Wydanie nr 358/2024, Poniedziałek 23.12.2024
imieniny: pokaż (6 imion)Wiktoria, Anatola, Sławomir, Sławomira, Dagobert, Anatolia
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Obchody Dnia Niepodległości w Szkole Podstawowej w Sztutowie.

Obchody Dnia Niepodległości w Szkole Podstawowej w Sztutowie. fot. www.szkolasztutowo.pl
Obchody 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę społeczność Szkoły Podstawowej w Sztutowie obchodziła od 9 listopada br. Zapraszamy do zapoznania się z relacją.

9 listopada cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej, by wspólnie uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uroczystą akademią odwołującą się do polskich symboli narodowych, budzącą dumę z przeszłości.

Nie zabrakło oczywiście „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy, utworów Chopina, ale równie mocno zaakcentowano radość  i dumę z bycia Polką i Polakiem.

Aktorami były dzieci z klas II i III szkoły podstawowej przygotowane przez Panie:

Edytę Maćkowską, Małgorzatę Błaszak, Mariolę Terendy, Marzenę Pipałę, Barbarę Ranoszek z pomocą Izabeli Szymańskiej.

Scenografia powstała pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Kaliny. Swój udział w jej wykonaniu mieli:

Jadwiga Darowska, Monika Podsiadło, Wioletta Jaworska, Piotr Falgowski oraz opiekunki świetlic środowiskowych z Kątów Rybackich – Urszula Czarnecka, Grochowa Trzeciego – Katarzyna Choduń, Sztutowa – Alina Niedzielska. Prace na wysokościach wykonał Pan Zbigniew Kalina.

Pamiętać należy, że odświętny wystój dotyczył nie tylko sali gimnastycznej, ale również stołówki i korytarzy szkolnych.

Swój udział w powstaniu scenografii mieli również: 

Pani Henryka Klienschmidt właścicielka Kwiaciarni Gardenia w Sztutowie oraz leśniczy Kątów Rybackich – Pan Jan Rostkowski.

W przygotowaniu kostiumów pomogły Panie:

Maria Biruk oraz Stefania Juszkiewicz.

Po uroczystym apelu rozstrzygnięto konkursy przygotowane z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Świetlica szkolna, w szczególności Pani Wioletta Jaworska przygotowała i przeprowadziła Konkurs „List do Polski” dla uczniów klas IV – V. W czasie zajęć dzieci samodzielnie pisały listy do Ojczyzny.

Najpiękniejsze pokazano na okolicznościowej wystawie i nagrodzono. Poniżej wyniki konkursu.

Laureaci konkursu:

  1. TIRKEL LENA 4c
  2. SUSKA ZUZANNA 5c
     

Finaliści konkursu:

  1. ŚCIUBA MARTYNA 4a
  2. ZABOROWSKA KAROLINA 4a
  3. ZBRÓG OLIWIA 4b
  4. ZIELIŃSKI KRYSPIN 4b
  5. MISTYGACZ WERONIKA 4C
  6. FREJ AMELIA 4c
  7. STRĄCZEK OLIWIA 4c
  8. RADZIWIŁŁ JULIA 5a
  9. ZAGŁOBA KACPER 5a
  10. STASIOROWSKA ZUZANNA 5a
  11. WIŚNIEWSKA MARLENA 5a
  12. ŁOPIŃSKA AMELIA 5b
  13. PUSZCZEWICZ KAROLINA 5b
  14. AUGUSTYNIEWICZ NIKOLA 5c
  15. SEREMAK KINGA 5c
  16. GUSZTAL KINGA 5c
  17. FIGURA WERONIKA 5A
  18. WOYCICKA MAGDALENA 4C
     

W piątek rozstrzygnięto także konkurs kaligraficzny na najpiękniej przepisany polski hymn państwowy. Konkurs wymyśliła, ogłosiła i rozstrzygnęła biblioteka szkolna. Odpowiedzialna za niego była Pani Beata Falgowska. Na konkurs wpłynęły prace rodziców oraz uczniów. Najpiękniejsze oczywiście zaprezentowano na okolicznościowej wystawie. Poniżej przedstawiamy wyniki.

