Uroczystość Nadania Sztandaru miała wyjątkowy i niepowtarzalny charakter ze względu na doniosłość wydarzenia, jak i jej uczestników. Szkoła gościła:
Pomorską Kurator Oświaty-p. Monikę Kończyk, Przewodniczącą Rady Powiatu-p. Jolantę Szewczun, Sołtysa sołectwa Bruk -p. Mieczysława Linka, księdza proboszcza Tadeusza Szamatowicza, Przewodniczącego Rady Rodziców-p. Piotra Tomczaka, Dyrektora zespołu Szkół im. C. K. Norwida w Dzierzgoniu-p. Jarosława Drwięgę, Dyrektor Szkoły Podstawowej im Tysiąclecia Państwa Polskiego w Dzierzgoniu-p. Katarzynę Przybysz, Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Świętego Wojciecha w Bagarcie-p. Wincentego Szulgę, Panie ze Stowarzyszenia „Razem dla Bruku”.
Byłych dyrektorów szkoły:
p. Kazimierza Krojca, p. Leona Sekułę, p. Wiesławę Synak, p. Grzegorza Antonowicza, Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Dzierzgoniu-p. Bożennę Kędzierską, Przewodniczącą Koła NSZZ „Solidarność” w Dzierzgoniu-p. Elżbietę Charmułowicz.
W uroczystości uczestniczyli byli nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni, absolwenci szkoły, rodzice, mieszkańcy wsi oraz uczniowie i pracownicy szkoły w Bruku. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych wyżej wymienionych szkół oraz pocztu ostatniego już rocznika Gimnazjum im. Jana Pawa II w Dzierzgoniu.
Podczas Mszy Świętej, proboszcz naszej parafii, ksiądz Tadeusz Szamatowicz dokonał poświęcenia ufundowanego przez Mieszkańców wsi i Rodziców sztandaru. Pani Dyrektor Dominika Kulik, Sołtys Mieczysław Link oraz Przewodniczący Rady Rodziców Piotr Tomczak przekazali poświęcony sztandar w ręce pocztu uczniowskiego. Chorąży pocztu-Szymon Górczyński oraz jego asysta-Zuzanna Jończy i Iwona Parafińska-uczniowie klasy VIII-dostąpili tego zaszczytu jako pierwsi w historii tej szkoły.
W części oficjalnej dokonano prezentacji sztandaru. Pani dyrektor w swym przemówieniu przybliżyła 70-letnią historię szkoły, wspominając zasługi swoich poprzedników. Zaznaczyła, jaką wielką wagę dla byłych, teraźniejszych i przyszłych uczniów tej szkoły będzie stanowił wspólny sztandar. Podkreśliła związek szkoły z lokalnym środowiskiem i podziękowała wszystkim, którzy wnieśli swój wkład w tak piękną uroczystość.
Kolejni goście w swoich wystąpieniach składali życzenia szkole-jubilatce, wyrażali pochlebne opinie na temat jej wyglądu, panującej w niej rodzinnej atmosfery, wzorowej współpracy ze środowiskiem. Byli pracownicy szkoły wspominali nieżyjących już uczniów i pracowników. Do dzieci i młodzieży płynęły słowa zachęty do godnego reprezentowania szkoły i życzenia wielu osiągnięć na polu nauki, sportu i rozwijanych talentów.
W części artystycznej uczniowie zaprezentowali tak wielkiej i zacnej widowni program oparty na cytatach patronki szkoły-Wandy Chotomskiej i okolicznościowych piosenkach. Punktem, który wywołał największy aplauz publiczności był niewątpliwie krakowiak odtańczony przez przedstawicieli uczniów z klas IV, V i VI w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach.
Po przemówieniach i wystąpieniach wszyscy otrzymali pamiątkowe upominki i przyszedł czas na podzielenie urodzinowego tortu. Byli absolwenci skorzystali z okazji spotkania ze swoimi dawnymi nauczycielami, więc było wiele nieoczekiwanych spotkań, wzruszeń i wspomnień. Podczas poczęstunku dzieci dzieliły się wrażeniami a absolwenci, rodzice i pozostali zaproszeni goście mogli obejrzeć kroniki, wystawę zdjęć z historii szkoły, portrety byłych dyrektorów placówki (wykonane przez dzieci) oraz dokonać wpisu do księgi pamiątkowej.
Info i foto: Szkoła Podstawowa w Bruku