Wydanie nr 276/2023, Wtorek 3.10.2023
imieniny: pokaż (15 imion)Teresa, Gerard, Ewalda, Gerarda, Ewald, Kandyd, Eustachy, Sierosław, Częstobrona, Ermegarda, Irmegarda, Romana, Augustyna, Kandyda, Cyprian
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

AKTUALIZACJA. Malbork. Policja zatrzymała kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy.

AKTUALIZACJA. Malbork. Policja zatrzymała kierownik Środowiskowego Domu… fot. Archiwum TvMalbork.pl
Do zatrzymania doszło w czwartek. Z informacji uzyskanych w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku wynika, że materiał w tej sprawie został przekazany Prokuraturze Rejonowej, która zadecyduje o dalszych czynnościach.

 

AKTUALIZACJA. 9 STYCZNIA 2021 R. GODZ. 13.02

Jak poinformowała Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, w sobotę, 9 stycznia br. sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec zatrzymanej kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Malborku TYMCZASOWY areszt na okres 1 miesiąca.

AKTUALIZACJA. 8 STYCZNIA 2021 R. GODZ. 14.53

 

Kierownik ŚDS z zarzutami prokuratorskimi.

Grażyna Wawryniuk przekazała informację, że zatrzymana kobieta została doprowadzona w piątek, 8 stycznia br. do Prokuratury Rejonowej w Malborku, gdzie usłyszała dwa zarzuty.

- „Jeden zarzut dotyczy przekroczenia uprawnień, który związany jest z osiągnięciem korzyści majątkowej i osobistej. Polegało to na delegowaniu pracowników do wykonywania w czasie pracy czynności na jej terenie prywatnym, używania firmowego pojazdu do celów prywatnych, jak również przywłaszczenia powierzonego mienia, tj. mienie przekazane przez Urząd Miasta na potrzeby domu (m.in. laptop, odkurzacz, telefon, altana ogrodowa), jak również codzienne posiłki przeznaczone dla podopiecznych. Łączna wartość tego przywłaszczonego mienia przekracza 14 tys. zł. Jest to czyn zagrożony karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat” - informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - „Drugi czyn dotyczy narażenia pracowników i podopiecznych domu na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia poprzez wykonywanie czynności służbowych, mimo że kobieta była objęta kwarantanną domową. Jak również nie dopełnienie obowiązków poprzez wdrożenie odpowiednich procedur ograniczenia zagrożenia epidemiologicznego. I to przestępstwo zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności”.

 

 

 

 

Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocowego w Malborku została przesłuchana, jednak nie przyznaje się do zarzucanych jej czynów.

- „Złożyła bardzo obszerne wyjaśnienia, które będą weryfikowane. Prokurator złożył w sądzie wniosek o tymczasowe aresztowanie. Sąd wyznaczył termin posiedzenia na sobotę” - podsumowuje Grażyna Wawryniuk.

Prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku poinformowała, że kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Malborku została zatrzymana w czwartek, 7 stycznia br. przez policję.

- „Kobieta została wczoraj zatrzymana, to były czynności własne policji. Materiał został przekazany prokuraturze. W tej chwili czekam na decyzje podjęte przez prokuratora” - powiedziała w rozmowie telefonicznej Grażyna Wawryniuk.

 

 

 

 

W rozmowie telefonicznej z naszą redakcją podkom. Katarzyna Marczyk z KPP w Malborku wyjaśniła, że w tej sprawie prowadzone jest śledztwo, a wszelkich informacji udziela Prokurator Rejonowy w Malborku.

- „Na podstawie materiałów operacyjnych policjanci z wydziału kryminalnego wczoraj zatrzymali jedną osobę” - podsumowuje podkom. Katarzyna Marczyk.

