dostosowaniu prędkości przy zmieniających się warunkach atmosferycznych.
W sobotę, 4 września br. o godzinie 09.37 zastęp skierowano do miejscowości Koślinka do usunięcia kokonu owadów błonkoskrzydłych, który znajdował się na poddaszu budynku mieszkalnego.
Mimo zakazu, jechał skuterem.
W poniedziałek, 6 września br. policjanci Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie patrolując ulice wsi Czernin postanowili zatrzymać do kontroli drogowej kierującego skuterem, który najprawdopodobniej posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Przypuszczenia mundurowych potwierdziły się. W trakcie kontroli okazało się, że kierujący posiada zakaz sądowy prowadzenia pojazdów mechanicznych obowiązujący do listopada 2021 r. Za złamanie zakazu sądowego 27-letni mieszkaniec gminy Sztum odpowie teraz przed sądem. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
Ukradli wyposażenie ogrodu za kilka tys. zł.
Policjanci Referatu Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie pracując nad sprawą kradzieży oraz kradzieży z włamaniem zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu malborskiego, podejrzanych o te przestępstwa. Zatrzymanych dwóch 22-latków na początku września br., w jednym z budynków na terenie gminy Stary Targ dokonali kradzieży oraz kradzieży z włamaniem. Łupem włamywaczy padły elementy wyposażenia domu i ogrodu o wartości kilku tys. zł. Policjanci odzyskali i zabezpieczyli skradzione mienie, które w najbliższym czasie zostanie zwrócone właścicielowi.
Zatrzymani podejrzani usłyszeli już zarzuty, do których się przyznali oraz złożyli w tej sprawie wyjaśnienia. Niedługo za popełnione przestępstwa odpowiedzą przed sądem. 22-latkom za popełnione przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. sierż. Paweł Łyko, oficer prasowy KPP Sztum
Zdjęcia: KPP Sztum