Laureaci konkursu:

  1. SNOPEK BLANKA
  2. WOŹNICKA AMELIA
  3. OSSOWSKA ZUZANNA
  4. OLZAK TOMASZ
     

oraz Rodzice:

  1. MARIOLA CZAJA
  2. ANNA STYPUŁKOWSKA
     

Po rozstrzygnięciu konkursów przyszedł czas na bicie rekordu dla Niepodległej. Hymn Polski zaśpiewali wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły. Pięknie wybrzmiały wszystkie  4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Uroczystości dla szkolnej społeczności skończyły się, ale przygotowania do tego, co wydarzyć się miało w niedzielę szły pełną parą.

11.11.2018 w kościołach parafialnych gminy Sztutowo odprawione zostały Msze Święte za ojczyznę. Modlono się o pomyślność i rozwój Polski. Udział wzięli w nich licznie mieszkańcy gminy, goście gmin ościennych oraz ministranci – uczniowie szkoły.

W Kątach Rybackich o godzinie 12.00 (po Mszy Świętej) odśpiewano wszystkie 4 zwrotki hymnu państwowego oraz 2 pieśni legionowe. W Sztutowie hymn został odśpiewany przed Mszą Świętą z akompaniamentem organów, pod przewodnictwem księdza Ryszarda Szramki.

Szczególną oprawę miała Msza Św. celebrowana w Sztutowie pod przewodnictwem księdza Jerzego Drobińskiego. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Sztutowie i Łaszce oraz poczet Szkoły Podstawowej w Sztutowie. Kościół był pięknie udekorowany biało-czerwonymi kwiatami i flagami. W kazaniu proboszcz wielokrotnie odwoływał się do przesłania Bóg – Honor  – Ojczyzna. To przesłanie towarzyszyło także później uczestnikom uroczystości w Sztutowie. 

Uczestnicy Marszu Niepodległości dotarli do szkoły, w której zgromadzonym zaprezentowano część artystyczną.

Na początku wystąpiły dzieci z Przedszkola w Sztutowie. Zatańczyły one pięknie mazura, poloneza, krakowiaka. Zaśpiewały utwory patriotyczne i legionowe. Wielu rodziców i dziadków ocierało ukradkiem łzy wzruszenia.

Pięknie zaprezentowały się grupy czterolatków, pięciolatków i sześciolatków prowadzone przez panie: Katarzynę Stępak, Katarzynę Szulc, Aleksandrę Ochocką, Beatę Kompiel. Pani dyrektor Przedszkola w Sztutowie – Katarzyna Daniluk- Szala  od samego początku wyrażała chęć współdziałania w przygotowaniu uroczystości dla całej gminnej społeczności. Bardzo jesteśmy za to wdzięczni.

Po występie przedszkolaków wszystkim zgromadzonym zaprezentowały się dzieci ze szkoły. Jeszcze raz pokazały program artystyczny prezentowany już w piątek uczniom szkoły. Było pięknie.

Po występach artystycznych goście udali się na poczęstunek. Wszystko było smaczne i wszystko zostało zjedzone. Gościom podano bigos, grochówkę, pieczeń z dzika, gulasz z jagnięciny z kaszą, placki ziemniaczane. Na przekąski serwowano ryby w różnych postaciach, sałatki jarzynowe, chleb ze smalcem, gęsinę, schab pieczony w galarecie i inne potrawy kuchni polskiej. Był i deser – kawa, herbata, kompot z jabłek, drożdżówki, makowiec, jabłeczniki.

Dzieci bawiły się w „strefie malucha” – otwarto dla nich świetlicę szkolną i salę z hiperblokami.

Seniorzy obecni w szkole korzystali ze „strefy seniora”. Wolontariusze pięknie obsługiwali starszych gości i byli do ich dyspozycji. Zebrali liczne pochwały i podziękowania. Spisali się na medal.

Po poczęstunku zgromadzono się licznie w stołówce szkolnej. Dalsza część uroczystych obchodów przebiegała w bardziej kameralnej atmosferze. Pani Joanna Hulanicka wraz ze starszymi uczniami szkoły podstawowej oraz uczniami wygaszanego gimnazjum zaproponowała mieszkańcom debatę. Teza brzmiała „Historia jest nauczycielką życia.

