Wydanie nr 24/2025, Piątek 24.01.2025
imieniny: pokaż (7 imion)Chwalibog, Franciszek, Milena, Wera, Ksenia, Rafał, Tymoteusz
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Elektroniczne zwolnienia lekarskie u pracodawcy - 25.01.2018

Elektroniczne zwolnienia lekarskie u pracodawcy - 25.01.2018 fot. wikimedia.org
Od 1 lipca elektroniczne zwolnienia lekarskie czyli e-ZLA, będą jedynym sposobem wystawienia zwolnienia pacjentowi. Pracodawcy korzystający z Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE) otrzymają e-ZLA pracowników bezpośrednio po wystawieniu przez lekarza. Dokumenty te może filtrować, eksportować i archiwizować.

e-ZLA można filtrować według wybranego kryterium, np. zwolnienia lekarskie z ostatniego dnia, czy tygodnia albo zwolnienia konkretnego pracownika. 
Elektroniczne zwolnienia lekarz podpisuje kwalifikowanym podpisem elektronicznym, za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub certyfikatem udostępnionym przez ZUS.  Pracodawca przechowuje je w oryginale. Oczywiście można wydrukować podgląd e-ZLA, ale ma on charakter wyłącznie informacyjny.  Można to zrobić wybierając konkretne e-ZLA, eksportując je i zapisując na komputerze lub nośniku.

Eksportowane zaświadczenie ma format xml. Plik zawiera wszystkie dane ze zwolnienia lekarskiego oraz dane dotyczące podpisu elektronicznego lekarza. W nazwie pliku, którą system nadaje automatycznie, jest identyfikator e-ZLA na PUE ZUS oraz data i czas eksportu. Nazwę można uzupełnić np. o imię i nazwisko pracownika. 
 

Wyeksportowane e-ZLA można przenieść do archiwum. Wtedy nie będzie go już w widoku „Zaświadczenia lekarskie”. Funkcja archiwizacji pomaga uporządkować e-ZLA na koncie PUE ZUS. Zwolnienie wyeksportowane z widoku „Dokumenty i wiadomości” – „Zaświadczenia lekarskie”, zaznacza się w ostatniej kolumnie, z prawej strony. Następnie trzeba kliknąć przycisk „Przenieś do archiwum” i zaakceptować komunikat, który się pojawi. Tego zwolnienia nie będzie już na liście. Jednak w każdej chwili można skorzystać z opcji „Przywróć z archiwum”, a wtedy zwolnienie znów będzie w zakładce „Zaświadczenia lekarskie”. 
 

Dokument elektronicznego zwolnienia lekarskiego wyeksportowany z PUE ZUS trzeba przechowywać przez co najmniej 3 lata.
Jeżeli pracodawca nie ma swojego profilu na PUE pracownicy muszą mu dostarczyć wydruk e-ZLA.

 

 

 

 

Info : ZUS

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Ernest
Ernest 25.01.2018, 15:55
Wkracza do Polski cywilizacja