Wydanie nr 264/2021, Wtorek 21.09.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Bernardyna, Hipolit, Jonasz, Marek, Laurenty, Mateusz, Ifigenia, Bożeciech, Melecjusz
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. PEMAL wkrótce zniknie z centrum miasta [wideo i zdjęcia].

Malbork. PEMAL wkrótce zniknie z centrum miasta [wideo i zdjęcia]. fot. TvMalbork.pl / Zulawyimierzeja24.pl / TvRegionalna24.pl / TvSztum.pl Piotr Wąsowicz
Od wielu lat mieszkańcy Malborka są świadkami zmian, jakie zostały przeprowadzone na terenie miasta. Wszystko za sprawą remontów istniejących budynków i dróg, ale także poprzez budowę nowych obiektów. Przeglądając stare zdjęcia Malborka można także zauważyć, że wiele budynków zostało przez ostatnie lata rozebranych, a na ich miejscu zbudowano nowe obiekty. Jesteśmy właśnie świadkami kolejnej takiej rozbiórki historycznego zespołu budynków.

 

Zapewne historia wielu mieszkańców Malborka związana jest z firmą PEMAL, czyli Malborskimi Zakładami Przemysłu Maszynowego Leśnictwa mieszczącą się w centrum miasta przy ulicy Kościuszki. Przed wojną w tym miejscu znajdowała się fabryka maszyn rolniczych Alberta Rhana, zaś po wojnie, w czerwcu 1945 r. swoją działalność rozpoczął w tym miejscu polski przemysł. Jednak dopiero w roku 1958 do życia powołano Malborskie Zakłady Przemysłu Maszynowego Leśnictwa, w którym produkowano narzędzia leśne, detale do hamulców pneumatycznych czy urządzenia zakładów produkujących płyty.

 

 

 

W latach 70. firma PEMAL należała do jednych z najbardziej znanych producentów wydajnych obrabiarek różnych typów nie tylko w Europie, ale również i na świecie. Po przeprowadzeniu w latach 90. prywatyzacji, zmieniono nazwę zakładu na Malborską Fabrykę Obrabiarek PEMAL SA. Ze względu na brak możliwości rozwoju, firma została przeniesiona do Nowego Dworu Gdańskiego.

 

 

 

Rozpoczęła się rozbiórka budynków, w których mieściła się historyczna fabryka obrabiarek. Zobacz z lotu ptaka, jak jeszcze wygląda ten teren przed rozbiórką.

------------

reklama

 

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Wykonujemy Zdjęcia i Filmy Lotnicze w Jakości Full HD - Wielowirnikowy Bezzałogowy Statek Latający - Dron - Biały 24 TvMalbork.pl Wykonujemy Zdjęcia i Filmy Lotnicze w Jakości Full HD - Wielowirnikowy Bezzałogowy Statek Latający - Dron - Biały 24 TvMalbork.pl
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
gość
gość 11.04.2021, 21:51
miasto organizowało by poważne koncerty to i ludzie by zjechali dla swojego ulubionego wokalisty jedzie się kilka KM więc co za problem dla ludzi z Sztumu, Tczewa, Elbląga... ale jak w mieście gra tylko chór lutnia na zamku to nie ma co się dziwić.
Gość
Gość 11.04.2021, 21:48
Miałem sen... piękny sen... A tak na poważnie tak myślałem sobie jak by w tym miejscu zrobić "Malborska imprezownie" na styl 100czni w GD. jakaś dyskotekę półotwartą, koncertownie (na jednej z hal) jakieś knajpy, a wszystko w klimat starych budynków po fabryce... W miarę z dala od zabudowań więc nie było by płaczu że o 22 hałas. W miarę ogrodzone, spokojnie piwko można wypić poza restrykcją policji.
KAT.
KAT. 10.04.2021, 21:43
Od początku 2000 lat każda kolejna władza niszczy Malbork. Upadły Makarony, Pemal, Makop czy inne zakłady na Dalekiej. W zamian mamy mikro rondo, progi zwalniające, galerie handlowe i dziurę budżetową. Do pracy jeździmy do Trójmiasta czy Tczewa. Po co utrzymywać dziesiątki urzędowych darmozjadów ? Po co nam taka mierna władza w Malborku ? Kupić im taczki i zrobić porządek nad Nogatem.
romek
romek 12.04.2021, 12:31 (odpowiedź do KAT.)
W takim razie kandyduj w najbliższych wyborach i jak zostaniesz wybrany, naprawiaj wszystko po swojemu.
Arek
Arek 10.04.2021, 18:38
Czy cukrownie też zlikwidują?
Paweł
Paweł 10.04.2021, 20:05 (odpowiedź do Arek)
Z jakiej przyczyny skoro jest dobrze prosperującym zakładem pracy.
Gość
Gość 10.04.2021, 17:49
Ten napis z dachu zostawili by chcoiaż na pamiątka na nowym budynku.