Warunkiem akceptacji transakcji będzie sprzedaż przez Vectrę infrastruktury sieciowej w ośmiu miastach oraz umożliwienie abonentom swobodnej zmiany dostawcy usług w kolejnych trzynastu miastach. To, zdaniem UOKiK, zapobiegnie połączonym firmom zajęcia nazbyt silnej pozycji na lokalnych rynkach telekomunikacyjnych.
Nałożone warunki dotyczą infrastruktury oraz bazy abonenckiej, która już dzisiaj należy do Vectry lub też znajdzie się w jej posiadaniu po finalizacji transakcji z właścicielami Multimediów. Formalnie Vectra może się nie zgodzić na te warunki oraz odwołać od decyzji o akceptacji transakcji, ale prawdopodobne że zostały one z nią nieformalnie uzgodnione przez UOKiK. Warto zwrócić uwagę, że regulator wyrażał zastrzeżenia wobec możliwości ograniczenia konkurencji na 21 lokalnych rynkach płatnej telewizji oraz 29 lokalnych rynkach szerokopasmowego dostępu. Finalne warunki wskazują, że w toku negocjacji Vectrze udało się przekonać do cofnięcia środków zaradczych z niektórych rynków.
W następujących miastach:
- Gorzowie Wielkopolskim,
- Kwidzynie,
- Łowiczu,
- Olsztynie,
- Ostródzie,
- Pogórzu,
- Pruszczu Gdańskim,
- Stargardzie.
Vectra będzie zobowiązana wydzielić lokalne sieci wraz z abonentami do odrębnych spółek i wystawić je na sprzedaż. Do czasu ich zbycia będzie zobowiązana do podtrzymania usług, ale nie wolno jej będzie prowadzić aktywnych działań marketingowych wobec klientów wydzielonych sieci w celu migracji na własne usługi. UOKiK nie podaje, jaki czas otrzymała Vectra na sprzedaż tych spółek (w przypadku przejęcia Astera UPC miało 18 miesięcy na sprzedaż nakładkowych sieci bez abonentów, na czym skorzystała Netia).
W 13 kolejnych miastach – Barcinie, Inowrocławiu, Kruszwicy, Lubiczu Dolnym, Łęczycy, Mogilnie, Nakle nad Notecią, Piechcinie, Słubicach, Strzelnie, Suwałkach, Szubinie i Świnoujściu – Vectra w ciągu 7 miesięcy będzie musiała poinformować abonentów o ich niczym nieskrępowanym prawie (bez względu na treść aktualnych kontraktów z Vectrą lub Multimediami) do zerwania umowy i zmiany dostawcy usług. Abonenci będę mieli na to kolejne 9 miesięcy.
Vectra przejmie kontrolę nad Multimediami i to na nowym właścicielu ciążyć będzie obowiązek realizacji warunków postawionych przez UOKiK. Inaczej było w transakcji negocjowanej z Liberty Global, gdzie w realizację warunków urzędu antymonopolowego zaangażowani mieli być także właściciele Multimediów. Podyktowana wówczas przez UOKiK zmiana warunków transakcji spowodowała jednak konieczność renegocjacji ceny sprzedaży, co już się stronom nie udało. Przy transakcji z Vectrą przyjęto inną drogę postępowania.
Nie wiemy jeszcze, jakie plany wobec Multimediów ma Vectra. Ponieważ jednak integracja zajmie obu firmom dłuższy czas (trudno się spodziewać, że mniej niż rok), to przynajmniej początkowo obie sieci będą działały oddzielnie, a konsolidacja następowała stopniowo. Można się jednak spodziewać, że w dłuższym czasie marka Multimediów zniknie z polskiego rynku telekomunikacyjnego. Z pewnością niedługo po formalnej finalizacji przejęcia zmieni się zarząd Multimediów, w którym dzisiaj jednoosobowo zasiada Andrzej Rogowski. Jest on pośrednio także niewielkim udziałowcem Multimediów. Znakomita większość akcji należy do dwóch wieloletnich inwestorów sieci: Ygala Ozechova i Tomka Ulatowskiego.
Połączone Vectra i Multimedia mają razem około 1,6 mln abonentów i 4,3 mln gospodarstw domowych w zasięgu (bez uwzględnienia nakładek sieciowych). Realizacja podyktowanych przez UOKiK warunków zmniejszy nieco bazę abonentów połączonych firm.
Od lat oglądam nie płacę nikomu. Studentom zaplaciłem 300 zł.
.....................................tylko dobry informatyk i masz wszystko za darmo ! Żadnych umów czy abonamentów.
Z deszczu pod rynnę. Bez różnicy czy to multimedia, vectra, orange. Takie korporacje mają jeden cel, wyssać z abonenta ile się da. Czy będąc abonentem multimedii mam prawo do rezygnacji z ich usług gdy vectra będzie chciała ze mną umowę podpisać ? Nie jestem zainteresowany ich usługami.
Przy każdej zmianie regulaminu czy cennika masz prawo do zerwania umowy bez ponoszenia kosztów. Play zmieniła teraz cennik w ofercie na kartę i też można zrezygnować