Stopień wodny Szonowo położony w 14+500 kilometrze Nogatu (gmina Malbork, woj. pomorskie). Zadaniem stopnia jest umożliwienie żeglugi rzeką Nogat (od rz. Wisły do Zalewu Wiślanego) oraz przepuszczenie wód ze zlewni własnej Nogatu.
Stopień został wybudowany w latach 1914 - 1916r w ramach szerszego programu inwestycyjnego przystosowania rzeki Nogat dla potrzeb żeglugi tzw. kanalizacji Nogatu (patrz Biała Góra). W latach trzydziestych XXw na stopniu dobudowano elektrownię wodną. Rzekę Nogat skanalizowano przyjmując, że szlak winien umożliwiać ruch statków o nośności 400 ton, długości 55m, szerokości 8m i zanurzeniu 1.6m. W celu spełnienia tych warunków zbudowano na Nogacie trzy analogiczne stopnie wodne: Michałowo, Rakowiec
i Szonowo. Stopień Szonowo jest reprezentatywny i charakterystyczny dla wielu obiektów z przełomu XIX/XX w., znajdując wiele analogii czy to na Odrze, czy Kanale Bydgoskim. Do czasów współczesnych zachował oryginalną konstrukcję i zasady działania.
Stopień Szonowo składa się z następujących obiektów:
- zapora ziemna
- śluza komorowa
- jaz z przepławką dla ryb
- elektrownia wodna
Śluza została poddana remontowi kapitalnemu w roku 1996, zaś jaz w latach 1996 – 98. Najnowszym elementem stopnia jest elektrownia wodna, oddana do eksploatacji w 2009r.
ZAPORA
Konstrukcja zapory: zapora ziemna
Podstawowe parametry techniczne zapory
|
JAZ
Jaz Szonowo usytuowany jest w korpusie zapory ziemnej, biegnącej w poprzek Nogatu. Jego zadaniem jest utrzymywanie poziomu stanowiska górnego zgodnie z obowiązującym pozwoleniem wodnoprawnym. Jaz posiada konstrukcję betonową o dwóch światłach. Każde z dwóch świateł jazu posiada podwójne stalowe zasuwy. Zasuwa górna podnoszona jest przez drabinki – wciągarkę, zaś dolna podnoszona jest na linie stalowej nawijanej na bęben. Każda z zasuw dodatkowo zabezpieczona jest łańcuchem. Przepławka dla ryb znajduje się po prawej stronie jazu, stanowiąc z jego przyczółkiem wspólną konstrukcję betonową. Przepławka jest przykryta kratą stalową uniemożliwiającą dostęp do przepławki.
ŚLUZA SZONOWO
Śluza Szonowo jest śluzą komorową o konstrukcji betonowej, oblicowanej cegłą klinkierową z wrotami wspornymi dwuskrzydłowymi z mechanizmami o napędzie ręcznym. Komora jest napełniana i opróżniana przez kanały obiegowe, umieszczone symetrycznie w głowie górnej i dolnej. Zamknięcia kanałów stanowią zasuwy o napędzie ręcznym. Wrota górne i dolne komory posiadają konstrukcję stalową nitowaną. We wrotach znajdują się zastawki (w górnych po 1 na każde skrzydło, w dolnych po 2 na skrzydło), służące do płukania obiektu. Na wrotach znajdują się kładki komunikacyjne.
ELEKTROWNIA WODNA
Podstawowe parametry elektrowni wodnej Szonowo:
• lokalizacja – wbudowana w korpus zapory w pobliżu jazu
• typ bezhalowy (górna powierzchnia konstrukcji stropowej odpowiada koronie zapory)
• wyposażenie 3 turbiny RK 1600 Kaplana poziome o przełyku 3*10 m3/s
• moc 3*160 kW
• ujęcie wody szer. 18,7 m z osadnikiem na rumowisko
• kanał płuczący o świetle poziomym 2,5 m
• wylot szer. 19,5 m
opis: rzgw.gda.pl
Piękne widoki ,ładna elektrownia wodna,są jeszcze dwie w Rakowcu i Michałowie.Wszystkie trzy mogą wytwarzać czystą energię w ilości około 30 MW na dobę gdy jest wystarczająca ilość wody z odnogi Wisły w Białej Górze,W ostatnich latach z powodu suszy wody jest mniej co skutkuje postojem elektrowni latem i jesienią.Zdumiewa mnie jednak fakt,,że nawet w okresie spływu wód wczesną wiosną elektrownia w Michałowie od roku 2018 w ogóle nie jest załączana.Jak mówią okoliczni mieszkańcy uległa awarii.Nie pojmuję jak można zbudować elektrownię i tak długo naprawiać?a w zasadzie nic z tym nie robić.
piękne mamy tereny dookoła