Wydanie nr 340/2021, Poniedziałek 6.12.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Angelika, Heliodor, Agata, Dionizja, Mikołaj, Emilian, Leoncja, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wyrok w sprawie parkingów na drogach prawomocny. Prywatne firmy nie mogą pobierać opłat na drogach

Wyrok w sprawie parkingów na drogach prawomocny. Prywatne firmy nie mogą pobierać opłat na drogach. 9. maja 2018 skończyła się niemal dwuletnia batalia sądowa o legalność parkingów, które są położone w pasie dróg publicznych i dzierżawione prywatnym firmom. Najwyższy Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał w mocy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 2016 roku. To bardzo ważny wyrok, bowiem proceder nielegalnych parkingów przy drogach na plaże w tym roku ponownie uskutecznił powiat nowodworski.

Wyrok WSA, a następnie NSA dotyczy analogicznej sytuacji jaka miała miejsce w Gdańsku w roku 2016, kiedy samorząd wydzierżawił pas drogowy pod parkingi prywatnej firmie. Firma pobierała opłaty przez 7 dni w tygodniu i dyktowała skandalicznie wysokie stawki wbrew ustawie o drogach publicznych.

Od 28. kwietnia 2018 po roku przerwy taka sytuacja jest na drogach dojazdowych na plaże w Sztutowie, Stegnie, Kątach Rybackich i Jantarze. Obecnie firma PHU YES Janusz Kurowski żąda opłaty od 20 nawet do 40 zł za cały dzień parkingu. Dodatkowo robi to niezgodnie z umową, która mówi o opłacie 3 zł za godzinę i maksymalnie 20 zł za dzień. Nasuwa się pytanie dlaczego powiat nie reaguje na jawne łamanie umowy przez "operatora".

Parkingi na drogach mogą być prowadzone wyłącznie na zasadzie stref płatnego parkowania, co oznacza, że niedziele i święta są bezpłatne, a płatny jest rzeczywisty czas parkowania wg ilości godzin, a nie stawka całodzienna 20 a nawet 40 zł, którą obecnie chciał pobierać prywatny "operator". Jednak powiat nowodworski nie ma pieniędzy na zorganizowanie stref, dlatego próbuję zdobyć jakiekolwiek pieniądze od prywatnego przedsiębiorcy. Takie działanie jest jednak niezgodne z prawem.

Najważniejsza kwestia zawarta w wyroku mówi jasno: W świetle przywołanej wyżej normy konstytucyjnej nakładanie daniny publicznej, którą jest opłata za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych dopuszczalne jest jedynie w trybie określonym w art. 13 ust. 1 pkt 1 oraz art. 13b ustawy o drogach publicznych.

W przetargu, którego fragment publikujemy niżej jest jasno napisane, że powiat dzierżawi drogę publiczną pod miejsca postojowe i nie stosuję się do ww. ustawy o drogach publicznych.

Powiat nowodworski ma teraz twardy orzech do zgryzienia, bo zbliża się sezon letni i pomimo wiedzy o tym, że dzierżawa prywatnej firmie może zostać zakwestionowana umowa z prywatnym podmiotem została zawarta na okres od 28. kwietnia do 30. września 2018.

W związku z zaistniałą sytuacją kierowcy nie mają obowiązku płacić prywatnej firmie za postój samochodów przy drogach. Osoby, które dokonały już takich opłat mogą domagać się zwrotu pieniędzy.

 

Ile płaciliście za parking ? Czekamy na Państwa komentarze.

Igor Rudziński - Sztutowo.com
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
wczasowicz
wczasowicz 08.10.2018, 20:11
Powiat Nowodworski do tej pory ŁAMAŁ PRAWO i BEZCZELNIE przyzwalał na pobieranie opłat na DRODZE i nie tylko! Co na to PROKURATURA?
gfgfgf
gfgfgf 29.06.2018, 15:31
Po to jest sezon i turyści, żeby na nich zarobić ! jak ten Powiat i Gminy ma inaczej zarabiać ? a potem wszyscy chcą nowe drogi. Mieszkańcy wiedzą gdzie można zaparkować za darmo a jak ktoś jest królewicz i musi samochodem wjechać prawie na plażę bo ciężko jest przejść 1000m to niech płaci ! Mieszkam tu od x lat i jakoś nie przeszkadza mi to, że w sezonie są płatne parkingi. Lepiej zabierzcie się za melexy co notorycznie łamią przepisy tamując ruch lub turystów którzy parkują na zakazach - drogach pożarowych.
Powiat
Powiat 30.06.2018, 22:19 (odpowiedź do gfgfgf)
Czy Ty nie rozumiesz ze to kasuje prywatna firma ktorej to powiat wydzierzawil teren. I ze kasa jest pobierana wbrew ustawie o drogach publicznych. Powiat z tych smiesznych podatkow od tych parkingow a takze z kasy z przetargu napewno nie zrobi zadnej drogi. Najbardziej oblupi sie ten co kasuje a drog nowych i tak nie bedzie.
Ja
Ja 29.06.2018, 10:07
A co z parkowaniem w Mikoszewie na tzw parkingu lesnym czy tam tez mają prawo kasowac
ja
ja 29.06.2018, 11:45 (odpowiedź do Ja)
to dotyczy całej Polski
Ja
Ja 28.06.2018, 09:03
Czy Tv malbork moglaby udac sie z kamera do jednej z nadmorskich miejscowosci i zrobic reportaz o tym procederze i go naglosnic? Moze wtedy ktos sie tym zainteresuje
losot
losot 28.06.2018, 12:24 (odpowiedź do Ja)
Procedura ws zajecia pasa drogowego
https://pit.uke.gov.…
Nicsieniezmienia
Nicsieniezmienia 28.06.2018, 08:14
No dobra i co z tego wynika? Jak dalej stoja i pobieraja te wysokie oplaty. Nie zdazy czlowiek wysiasc z samochodu a juz stoja przy drzwiach. Nic sie nie zmienilo. Dlaczego zadne instytucje nie egzekwuja tego wyroku aby zakonczyc ten proceder?
widz
widz 28.06.2018, 08:16 (odpowiedź do Nicsieniezmienia)
nie płacić i tyle
Ja
Ja 28.06.2018, 08:54 (odpowiedź do widz)
Ostatnio powiedzialem ze nie zaplace to uslyszalem ze odholuja mi auto. Znajac zycie gdyby przyjechala policja to by powiedzieli ze nie moga nic zrobic
wrd
wrd 28.06.2018, 12:14 (odpowiedź do Ja)
policja jest niedoszkolona nie zna ustawy o drogach publicznych i kodeksu wykroczeń, zrobienie porzadku jest do wykonania w jeden dzień roboczy na terenie całego powiatu przez dwie wyszkolone załogi WRD, podkreślam wyszkolone