Wydanie nr 171/2021, Niedziela 20.06.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Bożena, Bogna, Rafał, Edburga, Gemma, Florentyna, Franciszek, Hektor
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork jednym z najbogatszych miast w Polsce? Argumentacja oderwana od rzeczywistości.

Chcesz, jako firma zamieścić swoją reklamę w specjalnej gablocie wiaty przystankowej? W Malborku tego nie zrobisz. Urząd w trosce o estetykę nie wydzierżawia specjalnych witryn. Może dlatego możemy oglądać pełno pięknych ogłoszeń na słupach, płotach i innych zupełnie nieprzeznaczanych do tego miejscach. Co prawda poczucie estetyki jest względne, ale zwiększanie przychodów miasta powinno być bezwzględnym zadaniem władz.

Oczywiście pierwszy człon tytułu ma charakter zaczepny i nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, ale czytając odpowiedzi władz miast na niektóre pytania, można odnieść wrażenie ,jak byśmy naprawdę żyli w jakimś Eldorado.

Wiaty przystankowe z witrynami reklamowymi powinny zwiększać przychody ich zarządcy. Dochody z tego tytułu pozwalają na samo utrzymanie wiat – czyli ich konserwację, naprawy itd. Ale skoro mamy piękne gabloty, to po co je niszczyć. Malborskie Światłowody chcąc wydzierżawić taką przestrzeń pod reklamę, musiały przeprowadzić niemal dochodzenie, kto i za ile umożliwi skorzystanie z takiej usługi. Pisaliśmy o tym tutaj.

 

 

Urzędnicy i pracownicy miejskich spółek przekierowywali zapytania od jednych do drugich. W końcu konkretną odpowiedź przesłał wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk. Włodarz zaznaczył, że miasto nie praktykuje wydzierżawiania wiat na cele reklamowe. Jest to podyktowane chęcią zachowania należytego i stosownego ich wyglądu, co w sumie przedkłada się na estetykę miasta.

Wiata przy ul. Kotarbińskiego jest cała poobklejana starą taśmą klejącą. Jedna z szyb ochronnych gabloty reklamowej jest pobita, a druga została pomazana farbą. Szczerze mówiąc ciężko jest znaleźć w tym miejscu odzwierciedlenie słów burmistrza. Czy taki wygląd wiaty jest zbliżony do należytego? Niech państwo sami to ocenią. Niekontrolowanych reklam w całym mieście jest również pełno, co zdecydowanie wpływa negatywnie na wspomnianą estetykę całego miasta.

 

 

Plakaty promocyjne uniemożliwiają zamieszczenie reklam.

Kolejnym argumentem podnoszonym w przesłanym piśmie jest fakt, że gabloty na przystankach zostały przekazane w użytkowanie MCKiE i Wydziałowi Promocji Turystyki i Współpracy z Zagranicą. Obie jednostki mają na bieżąco gospodarować mieniem, zatem nie ma tutaj możliwości, aby przestrzeń ta mogła być przekazana innym, potencjalnym dzierżawcom.

 

Faktycznie, przy ul. Dworcowej wiaty są w pełni zagospodarowane. Promują na bieżąco „aktualne” imprezy, takie jak Oblężenie Malborka i Magic Malbork. Natomiast w gablocie przy ul. Kotarbińskiego możemy zapoznać się z plakatem promującym festiwal Boże Narodzenie w Sztuce. Akurat ta wiata jest idealnym przekładem, że warto wydzierżawiać takie powierzchnie dla przedsiębiorców. Raczej rzadkością jest złapanie wandali niszczących przystanki. Niezbędne naprawy do zapewnienia należytego i stosownego ich wyglądu trzeba ponieść więc z budżetu miasta. Ale skoro w porównaniu z flagowymi inwestycjami prowadzonymi przez magistrat, to nie są wielkie pieniądze, to można śmiało i bez wahania je wydawać.

Od kilku lat na problem reklam w Malborku zwraca uwagę radna Bożena Piątkowska. Podczas grudniowej sesji ponownie poruszyła temat. W odpowiedzi od burmistrza Marka Charzewskiego czytamy między innymi:


[...]Ze względu na ograniczone środki budżetowe nie uwzględniono tego zadania do realizacji w roku 2020[...]

 

Skoro środki są ograniczone, a przedsiębiorcy byliby zainteresowani odpłatnym reklamowaniem swoich usług, to chyba jak w przypadku estetyki przystanków, to i w kwestii logiki trudno nadążyć nad innowacyjnością urzędniczego myślenia. Szkoda, że nawet MZK nie promuje na przystankach swoich usług, jak np. komercyjny wynajem autobusów. Ale w końcu gabloty mają służyć promocji miasta i kultury, a nie przedsiębiorców i miejskich spółek.

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Alicja
Alicja 25.01.2020, 22:30
syf na przystankach, że aż płakać się chce
Młody Polak
Młody Polak 24.01.2020, 19:41
Jeszcze trochę i będzie po rządach PIS. Ludzie ich wyłapią co do jednego i postawią przed trybunałem za to wszystkie zło które zrobili Polsce i Polakom ! Tadzik z Malborka już jakby czuł pismo nosem bo stał się taki jakiś wystraszony.
Deratyzator
Deratyzator 27.01.2020, 21:59 (odpowiedź do Młody Polak)
Do tego czasu już "Młodzi Polacy" z KOD i UBywateli IIIRyPy wyzdychają, bo ten target już patrzy na księżą oborę, młodzieńcze wyblakły z resortu ruskich onuc na ruskich tankach w celu POP przywiezionych! :)))
Tadeusz
Tadeusz 24.01.2020, 14:26
Syn pisze z Anglii, że obserwuje z innymi Polakami to wszystko co dzieje się w Polsce i w obecnej sytuacji boją się przyjechać do Polski na urlop i raczej pojadą na Białoruś lub do Rosji.
Mieszkancy
Mieszkancy 24.01.2020, 13:14
Pozew zbiorowy dla burmistrza wiceburmistrza,starosty,mieszkancy złożymy pozew zbiorowy dla leserów
GMB
GMB 24.01.2020, 11:43