 

 

 

 

Przypomnijmy: Środowiskowy Dom Samopomocy w Malborku przy ulicy Jagiellońskiej rozpoczął swoją działalność w marcu 2017. W placówce, w godzinach od 7 do 16 przebywają osoby dorosłe z dysfunkcjami intelektualnymi oraz psychicznymi. Z racji trwającej pandemii koronawirusa, w placówce nie przebywają podopieczni.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (55)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Z doskoku
Z doskoku 12.01.2021, 17:55
Póki sprawa się nie wyjaśni proszę wstrzymać się od komentarzy. Czy przyszło Wam na myśl że może to czytać rodzina, a co gorsza uczestnicy i pracownicy? . Pani Katarzyna cieszy się w społeczeństwie dobra opinią i ma poszanowanie. Zostawcie tą sprawę w spokoju dopóki sąd czegoś nie orzeknie. Sprawa jest w toku. Dla Pani Katarzyny pomoc i dobro drugiego człowieka było na piedestale. Z empatia zawsze do swoich podopiecznych brała ich sprawy i wysłuchiwałaZnam ja długo i nigdy nikomu nie odmówiła pomocy,a dobro osób niepełnosprawnych było dla niej najważniejsze . Współczuję rodzinie, bo Pani Kasia pochodzi z dobrego domu i to napewno duży cios.Hejtucje polityków, bo jest kogo i co!!! . A niewinnego człowieka przestańcie oczerniać.
xs
xs 12.01.2021, 08:57
Jaka nagonka? Co z tego, że ktoś na nią doniósł? Jeżeli jest winna zarzutów dobrze, że sprawa wyszła na jaw.
Ews
Ews 13.01.2021, 14:54 (odpowiedź do xs)
Jeżeli, a jeżeli nie o twierdzą się zarzuty, a wyrok wykonano. Już została ukarana bez Sądu. I ona i rodzina.
Znajoma
Znajoma 12.01.2021, 12:27 (odpowiedź do xs)
Kiedyś brało się papiery do domu i nikt nie nazywał tego przywłaszczeniem. We wszystkich tego typu placówkach posiłkują się obiadami. I każdy z tych zgorszonych byłby pierwszy w kolejce.
sprawiedliwa
sprawiedliwa 12.01.2021, 10:25 (odpowiedź do xs)
Musiała komuś stanąć na odcisk ostro i wszystko wyśpiewał to na pewno osoba ,która tam pracowała lub pracuje....ludzie są podli i wszystko w oczy ich kole z czego nie mają korzyści dla siebie.Tragedia.Malbork ludzi obłudnych i fałszywców.
Chore co sie dzieje.Nie sądze,ze była tak głupią osobą ,aby przywłaszczyć coś sobie na stałe.
gość
gość 17.01.2021, 12:48 (odpowiedź do sprawiedliwa)
Ludzie są podli?! Ludzie jak mieli kwarantanne to siedzieli w domach, nie narażali nikogo.
Iza
Iza 12.01.2021, 15:21 (odpowiedź do sprawiedliwa)
Czy można sobie coś przywłaszczyć nie na stałe?
ja
ja 12.01.2021, 11:16 (odpowiedź do sprawiedliwa)
czyli te zarzuty to nic takiego i oskarżona nie robiła nic złego? :D zły ten kto raczył zgłosić swe podejrzenia gdzie trzeba xD a to fałszywiec hahahaha
Znajoma
Znajoma 12.01.2021, 08:26
