Wydanie nr 356/2024, Sobota 21.12.2024
imieniny: pokaż (6 imion)Tomisław, Balbin, Tomasz, Honorat, Festus, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Starostwo Powiatowe zachęca do wzięcia udziału w wysłuchaniach publicznych w sprawie koncepcji nowego budżetu UE w Polsce. Daj się wysłuchać!

  • Wydanie nr 356/2024
  • 6 kwietnia 2021, 09:12
  • Starostwo Powiatowe w Malborku
  • MalborkUrzędowe
Malbork. Starostwo Powiatowe zachęca do wzięcia udziału w wysłuchaniach… fot. Starostwo Powiatowe w Malborku
Ruszyły zapisy na serię wysłuchań publicznych dotyczących projektu Umowy Partnerstwa i poszczególnych programów krajowych przewidzianych w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Pierwsze takie wysłuchanie odbędzie się już w środę, 7 kwietnia br.

 

Umowa Partnerstwa to docelowo uzgodniona z Komisją Europejską strategia wykorzystania funduszy europejskich w Polsce na lata 2021-2027. Dokument określa cele i sposób inwestowania funduszy unijnych z polityką spójności, na którą w przyszłej perspektywie będziemy mieli łącznie około 76 miliardów euro. Projekt Umowy Partnerstwa został przedłożony do publicznych konsultacji w połowie stycznia 2021 r. Do 22 lutego br. do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wpłynęło poprzez formularz ponad 5 tys. uwag ze strony wielu środowisk - administracji, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, jak również indywidualnych osób. (więcej na stronie https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-na-lata-2021-2027/konsultacje-up/o-funduszach/).
 

 

 

 

Oprócz projektu Umowy Partnerstwa, wyznaczono już terminy dotyczące trzech programów krajowych:

1. piątek, 16 kwietnia br. - Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

2. środa, 21 kwietnia br. - Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki

3. czwartek, 13 maja br. - Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy

4. Program Pomoc Techniczna dla Funduszy Unii

5. Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego

6. Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko

7. Program Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji

8. Program Ryby

9. Program Pomoc Żywnościowa

 

 

 

 

Istota wysłuchania polega na tym, że przedstawiciele rządu, którzy odpowiadają ostatecznie za kształt dokumentu, usłyszą opinie na temat dotychczasowej propozycji Umowy Partnerstwa. Patronem tego przedsięwzięcia jest Podkomitet do spraw Rozwoju Partnerstwa - jedno z ciał, w którym zasiadają przedstawiciele zarówno rządu, samorządu, partnerów społecznych i gospodarczych, a także przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego. Organizacyjnie zadania podjęły się Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) i Fundacja Stocznia we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Wydarzenie zorganizowane będzie w formule on-line (z wykorzystaniem aplikacji ZOOM Webinar), które uzupełni inne formy konsultacji prowadzone dotychczas przez rząd. Będzie również możliwość oglądania wysłuchań bezpośrednio z wykorzystaniem kanałów YouTube i mediów społecznościowych. Całe spotkanie na bieżąco tłumaczone jest na Polski Język Migowy.

 

 

 


Ponieważ zakres tematyczny i terytorialny interwencji w poszczególnych celach polityki będzie omawiany przy okazji kolejnych wysłuchań poświęconych programom krajowym realizującym Umowę Partnerstwa, to w czasie wysłuchania dla Umowy Partnerstwa organizatorzy chcieliby usłyszeć wypowiedzi na tematy horyzontalne, w szczególności:

● Zasady horyzontalne: równe szanse, partnerstwo, zrównoważony rozwój/zasada nieszkodzenia w nadmierny sposób środowisku (ang. do not significant harm)

● Wymiar terytorialny planowanych interwencji – jak terytorialnie koncentrować działania?

● Jak uzyskać efekt synergii wydatkując środki unijne?

● Formy wsparcia finansowego - dotacje i instrumenty finansowe.

 

 

 


Wysłuchanie odwołuje się do tzw. siedmiu zasad konsultacji publicznych, jakie zostały wypracowane wspólnie przez środowiska rządowe, obywatelskie i eksperckie w 2012 roku, takie jak: dobra wiara, powszechność, przejrzystość, responsywność, koordynacja, przewidywalność, poszanowanie interesu ogólnego. Wysłuchanie jest otwarte na wszystkie sektory (w tym samorząd, partnerów społecznych i gospodarczych), każdą instytucję i osobę prywatną, która chce w nim uczestniczyć, jako widz lub mówca. Realizacja wysłuchań ze strony organizacji społecznych prowadzone jest w oparciu o ich własne środki. W żadnym wypadku nie jest prowadzona na zlecenie rządu, tylko we współpracy z rządem (a precyzyjniej z odpowiednim Ministerstwem, odpowiedzialnym za dany program). W oczywisty sposób adresatem uwag jest bowiem właśnie rząd.

 

 

 

Dokładne terminy i zasady udziału w wysłuchaniach dostępne są na stronie: https://www.wysluchania-nowaperspektywa.pl/ Uwaga! Zgłoszenia udziału w wysłuchaniach publicznych dotyczą zarówno chętnych do zabrania głosu (Mówców), jak i obserwatorów (Widzów).

 

 

 


Daj się wysłuchać!


 

 

 

Informację przekazała: Sylwia Grabowska, Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Malborku


 

Starostwo Powiatowe w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Malbork


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.