Wydanie nr 57/2024, Poniedziałek 26.02.2024
imieniny: pokaż (5 imion)Aleksander, Dionizy, Mirosław, Klaudian, Gerlinda
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum. Jest umowa na dokumentację obwodnicy.

Sztum. Jest umowa na dokumentację obwodnicy. fot. GDDKiA
Sporządzenie pełnej dokumentacji obwodnicy wraz z wariantowaniem przebiegów przewiduje podpisana umowa na trasę omijającą Sztum w ciągu drogi krajowej nr 55. Droga ma powstać w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Wykonawcą jest firma „Kontrakt” Biuro Projektowo-Konsultingowe.

 

Jak informuje Piotr Michalski, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w gdańsku, firma „Kontrakt” Biuro Projektowo-Konsultingowe opracuje koncepcję programową (wraz z wariantowaniem przebiegów), materiały do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (wraz z jej uzyskaniem) oraz projekt budowlany wraz z materiałami do wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Wartość podpisanej umowy wynosi 2 398 500 zł.

- „Celem budowy obwodnicy Sztumu w ciągu drogi krajowej nr 55 jest poprawa bezpieczeństwa, odciążenie i zwiększenie płynności ruchu oraz zmniejszenie czasu przejazdu DK55, a także poprawa jakości życia mieszkańców” - informuje Piotr Michalski. - „Obecnie układ drogowy w mieście opiera się na drodze krajowej i ruch tranzytowy nakłada się duży ruch lokalny powodujący zatory drogowe. Obwodnica będzie miała parametry drogi głównej ruchu przyspieszonego (GP) o przekroju po jednym pasie w każdym kierunku bądź naprzemiennie dwa w jedną i jeden w drugą, tzw. 2+1 (w zależności od wyników analiz). Orientacyjna długość obwodnicy to ok. 6 km (w zależności od wariantu). Inwestycja obejmie również trzy skrzyżowania oraz infrastrukturę towarzyszącą”.

 

 

 

 

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 w województwie pomorskim powstanie pięć obwodnic.

  1. Brzezia w ciągu DK25 (trwa przetarg na realizację prac budowlanych),

  2. Człuchowa w ciągu DK22/25 (trwa przetarg na rozszerzone studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe - STEŚ-R),

  3. Słupska i Kobylnicy w ciągu DK21 (trwa przygotowanie dokumentacji, tzw. STEŚR),

  4. Starogardu Gdańskiego w ciągu DK22 (jest sporządzone studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ); został złożony wniosek o wydanie DŚU),

  5. Sztumu w ciągu DK55 (została podpisana umowa na dokumentację).

 

 

 

 

Program 100 obwodnic na lata 2020-2030.

W ramach Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości około 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

- „Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad” - informuje Piotr Michalski. - „Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej”.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Roman
Roman 02.04.2021, 19:51
teraz macie swojego super burmistrza lansera lasera
Krzyżak
Krzyżak 02.04.2021, 17:41
A gdzie droga rowerowa Malbork-Sztum ????? Obiecana od bodajże 10 lat...?!
P.s.a nie sory to przy wyborach było to już teraz hu...
Zwykły robol .
Zwykły robol . 02.04.2021, 15:25
Nasza władza z Charzewskim na czele woli progi zwalniające stawiać .