Wydanie nr 330/2024, Poniedziałek 25.11.2024
imieniny: pokaż (4 imiona)Erazm, Katarzyna, Tęgomir, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Przekop Mierzei Wiślanej – śluza po co? Jaka jest różnica poziomów wody pomiędzy Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym? Czy grozi nam powódź na Żuławach?

W ostatnim czasie wielu naszych widzów przysyłana nam zapytania mailowo i w komentarzach pytania: Jaka jest różnica poziomów wody pomiędzy Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym? Czy grozi nam powódź na Żuławach?

Na pytania redakcji TvRegionalna24.pl odpowiedziała  Magdalena Kierzkowska

Rzecznik Prasowy i Asystent Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni

 

  1. Jaka jest różnica poziomów wody pomiędzy Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym?

Różnica poziomów zależy od aktualnych warunków atmosferycznych. W przypadku spokojnego stanu morza poziomy morza powinny być wyrównane (pomiary stanów wód prowadzi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni). W przypadku zdarzeń sztormowych, poziom zwierciadła wody na Zatoce Gdańskiej będzie wyższy niż na Zalewie Wiślanym. Np. w przypadku powodzi, której prawdopodobieństwo wystąpienia wynosi raz na 100 lat, różnica ta wyniesie ok. 0.5 m. W przypadku takiej powodzi szacuje się, że poziom zwierciadła wody w na Zatoce Gdańskiej wyniesie 2.13 m, a na Zalewie Wiślanym 1.65 m.

  1. Co wpływa na tę różnicę?

W naszych warunkach hydrologicznych poziom morza zależy w głównej mierze od prędkości i kierunku wiatrów. Grawitacja księżyca ma tu znikomy wpływ (rzędu pojedynczych centymetrów). Ze względu na różnicę głębokości obu akwenów, masy wody przemieszczane siłą wiatru są znacznie większe na Zatoce Gdańskiej niż na Zalewie Wiślanym. Należy tu zwrócić uwagę, że podczas sztormów mamy zazwyczaj do czynienia z wiatrami północno-wschodnimi co sprawia, że Mierzeja Wiślana stanowi naturalny falochron dla Zalewu Wiślanego.

  1. Czy jest ona różna o różnych porach roku?

Różnice poziomów morza między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym występują podczas zdarzeń sztormowych. Do najsilniejszych sztormów dochodzi w okresie zimowym, szczególnie w grudniu i styczniu.

  1. Jaka będzie wysokość śluzy?


Rzędna oczepu śluzy: +2,5 m npm.

Głębokość w śluzie: -6,5 m ppm.

 

Przypomnijmy:

Inwestycja pn. "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, nowy układ drogowy z ruchomymi stalowymi mostami, które umożliwiać będą przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą, budowę sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym.

 

Kanał żeglugowy ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Docelowo ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4-4,5 m, długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r.

 

Więcej na temat poziomu wody w Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym znajdą Państwo na stronie TvRegionalna24.pl: Badanie falowania i ruchu rumowiska dla inwestycji pod nazwą „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” (Gdańsk, czerwiec 2017), w rozdziałach 2.1 i 8.3. Załączamy również artykuł „Ustrój hydrologiczny Zalewu Wiślanego i jego zmiany pod wpływem budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” (Inżynieria Morska i Geotechnika nr 1/2013), gdzie również jest mowa o poziomach wody.

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Załączone pliki do pobrania (2)

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
mar
mar 18.09.2022, 14:06
Czytam czytam i nigdzie nie doczytałem się po co śluzy skoro 30 km dalej jest swobodny przepływ o szer ok 400 m przy szer 30-40 m przekopu mierzei
Czas pokaże jakie będą zyski jakie straty które pokryje jak zawsze podatnik z tego rowu dla żaglówek
Jaki przy dzisiejszych kosztach energii bedzie koszt otwarcia i zamknięcia ? śluz
Media i UM milczy Jaki będzie koszt utrzymanie głebokości na szlaku 5 m Też cisza Pływałem 35 lat ale na pewno czegoś tu nie rozumiem
Jakie tam mogły wystąpić prądy ? Zadne
Tomek G
Tomek G 15.11.2022, 15:41 (odpowiedź do mar)
Hej,
przepływ w Cieśninie pilawskiej jest całkiem daleko - 25 Mm dalej - i też nie jest taki "swobodny" bo ma w główkach ~170 m przy kilkumetrowej głębokości.

W takim przekopie prądy będą rzeczywiście występować, ich prędkość będzie zależeć głównie od różnicy poziomów wody czyli od siły i długości trwania sztormów z kierunków północno zachodnich do północno-wschodnich. Spodziewam się że przy zwykłych kilku - kilkunastocentymetrowych różnicach poziomów wody, prąd może mieć 0,5 - 2w prędkości.

Dopiero przy różnicach wskazywanych w artykule, w zwężce przekopu woda waliłaby strumieniem 8-10w i oprócz piętrzenia trudności nawigacyjnych rozmywałaby obiekty.

Tyle że na wody stuletnie na takich peryferiach nie opłaca się projektować śluz, lecz proste pojedyncze wrota sztormowe, nawet nie zamykane automatycznie, bo w takich okolicznościach będą zamykane raz na kilka lat i w tym czasie nie trzeba zapewnić ciągłości przepływu statków. Chyba że budujesz za nie swoje pieniądze i nie liczysz się z rachunkiem ekonomicznym, jak w tej całej powalonej inwestycji. Na miejscu można zobaczyć:
-dwa mosty
-kapitanat portu Nowy Świat o wielkości budynku jak zarząd portu gdańskiego
A to, czego nie widać, to założenia ekonomiczne czyli przychodowe do oceny opłacalności inwestycji. M.in znajdziemy w nich:
-20 mln ton ładunków rocznie (przy obecnych poniżej 200 tys.)
-200 tys. pasażerów rocznie
Porównajcie to z obrotami Gdyni-Gdańska-Szczecina-Świnoujścia.
Sny o potędze gówniarzy którzy trwonią nie swoje pieniądze.