Wydanie nr 165/2024, Czwartek 13.06.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Herman, Armand, Chociemir, Lucjan, Gerard, Antoni, Tobiasz, Gerarda, Lubowid
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Mieszkańcy zaniepokojeni zmianą kamienicy na Kościuszki.

Malbork. Mieszkańcy zaniepokojeni zmianą kamienicy na Kościuszki. fot. Widz TvRegionalna24.pl
Trwająca pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, a także zimowa aura za oknem nie zachęcają do uprawiania pieszych wycieczek po ulicach Malborka. Jednak tym, którzy zdecydowali się na takowy spacer, nie wszystko w krajobrazie miasta spodobało się.

 

Do redakcji TvRegionalna24.pl zgłosili się zaniepokojeni mieszkańcy Malborka, którzy zwrócili uwagę na jedną zmianę w budynku kamienicy znajdującej się przy ulicy Kościuszki 21. Dokładnie chodzi o mieszczący się tam zakład. Z informacji wynikało, że przeprowadzony został remont i w miejscu dotychczasowych okien zamontowano nowe okno i drzwi. W związku z tym, zważywszy na wiek tej kamienicy, zaczęły rodzić się wśród mieszkańców pytania czy tego typu przeprowadzane zmiany nie powinny być konsultowane z konserwatorem zabytków?

 

 

 

 

Czy wspomniany remont został przeprowadzony zgodnie z literą prawa? Czy właściciel musiał w związku z tym uzyskać zgodę konserwatora? Czy taki remont mógł naruszyć konstrukcję budynku? Jakie działania w związku z tym podjął konserwator? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do Miejskiego Konserwatora Zabytków w Malborku.

 

 

 


Projektowane zmiany mają swoje uzasadnianie w pierwotnej formie budynku.
W odpowiedzi Izabela Rybczyńska, Miejski Konserwator Zabytków przy malborskim magistracie napisała, że z uwagi na to, iż ten konkretny budynek mieszkalny został ujęty w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Malborka, jego projekt przebudowy kilkukrotnie był uzgadniany z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
Ostatnie takie uzgodnienia miały miejsce w lipcu 2020 r. (wcześniejsze w 2018r.). Projektowana zmiany na elewacji frontowej, ingerujące w substancję zabytku, polegają na powiększeniu (wydłużeniu) jednego z otworów okiennych do rozmiarów otworu drzwiowego oraz nieznacznie drugiej witryny okiennej, ponadto witryny w lokalu zostały wymienione na nowe - informuje Izabela Rybczyńska. - Projektowane zmiany mają swoje uzasadnianie w pierwotnej formie budynku. Na fasadzie w partii przyziemia widzimy, iż budynek w omawianym miejscu posiadał otwór drzwiowy oraz witrynę. Projektowane zmiany są więc powrotem do historycznego rozmieszczenia otworów na elewacji.

 

 

 

Wspomniane przez panią konserwator zdjęcie w załączniku.

Zdjęcia współczesne od widza TvRegionalna24.pl

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Paweł
Paweł 14.03.2021, 21:09
a ja skupił bym się na ustawach regulujących wygląd miasta jeśli chodzi o reklamy w ślad innych miast i zdjął te tony reklam z budynków nie tylko zabytkowych. Ewidentny przykład chaosu jest za Jagiełło - mydło i powidło nie widać nic.
mieszkaniec miasta
mieszkaniec miasta 13.03.2021, 08:55
Spacerując po Kościuszki 2/3 witryn sklepowych, banków i kamienic na tej samej linii zabudowy ma ten sam kolor. Ja osobiście jestem ciekawy efektu końcowego.
Może się spodobać albo i nie , no ale cóż, na dobrą sprawę co mi do tego. Jest tyle ciekawszych miejsc w mieście do odkrycia na nowo. No i na koniec-nie byłbym sobą gdybym nie dopisał:
Oj ludziska d... ściska .
ricardo
ricardo 12.03.2021, 17:01
Osoba która wydała zgodę na plastikowy szajs nigdy nie powinna głośno ani publicznie mówić że jest ,, konserwatorem zabytków''. Ale w tym mieście cudów można wszystko ,,załatwić''.
p
p 11.03.2021, 16:00
hahaha ale jak od zaplecza Kościuszki przez wiele lat mieszkańcy Malborka robili sobie szalet miejski to nikogo nie interesowało że to centrum Malborka ,kamienice zabytkowe ; obłuda obłuda obłuda .
Dajcie ludziom dokończyć remont , spokojnie pracować . Pani Konserwator wyjaśniła wszystko ,dla mnie jako mieszkańca wszystko jest czytelne.
Życzę wytrwałości
gosc
gosc 11.03.2021, 14:53
jakie te miasto było kiedyś ładne
xyz
xyz 11.03.2021, 13:16
dojebać karę właścicielowi zakładu, niech dostosuje się do wyglądu na kościuszki a nie samowolka.
bbb
bbb 11.03.2021, 15:34 (odpowiedź do xyz)
po pierwsze proszę nie używać wulgaryzmów
po drugie proszę przeczytać artykuł --ale ze zrozumieniem , bo widzę że takowe poszło albo zostało gdzieś ......
Tuw
Tuw 11.03.2021, 13:46 (odpowiedź do xyz)
Ale on zmienia na lepsze i może się przyczynia do polepszenia warunków w mieście
xs
xs 11.03.2021, 11:41
a mnie śmieszy jak głupie potrafi być polskie prawo. Sypiące się rudery, jak przykładowo te przy Armii Krajowej, których konstrukcje do bezpiecznych na pewno nie należą nazywane są zabytkami. Może zorganizować tam jakieś zwiedzanie, tak jak w przypadku zamku? niech wpłynie kasa do budżetu skoro takie miejsca mają tak wielką wartość kulturalną :)