Robi się teraz nagonkę i tyle. A co, jak okaże się niewinna? Artykułu i zdjęcia nie da się cofnąć. Jeśli okazałoby się prawdą, to potraktowana została niewspółmiernie do czynu. Pokazówka kosztem Kasi i współczuję bliskim.
Pan z Malborka
Pan z Malborka 11.01.2021, 13:07
Jak by zjadła 2-3 obiadki to pewnie nic by nie było, ale skoro jeszcze połasiła się
na lapka, altanę i inne gadżety... przegięła i ktoś się kapnął, proste! Teraz musi odpokutować.
Sara
Sara 11.01.2021, 08:57
Ta Pani ma na tyle duże problemy sama że sobą, że nie nadaje się do jakiejkolwiek kierowniczej funkcji. I mam nadzieję, że przynajmniej to się już nigdy nie stanie. Dla dobra wszystkich.
Kasia
Kasia 12.01.2021, 09:04 (odpowiedź do Sara)
Ta pani powinna być objęta opieka tego domu a nie kierować nim.
Gość
Gość 10.01.2021, 08:04
W życiu złego słowa nie powiem na Panią Dyrektor. Nie wierzę w te oskarżenia! Pani. KASIA była i jest dobrym człowiekiem. Pod dach ŚDS przyjmowała każdego, czy pracowników czy uczestników którzy potrzebowali pomocy. Starała się zawsze o wszelkie szkolenia, dotacje, dofinansowania. Dlatego ośrodek jest tak piękny i dlatego też tyle się tam działo. Wierzę w dobro tego świata, że wszystko się wyjaśni i znów będziemy mieli Panią Dyrektor na pokładzie. Słuchać jej cudownego śpiewu i gry na skrzypcach. Znów będzie pocieszac5i wspierać naszych podopiecznych, bo dobry z niej psycholog. Osobom, które to zrobiły mam ochotę napluć w ryj. Tak w ryj, bo tylko podle świnie musialy się tego dopuścić. Pani Dyrektor zaufała za szybko niewłaściwym osobom i teraz niestety siedzi w areszcie. Wstydźcie się!!! Jak komuś tak dobry człowiek mógł przeszkadzać. A z jednego koryta jedli wszyscy. Tak jest w budżetówce, że talerz zupy dostanie każdy. A teraz wyzyguja posiłki. Haha. Niech Wam sucha kromka chleba w gardle stanie kiedyś!!!
Opiekun.
Opiekun. 10.01.2021, 18:30 (odpowiedź do Gość )
Pięknie powiedziane, przyłączam się do tych słów. Zawiść, sprawdza się powiedzenie, że można utopić nawet w łyżece ..wody, tak teraz robi się z panią Kasią
gość
gość 11.01.2021, 17:14 (odpowiedź do Opiekun. )
Jako pierwsi utopią ją w łyżce wody jej pseudo- przyjaciele z kółka wzajemnej adoracji.
Heh
Heh 10.01.2021, 14:27 (odpowiedź do Gość )
Za uczciwość nie zamykają w areszcie. Puste usprawiedliwianie osoby z problemami.
Gosc
Gosc 10.01.2021, 15:38 (odpowiedź do Heh)
Do Heh. Czas pokaże... Prawda sama się obroni. zajmij się swoimi problemami, a nie je stwarzasz u innych.
UNIKNOW
UNIKNOW 10.01.2021, 00:54
to wszystko to kłamstwa i oszczerstwa wobec Pani Kasi, a w komentarzach widać kto ją oto oskarżał kłamstwami swoimi sprzedał panią Kasię to byli podopieczni i pracownicy.