W drodze losowania wybrano grupę propozycji, popierającą tezę oraz grupę opozycji, której zadaniem było znalezienie argumentów przeciwnych wobec tej tezy.

Stronę propozycji reprezentowali:

  • Robert Zieliński
  • Patrycja Solecka- Zielińska
  • Jan Wilkanowski
  • Jan Rostkowski
  • Marcin Owsiński
  • Stronę opozycji reprezentowali:
  • Maria Owsińska
  • Marzena Kozak
  • Przemysław Stasiorowski
  • Julian Szczepkowski
  • Paweł Madej

 

Padało wiele argumentów „za” oraz „przeciw”. Podnoszono, że niestety wciąż ludzie popełniają te same błędy, wciąż wybuchają wojny, jest dużo konfliktów, odnawiają się ruchy faszystowskie i nacjonalistyczne, jest wiele przekłamań, propagandy, manipulacji. Nie ma zgodności nawet wśród historyków w odniesieniu do oceny wielu faktów z przeszłości. Mówiono o tym, że być może historia jest dobrą nauczycielką, ale ludzie są kiepskimi uczniami.

Z drugiej strony padały liczne argumenty o postępie cywilizacyjnym, rozwoju, pewnej kontynuacji myśli politycznej, np. w odniesieniu do systemu władzy – demokracja jest niedoskonała, ale nic lepszego człowiek nie wymyślił. Ludzie nie uczą się błędach tam, gdzie nie ma edukacji historycznej – najwięcej konfliktów wybucha tam, gdzie najmniej dzieci uczęszcza do szkół i uczy. Mówiono o tym, że bez świadomości historycznej, świadomości o przeszłości nie byłoby dziś wolnej Polski. Historia uczy również tego, że przed nami żyli ludzie tacy sami jak my.

W czasie debaty nie było wielu pytań i informacji z sali, ale dyskusja była bardzo rzeczowa, a wszyscy uczestnicy zaangażowali się w przedstawienie jak największej liczby argumentów.

Dyskusja zakończyła się zwycięstwem grupy propozycji, która zdołała przekonać swoimi argumentami kilku oponentów.

Marszałkiem debaty  była Pani Joanna Hulanicka, odpowiedzialną za mierzenie czasu zaś Zuzanna Modzelewska. Debatę zakończono tradycyjnymi podziękowaniami oraz uściskiem dłoni wszystkich uczestników.

Po debacie zgromadzeni śpiewali pieśni patriotyczne. Pani Barbara Ranoszek i Agnieszka Rugała wybrały na wieczorek patriotyczny 13 pieśni i odśpiewano wszystkie.

Były to m.in. następujące utwory:

  1. „KADRÓWKA”, słowa: Tadeusz Ostrowski „Oster”, Wacław Łęcki „Graba” na melodię: „Siwa gąska, siwa, po Dunaju pływa”,
  2. „WOJENKO, WOJENKO”, słowa: Feliks Gwiżdż, muzyka: autor nieznany
  3. „O, MÓJ ROZMARYNIE”, słowa: autor nieznany oraz Wacław Denhoff- Czarnocki, muzyka: autor nieznany,
  4. „BIAŁE RÓŻE”,  słowa: Jan Lankau, Kazimierz Mieczysław Wroczyński, muzyka: Mieczysław Kozar- Słobódzki,
  5. „HEJ, HEJ, UŁANI”, słowa: Feliks Gwiżdż, muzyka: autor nieznany,
  6. „MY, PIERWSZA BRYGADA”, słowa: Tadeusz Biernacki, Andrzej Hałaciński, muzyka: autor nieznany.

W przerwach członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy sztutowskiej bibliotece publicznej recytowali utwory wybrane przez parę prezydencką na uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości. Największe uznanie zyskał Pan Janusz Czerwiński, który tekstu Bogurodzicy nauczył się na pamięć.

 

 

 

 

 

Info i foto: www.szkolasztutowo.pl

 

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.