widać nikomu już nie można ufać i trzeba być bardzo ostrożnym.

sprzedali Panią Kasię własnymi kłamstwami zazdrością i chciwością.

i jeszcze większości zarzucili jej wszystko w kłamstwach, bo sama Pani Kasia tego nie zrobiła, a zrobili to by jej się po prostu pozbyć przejąć władzę i przejąć wszystko.

Więc trzeba uważać na zdrajców podopiecznych i pracowników.

rzygać mi się chce na nich i na pracowników po tym co zrobili Pani Kasi

Bardzo lubię Panią Kasię, a co do dwu licowych podłych beczanych i zakłamanych dwulicowych egoistycznych zazdrosnych i chciwych zdrajców nienawidzę was za to wszystko i to czego wy się dopuściliście.
M.
M. 10.01.2021, 16:37 (odpowiedź do UNIKNOW)
Jak już to sama sobie coś zrobiła. Chyba nie myślisz, że podopieczni napisali jakiś donos.
Jeśli oskarżasz/udowodnij winę
Jeśli oskarżasz/udowodnij winę 10.01.2021, 14:44 (odpowiedź do UNIKNOW)
Polecam lekturę kodeksu karnego art. 216 punkt 2
NN
NN 10.01.2021, 14:38 (odpowiedź do UNIKNOW)
Z takimi dowodami kto i co... proponuję iść na policję. Publiczne oskarżanie i domniemanie winy jest karalne.
Gość5
Gość5 10.01.2021, 15:19 (odpowiedź do NN)
Nie strasz,nie strasz bo się zesr.... Czy padło jakieś nazwisko niesłusznie obrażanego? Nie. Widocznie " uniknow" jest trochę zorientowany w sytuacji panującej w ŚDS . Nie pierwszy to raz byłby ,że kogoś niewinnego oskarżają.
...
... 10.01.2021, 15:32 (odpowiedź do Gość5)
Zniesławiana jest grupa ludzi i to przez gó*** wiedzących , którzy są bystrzejsi od policji, prokuratury i sądu. W tym kraju to dość powszechne zjawisko żeby komuś przypinać łatki nie zagłębiając się w szczegóły.
Gość5
Gość5 10.01.2021, 16:27 (odpowiedź do ...)
Przyznaj,że to ktoś z pracowników napisał donos jest oczywiste i logiczne. Przecież policjanci nie wpadli
sami na pomysł " dzisiaj oskarżymy dyrektor ŚDS o to ,że zjadła posiłek podopiecznego i przywłaszczyła laptop". Doniosła osoba tam pracująca,więc skąd te "święte" oburzenie?
V82
V82 11.01.2021, 12:53 (odpowiedź do Gość5)
Posiłek? Sądząc po gabarytach, to tych posiłków było całkiem sporo:D
Sss
Sss 11.01.2021, 19:21 (odpowiedź do V82)
Jak nie masz nic mądrego do napisania to nie pisz nic
opiekun 2
opiekun 2 09.01.2021, 16:52
Rozumiem, ze urzędnicy nadzorujący ŚDS także będą sprawdzeni przez prokuraturę?
dario
dario 09.01.2021, 15:54
za 14 000 odsiadka a za 70 000 000 posadka i bezkarność
Sylvio
Sylvio 09.01.2021, 12:22
smaczne były chociaż te obiadki Pani Katarzyno?
Syty
Syty 10.01.2021, 11:52 (odpowiedź do Sylvio)
DoSylvio mozesz przyjść i spróbować odstąpię ci swój oczywiście na wynos i jak wznowimy pobyt
Opiekun.
Opiekun. 09.01.2021, 10:58
Wydaje się, że niektórzy nie mają pojęcia o działalności tego typu placówek opieki. Jest to bardzo ciężka praca i wymaga dużo empatii od pracowników i współpracy z kierownictwem. Pani Kierownik tak przez duże K. Była zbyt tolerancja dla personelu chciała stworzyć prawdziwy dom i atmosferę jak w rodzinie pełnej miłości. Mogę to stwierdzić bo często tam byłam . Dziwię się, że pracownicy nie stoją murem za swoim co bądź współpracownikiem. Doceńcie to co razem stworzyliście. Zgrzyty są wszędzie. Nie wierzę w winę tej Pani.
gość
gość 09.01.2021, 11:22 (odpowiedź do Opiekun. )
Dobrze się mówi stojąc z boku i nie znając relacji panujących w tej placówce. Ta pani dzieliła personel na lepszy i gorszy a nie go łączyła.
Bruno
Bruno 10.01.2021, 14:31 (odpowiedź do gość)
To prawda, dziwne że nikogo nie dziwi taki przemiał pracowników w tak zajebistym i młodym ośrodku! Ludzie z tamtąd uciekają bo się szanują.
Obserwator
Obserwator 09.01.2021, 04:11
Dobro podopiecznych było dla p dyrektor najważniejsze uczuciowa i zangażowana a to co się wydarzyło to prowkacja w ubeckim stylu
gość
gość 08.01.2021, 20:58
Nie znam tej pani bliżej ale wydawała się rozsądna, kreatywna. Starała się o różne dofinansowania z pozytywnym skutkiem a to nie lada sztuka napisać dobry plan o fundusze. Przykre, że personel podległy zawiódł ( bo niby kto inny) i złożył donos.
Personel życzy miłego dnia
Personel życzy miłego dnia 10.01.2021, 14:45 (odpowiedź do gość)
Kodeks karny Art. 216 p2
Anna
Anna 08.01.2021, 22:12 (odpowiedź do gość)
Ta pani i kreatywność mają do siebie bardzo daleko, a jeszcze dalej jej do rozsądku :D
Ania
Ania 08.01.2021, 23:57 (odpowiedź do Anna)
Weź się kobieto zastanów nad sobą bo widać ze jesteś podłą osoba
ania
ania 08.01.2021, 21:37 (odpowiedź do gość)
Ale to nie ona pisała projekty tylko pracownicy,ona tylko laurki zbierała
Opiekun.
Opiekun. 09.01.2021, 11:04 (odpowiedź do ania)
Wszędzie razem się pisze projekty. Tu nie chodzi o laurki tylko dobro innych ludzi. Ktoś tu jest zazdrosny. Trzeba było startować na stanowisko kierownika
Anna
Anna 08.01.2021, 23:58 (odpowiedź do ania)
Nie znałaś jej to się nie odzywaj, Katarzyna miała więcej miłości do tych biednych ludzi niż ty kiedykowiek miałaś do kogokolwiek! Wstydź się za siebie
gość
gość 09.01.2021, 10:46 (odpowiedź do Anna )
Szacunek należy się pracownikom oczywiście tym, którzy trwali mimo wszelkich trudności przy podopiecznych. To oni są bohaterami! Oni własnymi rękoma i dobrem dbali o słabszych.
Gość
Gość 09.01.2021, 11:02 (odpowiedź do gość)
To prawda. Gdyby nie niektórzy pracownicy to wielu uczestników nie przychodziłoby do ośrodka.
ania
ania 09.01.2021, 00:57 (odpowiedź do Anna )
Poczekamy,zobaczymy.O jakiej miłości możemy mówić i dlaczego "do tych biednych ludzi"?
Jacek
Jacek 08.01.2021, 19:47
Pobłażliwość dla pracowników nie popłaca teraz zbiera owoce wdzięczności
Ja
Ja 08.01.2021, 22:21 (odpowiedź do Jacek )
Nie ma za co być wdzięcznym!
Dziecko
Dziecko 08.01.2021, 18:29
Może tak miasto weźmie się za „ alimenciarzy” , którzy są winni kilka milionów do budżetu.... Ich nikt nie może skazać!....
Zniesmaczony
Zniesmaczony 08.01.2021, 17:15
To już nie jest dyrektorem, na którego sama się mianowała?
Zniesmaczony
Zniesmaczony 08.01.2021, 17:15
To już nie jest dyrektorem, na którego sama się mianowała?
kolega redbulika
kolega redbulika 08.01.2021, 16:56
Brawo robić porządek w mieście, kiedy urząd miasta Malborka?
Gabi
Gabi 08.01.2021, 16:28
Zapewne ktoś złośliwy złożył donos. Moja mama tam uczęszcza, widać zaangażowanie wszystkich pracowników. To jakaś paranoja.
Gość
Gość 08.01.2021, 17:08 (odpowiedź do Gabi)
Zaangażowanie pracowników było zawsze, ale tej pani niekoniecznie.
Seba
Seba 08.01.2021, 16:59 (odpowiedź do Gabi)
Złośliwa to była Pani kierownik.a pracowników traktowała jak niewolników. A podopiecznych miała gdzieś. To był jej własny biznes . Robiła co chciala
gość
gość 09.01.2021, 11:17 (odpowiedź do Seba)
No nie wszystkich. Byli i są tacy pracownicy co wazeliną pachną. Takich nagradzała, reszta to ....
Iras
Iras 08.01.2021, 16:55 (odpowiedź do Gabi)
złośliwie zatrzymana > ? hahahah